Мета: визначити, що таке емоції, почуття; у чому сила моральних почуттів; вчитися культурі почуттів.
Обладнання: підручник, робочий зошит, роздавальний матеріал, мультимедійна презентація.
Основні поняття: емоції, почуття, моральні почуття.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Вітання
- Добрий ранок, діти!
Дуже важливо, щоб кожен наш день починався з позитиву, з гарного настрою. Потрібно разом з відкриванням очей після сну думати про приємне, надіятися, що день принесе успіх.
Привітання зранку - знак поваги й любові до близьких, вияв турботи про них.
- Доброго ранку! - мовлю за звичаєм,
- Доброго ранку! - кожному зичу я,
- Доброго дня вам! - людям бажаю,
- Вечором добрим - стрічних вітаю.
І посміхаються у відповідь люди:
- Добрі слова ж бо для кожного любі.
2. Розминка
Давайте зараз будемо вчитися посміхатись іншій людині, відчувати радість від посмішки, робити людям приємне, говорячи компліменти.
Я вам розкрию велику таємницю - дружба починається з посмішки.
Посмішку можна дарувати. Я до вас посміхнулася - подарувала посмішку, і вам стало приємно.
Діти, поверніться один до одного та подаруйте один одному посмішку.
Але щоб кожному стало ще приємніше, треба говорити компліменти. (роблю приклад компліменту)
Сподобалося вам таке привітання?
Що ви відчули? (радість, задоволення)
3. Мотивація навчальної діяльності
- А зараз, для того щоб ви остаточно прокинулися, я пропоную вам пограти у гру «Зіпсований телевізор».
Умови гри
Учні стають ланцюжком один за одним. Учитель пропонує останньому в цьому ланцюжку учневі показати певну емоцію тому, хто стоїть перед ним, без слів, використовуючи тільки невербальні засоби спілкування. Завдання полягає в тому, щоб кожний наступний учень показував ту емоцію, яку він побачив. Коли перший у ланцюжку учасник отримає емоцію, його запитують, яку, на його думку, емоцію хотів повідомити його сусід. Потім про це повідомляє другий учень, і так далі.
Сподобалася вам гра?
Що ви відчували? (радість, задоволення)
Як по-іншому можна це назвати? (емоції, почуття)
- На минулому уроці ви говорили про те, що означає бути розвиненою людиною. Пригадайте і скажіть: яку людину називають розвиненою? (Людина, яка в результаті розвитку своїх якостей, стала кращою, досконалішою, розумово й духовно вищою, досягла високого рівня в чому-небудь.)
- Що необхідно робити для того, щоб стати розвиненою людиною? (Працювати, самовдосконалюватися, розвивати свої здібності, змістовно проводити дозвілля.
- Сьогодні на уроці мова піде ще про одне дуже важливе вміння, яким повинна оволодіти кожна розвинена, вихована людина.
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів
- Тема нашого уроку сьогодні – «Яку роль відіграють емоції та почуття в житті людини». Ми спробуємо дати визначення понять «емоції», «почуття»; з`ясуємо, у чому сила моральних почуттів; що означає «вчитися культурі почуттів».
ІІ. Основна частина
Що таке емоції та почуття
Зараз уважно розгляньте картину Федіра Павловича Решетникова, радянського художника, «Знову двійка!»
Які емоції переживає хлопчик на картині? (він засмучений, йому соромно перед мамою, прикро, що братик сміється з нього.)
Що ви можете сказати про емоції мами? (Це відчай, її погляд сповнений докору й утоми.)
Як дивіться на брата дівчинка? (Із тривогою, несхваленням.)
Які емоції виражає собака? (Собака радо вітає хлопчика, але той такий засмучений, що навіть не дивиться на свого вірного друга.)
-Людина не може залишатися байдужою до світу, що навколо неї. Чим відрізняється людина від робота? Пригадайте фільм про Електроніка. Чому асистент професора Марія була так здивована тим, що Електронік плаче та сміється? (Відповіді дітей)
- У підручнику дано визначення поняття «емоції», давайте прочитаємо його; випишіть це визначення у словник.
Емоції – тимчасові переживання людини, які виникають у відповідь на який-небудь вплив або певні обставини.
