O potędze w XXI wieku - Recenzje

O potędze w XXI wieku Recenzje


  • "Ogromna erudycja i kartezjańska logika rozumowania sprawiają, że praca, którą polskiemu czytelnikowi oferuje Pierre Buhler, może być znakomitą lekturą zarówno dla wyrafinowanych intelektualistów, nauczycieli akademickich oraz studentów, jak też dla polityków i tych wszystkich, którzy pragną zrozumieć, jakie są w naszych czasach przyczyny upadku jednych potęg i wyrastania innych.

Otrzymaliśmy dzieło, które uczy strategicznego myślenia w okresie przyśpieszonych zmian. W XXI wieku o potędze decyduje zdolność myślenia innowacyjnego i umiejętność wcielania strategicznych koncepcji w życie."

Prof. Adam Daniel Rotfeld, były szf MSZ, Nowe sny o potędze, Gazeta Wyborcza 11.07.2014

Tekst Adama Daniela Rotfelda to przedmowa do polskiego wydania książki


  • "Pierre Buhler napisał znakomitą książkę (...) Pracę czyta się jednym tchem. Świetny język, zrozumiały, precyzyjny choć niehermetyczny; tak naprawdę to opowieść o współczesnym świecie – ciekawa, wciągająca, prawdziwa i niezamknięta, zostawiająca czytelnikowi pole do własnych przemyśleń i interpretacji, a wręcz zmuszająca do tego. To wartość sama w sobie.

„O potędze w XXI wieku” to must read dla każdego kto chce zrozumieć współczesny świat i zajrzeć w przyszłość. Pierre Buhler jest znakomitym narratorem i przewodnikiem takiej podróży."

Tomasz Aleksandrowicz, Prof. Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, Wszystko co Najważniejsze, 22.07.2014


  • "Pierre Buhler w książce „O potędze w XXI wieku” zabiera nas w podróż wyjątkową. Fundamentalna, licząca ponad pół tysiąca strona praca, dowodzi, że dokonywanie analiz geopolitycznych nie musi oznaczać rezygnacji z wrażliwości społecznej i ciekawości świata – wartości, których autorowi odmówić nie można (...) Szerokie, erudycyjne spojrzenie, śmiałe przeskoki w czasie i przestrzeni, doszukiwanie się cyklów dziejowych, ujęcia z wszech miar porównawcze i do tego piękny, anegdotyczny styl opowiadania. (...) Mozaika faktów, interpretacji cudzych i własnych, przytaczanie i obalanie teorii rozwoju cywilizacji. I naukowy sceptycyzm".

Dr Błażej Popławski, na portalu Geopolityka.org, 26.10.2014


  • O co grają współczesne państwa? Pierre Buhler

Pierre Buhler należy do grona badaczy stosunków międzynarodowych łączących praktyczne doświadczenie dyplomaty z bogatą wiedzą teoretyczną. W książce przedstawia kondycję i specyfikę państwa oraz potęgi państwowej. Ulega bowiem ona zmianie. Kiedyś o potędze państwa decydowała jego siła militarna. Dziś o międzynarodowej pozycji decyduje raczej zdolność do wcielania w życie koncepcji strategicznych i innowacyjne myślenie.

Ważna, bo: pomaga zrozumieć ważne, lecz chaotyczne i złożone procesy w stosunkach międzynarodowych

THINKTANK rekomenduje: wszystkim zainteresowanym mechanizmami współczesnego świata


  • Książka Pierre’a Buhlera to dzieło interdyscyplinarne, autor z wielką erudycją i lekkością porusza się po bardzo szerokich obszarach wiedzy. Jego praca jest wykładem z historii, teorii stosunków międzynarodowych, a miejscami również z prawa. Jednocześnie trafnie pokazuje przyczyny i skutki ostatniego kryzysu oraz przemiany demograficzne, wynikające z nich zmiany nastrojów społeczeństw. (…)

Autor stawia liczne tezy, które pomagają zrozumieć opisane stany faktyczne, uporządkowują liczne przytaczane fakty i współzależności. Imponująca jest również ilość źródeł zamieszczonych w przypisach i bibliografii oraz cytowanych bezpośrednio. (…)

Zaletą książki jest także jej styl, interdyscyplinarny wywód przytoczony jest z lekkością. Tekst wzbogacony licznymi przykładami, ciekawostkami i cytatami jest fascynującą opowieścią o dziejach potęgi i jej współczesnych determinantach. Publikację tę można z powodzeniem polecić studentom kierunków humanistycznych, zwłaszcza z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych. Może ona być również ciekawą lekturą dla licznych czytelników interesujących się szeroko pojętą tematyką historyczną oraz polityczną.

Mateusz Czasak, Instytut Studiów Politycznych PAN w Warszawie, Mysl Ekonomiczna i Polityczna, 2017, Nr 1 (56)