Урок № 24
Тема. Практичне заняття «Місця пам’яті Української революції в моєму населеному пункті»
Мета: на підставі знань, отриманих учнями впродовж вивчення перебігу Української революції 1917—1921 рр., аналізу відповідних матеріалів експозицій місцевих історичних та краєзнавчих музеїв, знайомства з повідомленнями і презентаціями, підготовленими учнями до уроку, з’ясувати, що відбувалося на території малої батьківщини в роки Української революції; закріпити теоретичні знання, набуті впродовж розгляду навчального матеріалу; формувати інформаційно-цифрову компетентність учнів та учениць; розвивати вміння самостійно опрацьовувати джерела інформації, готувати повідомлення, презентації і виступати з ними перед класом; виховувати толерантність, сприйняття думок інших і прагнення до пошуку порозуміння з ними.
Хід уроку
I. Організація навчальної діяльності
Учитель/учителька оголошує тему практичного заняття, інформує про заплановані форми роботи.
II. Перевірка домашнього завдання
Бесіда за запитаннями
1) Якими були характерні риси політики більшовиків у сфері культури?
2) Якою була освітня політика більшовиків?
3) Порівняйте освітню політику українських урядів доби революції та більшовицького режиму.
4) Що змінилось у розвитку книговидання і літератури під владою більшовиків?
5) Яким було мистецьке життя України під владою більшовицького режиму?
6) Якими були особливості й прояви церковно-релігійного життя за більшовиків?
7) Чому, на вашу думку, більшовики оголошували діячів церкви «п’ятою колоною контрреволюції» та «агентами буржуазно-поміщицьких і націоналістичних сил»? У чому полягала небезпека церкви для їхнього режиму?
III. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
1) Що таке Українська революція 1917—1921 рр.?
2) Якими були передумови, причини, головна мета й рушійні сили Української революції?
3) На які періоди вона поділяється? Назвіть коротко підсумки цих періодів.
IV. Проведення практичного заняття
1. Об’єднайтеся в малі групи за тематикою підготовлених завдань та обговоріть результати роботи над ними.
2. Представте класу спільні висновки, яких ви дійшли, працюючи в малих групах.
3. Ознайомте клас із найцікавішими повідомленнями та презентаціями.
4. Сформулюйте висновки відповідно до мети заняття.
V. Закріплення нових знань
Учитель/учителька доручає учням і ученицям самостійно визначити, як зберігається в українському суспільстві пам’ять про Українську революцію, і що, на їхню думку, доцільно робити для цього в майбутньому.
VI. Підсумки уроку
Учитель/учителька пропонує учнівству по черзі висловити свою думку стосовно того, чим був корисний для них цей урок.
VII. Домашнє завдання
1) Повторити матеріал розділу III.
2) Підготуватися до уроку узагальнення знань і тематичного контролю за розділом III.
3) Скласти кросворд з основних термінів і понять вивченого розділу.
4) Підготувати есе на тему «Здобутки Української революції 1917—1921 рр.».