-А зараз давайте прочитаємо текст «Що таке емоції» і зробимо висновки з прочитаного.
Висновки
Знайдіть закінчення речення «Саме завдяки емоціям….» ( ми отримуємо першу інформацію про ті або інші речі ; вони ж визначають наше ставлення до речей надалі)
Тобто емоції визначають, як людина сприймає навколишній світ.
«Емоції допомагають людині….» (регулювати свою поведінку.) Емоції відіграють у житті людини роль внутрішніх регуляторів поведінки. Вони впливають на вчинки людей. Якщо ви займаєтесь улюбленою справою, то вона буде виконана набагато краще, ніж та справа, яка вам не цікава.
Емоції поділяються на позитивні і негативні.
Позитивні емоції ми відчуваємо, коли з нами трапляються ситуації, які нам приємні. Наведіть приклади позитивних емоцій (відповіді дітей). З яким кольором у вас асоціюються позитивні емоції? Виберіть із карток, що лежать у вас на столі, і покажіть картку із таким кольором. Так, справді, позитивні емоції вони завжди яскраві, вони надають забарвлення нашому життю.
Негативні емоції виникають у нас, коли ми потрапляємо в небажані для нас, неприємні ситуації. Наведіть приклади негативних емоцій (відповіді дітей). З яким кольором асоціюються у вас такі емоції? Виберіть і покажіть картку із таким кольором. Якщо у людини переважають негативні емоції, її життя стає сірим, нецікавим, сумним.
У підручнику дано визначення поняття «почуття», давайте прочитаємо його; випишіть це визначення у словник.
Почуття- переживання внутрішнього ставлення людини до того, що відбувається в її житті.
Які ви знаєте емоції та почуття? ( радість, відраза, провина, гнів, сором, цікавість, хвилювання, здивування, горе, страждання, презирство та ін.)
За допомогою чого люди відображають свої емоції і почуття? (міміки, жестів, інтонації)
Робота з картками
1). Один учені працює біля дошки.
Завдання. Об`єднати у пари картки з назвами емоцій і почуттів із відповідними малюнками.
2). Інші діти працюють на місцях з картками «Емоції і жести».
Завдання. Здогадайтеся який настрій, емоційний стан передають емоції і жести на малюнках. З`єднайте рискою малюнок із відповідною назвою емоції чи почуття.
Гра «Відгадай емоцію за інтонацією»
На картках написані назви емоцій. Діти по одному, мовчки читають карточку с назвою емоції і промовляють вголос фразу «Завтра канікули» з емоційним забарвленням. Інші повинні відгадати емоцію.
2.У чому сила моральних почуттів
Що ж таке почуття і чим вони відрізняються від емоцій?
Емоції тимчасові, почуття стійкі. Емоції людина отримує від природи. Навіть якщо людина не усвідомлює своїх емоцій, вона їх відчуває. Почуття можна назвати величезним надбанням, якого ще необхідно набути. Людина здатна розвивати, виховувати свої почуття.
Дослідники визначають три види почуттів, залежно від сфер людської життєдіяльності, із якими вони пов`язані.
Інтелектуальні почуття – допитливість, здатність радіти від здійснення відкриттів тощо. Вони надають емоційного забарвлення процесу пізнання, набуття нових знань і зростання майстерності людини.
Естетичні почуття – насолода, відраза або абсолютне несприйняття, яке відчуває людина у своєму ставленні до творів мистецтва, літератури, музики тощо.
Моральні почуття – характеризують ставлення людини до оточуючих, регулюють її поведінку і визначають вчинки. До них належать співчуття, совість, сором, щирість, милосердя тощо. Серед інших видів почуттів моральні вважаються вищими. Вони не отримуються людиною від народження, а виховуються і набуваються на основі засвоєння нею правил моралі. Ставлення оточуючих до людини визначається тим, якою мірою їй властиві моральні почуття, як вони визначають її поведінку, стосунки з людьми і вчинки.
Робота з підручником
Прочитайте текст «У чому сила моральних почуттів» ; дайте відповіді на запитання:
Наведіть декілька прикладів моральних почуттів.
