Gehaktballen in kerriesaus
Deense gehaktballen in kerriesaus - boller i karry
Volkskeuken, Sake Slootweg
hoofdgerecht voor 2 personen
Deze boller i karry zijn een populaire Deense klassieker. Makkelijk naar ieders voorkeuren aan te passen. De Denen gebruiken veelal varkensvlees. Ik gebruik kip, maar met plantaardig gehakt (niet de rulle maar rauwe variant) gaat het natuurlijk ook. Ei is dan niet noodzakelijk en voor room en boter zijn plantaardige opties. Er is maar één ding echt belangrijk: éérst de bloem en dan de bouillon.
INGREDIËNTEN
Gehaktballen
1 kleine ui, zeer fijngehakt
1 ei
½ theel. zout
mespunt peper
2 theel. bloem
300 g kip, varkens- of plantaardig gehakt
1½ l kippen- of groentebouillon
Kerriesaus
35 g roomboter of olie
1 ui, fijngehakt
½ Elstar-appel , in blokjes
2 theel. kerriepoeder
20 g bloem
50 ml slagroom of sojaroom
2 eetl. korianderblaadjes
Kneed eerst de ui, het ei, zout en peper en daarna de bloem door het gehakt. Kneed het gehakt flink door voor een stevige, compacte bal.
Rol er balletjes van ter grote van een pingpongbal. Maak uw handen tussendoor nat, dan plakt het vlees minder. Pocheer de ballen in de bouillon, in 10-15 minuten zachtjes gaar. Het water mag net niet koken. Haal ze eruit en bewaar het pocheervocht.
Voor de saus: smelt de boter in een koekenpan en fruit de ui, appel en de kerrie tot de ui zacht is. Roer de bloem erdoor. Laat dit mengsel een minuut heel zachtjes garen. Roer hier ongeveer 350 ml van het pocheervocht in scheutjes doorheen. Kook een minuut zachtjes door. Voeg extra vocht toe als de saus te dik wordt. Proef of de saus niet melig meer smaakt. Giet in een pannetje, pureer met de staafmixer en roer de room erdoor. Verwarm de gehaktballen in de saus. Schep op borden, garneer met korianderblaadjes en serveer met rijst.