Istenkút

Almássy Tamás: Szivárványgazdaság

Egy emberi léptékű világ lehetősége

In: Ökotáj

Istenkút a második csoportba tartozik. Pécs egyik külső kerülete, amely a Mecsek három völgyében terül el. Közel van a város szívéhez, mégis elég nehezen megközelíthető, sem csatornázva, sem ivóvízzel ellátva nincs. Iskoláját nemrég megszüntették.

Az itteni lakóközösség mégis szerencsésnek mondható. Az elmúlt tíz-tizenöt évben nagyon sokan költöztek ide. Az érkezőknek is köszönhetően az itt élők között magas a diplomások és a szakképzettek aránya, s nem sokkal, de az átlag felettiek a jövedelmek. Főleg a frissen ideköltözött fiatal diplomás, közepes jövedelmű családokból áll az a húzóréteg, amelynek köszönhetően az itteni közösség nagyon sok mindent elért a hazai megszokotthoz képest az elmúlt években. Ez a réteg jellemzően a legnyitottabb. Igénylik az élénk társadalmi életet, és kiterjedt emberi kapcsolatokat ápolnak. Nagy bennük a kezdeményezőkészség, a fantázia. Jól ismerik a jogaikat, lehetőségeiket, és fel mernek lépni azokért, átlag feletti az érdekérvényesítő képességük. Rájuk alapozva a helyi közösség gyorsan megszerveződött, ehhez az iskola védelme nagyon erős indíttatást adott nekik. Nem csak az iskola, de a vízellátás, a szennyvízkezelés stb. okán is felismerték, hogy az önkormányzattal ellentétesek az érdekeik, s emiatt csak összefogva vannak esélyeik, sok szempontból csak magukra számíthatnak.

Bár az iskola ügyében végül is nem jártak sikerrel, már eddig is sok eredményt értek el. Erőforrás-térképet készítettek magukról, azaz minden családot megkérdezve felmérték a saját képességeiket, lehetőségeiket és persze az igényeiket is. Ezek az információk minden további lépésnek jó alapjául szolgálnak. Egyesületük révén helyi lapot adnak ki, kulturális rendezvényeket szerveznek, ezek közül is kiemelkednek a helyi gyerekek által előadott színielőadások. Az itt élők egyre több szállal kapcsolódnak egymáshoz. Ezek után talán meglepő, de a fejünkben élő rutinokat ismerve mégsem érzem annak, hogy a szűken vett gazdaság terén a leggyengébb az együttműködés. Itt egy aktuális programjuk jelenthet áttörést. Retextil néven textilmaradékokat újrahasznosító módszert fejlesztett ki Thiesz Angéla, amelyre alapozva szeretnék a helyi foglalkoztatást fellendíteni. Erre a programra az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatását is elnyerték, így hamarosan tizenöt embert alkalmazhatnak.

Az istenkútiak még a közösségépítés időszakában járnak, ezért az autonómiát nem indokolt számon kérni rajtuk. Azonban nem kizárt, hogy a körülmények (főleg a pécsi önkormányzat kedvezőtlen hozzáállása) arra kényszeríti őket, hogy a "teljes önállóság" útjára lépnek. Ha nem is fajulnak idáig a dolgok, az mindenképpen valószínű, hogy belső fejlődésük révén még sokáig képesek lesznek növelni függetlenségüket.

Forrás:

Almássy Tamás: Szivárványgazdaság. Egy emberi léptékű világ lehetősége In: Ökotáj