Поясніть, як ви розумієте назву пункту параграфа «У чому сила моральних почуттів»?
Чому, на вашу думку, моральні почуття називають вищими?
Як навчитися культури почуттів
А зараз ми поговоримо з вами про культуру почуттів. А також будемо вчитися керувати своїми емоціями і почуттями.
Культура почуттів – це уміння людини керувати своїми почуттями та емоціями.
Цього має навчитися кожна вихована людина. Невміння виявляти або стримувати свої почуття, долати в собі гнів, злість, страх, агресію можуть сильно перешкоджати встановленню гарних стосунків з оточуючими.
Вправа «Ситуації»
Учитель пропонує учням «прочитати» по обличчях, що відбувається з дітьми в кожній зображеній на малюнку ситуації; придумати і розказати історію про це.
Чому у дітей такий вираз обличчя?
Що могло статися?
Що можна було зробити аби не сталася сварка?
Гра «Ромашка»
Діти витягують пелюстку «Ромашки», читають ситуацію і знаходять вихід. Ситуація «Якби…»:
Ти залишився дома один;
Друг не запросив тебе на свій день народження;
Однокласники не беруть тебе у гру;
Тобі дуже хочеться щось розповісти своєму другові, але йде урок;
Учитель тебе викликає відповідати до дошки, але ти не впевнений, що виконаєш завдання;
Мама додому принесла повну сумку покупок, але без її дозволу сумку відкривати не можна;
Ти отримав погану оцінку;
Тобі батьки не купили довгоочікувану іграшку;
Ти запізнився на урок.
На наш настрій впливають обставини, усе те, що відбувається з нами і навколо нас.
Є обставини, які ми можемо змінити, проте є й такі, яких ми змінити не в силі. Як поводитися в такому разі? Чи можна покращити свій настрій?
Сьогодні тобі не щастить. Настрій поганий. Як учинити?
Намагатися пригадати щось приємне.
Перед дзеркалом зробити веселу гримасу.
Послухати музику.
Заспівати, станцювати.
Намалювати карикатуру.
Умитися - змити поганий настрій.
Проспівати своє ім'я в пестливій формі - Наталочка, Натуся.
Головне - переконати себе, що як візьмешся до якоїсь справи, на душі полегшає.
Вправа на саморегуляцію «Візьми себе в руки»
Як тільки відчуєш, що неспокійний, хочеться кого-небудь стукнути. Є досить простий спосіб довести собі свою силу: обхвати долонями лікті й сильно притисни руки до грудей - це поза стриманої людини.
Індивідуальна робота
Завдання. Поділіть аркуш на дві рівні частини. Ліворуч запишіть характеристики людини, яка вміє керувати своїми почуттями та емоціями (витримка, толерантність, делікатність, тактовність, людяність, врівноваженість), а праворуч – тієї людини, що не вміє ними керувати (злість, агресивність, неповага, заздрість, невпевненість).
Робота в групах
Завдання. Використовуючи результати виконання попереднього завдання, складіть перелік рекомендацій для того, хто хоче навчитися культурі почуттів.
ІІІ. Заключна частина
Підсумок уроку
Яку роль відіграють емоції та почуття в нашому житті?
Чому необхідно виховувати в собі культуру почуттів?
Оцінювання результатів уроку
А тепер пограємося в цікаву гру: уявіть, що ваш сусід по парті пропустив цей урок. Перекажіть йому коротко те, про що ми сьогодні говорили. Зробіть це, міняючись ролями: спочатку урок пропускаєте ви, потім – ваш сусід по парті.
Оцінюючи результати роботи учнів, учитель ураховує зміст розповідей учнів.
ІV. Домашнє завдання
Навести приклади почуттів та емоцій. Вивчити визначення основних понять уроку.
Заключне слово учителя. У себе на партах ви бачите кольорові картки, покажіть мені, будь ласка, картку червоного кольору, якщо ви підете з цього уроку у гарному настрої, зелену – у поганому настрої і жовту, якщо цей урок залишив вас байдужим, не викликав ні яких емоції і почуттів.
Дякую вам, діти, за урок. Бажаю вам, щоб вас у вашому житті завжди супроводжували тільки приємні, позитивні емоції і почуття.