Forráselosztás

Ahogy a föld is, úgy a föld kincsei is közösségi tulajdonban kell legyen. A mai informatikai lehetőségek megkönnyítik a jogok egyénhez rendelését. Végső soron az, amit kibányásznak mindenkit egyformán illet. Annak mechanizmusát kell kidolgozni, hogy lehet ezt kezelni.

Itt sem kell új dolgokra gondolni, ma erről szól a bázisjövedelem terve az EU-ban, de erről gondolkodott Gesel is a nőknek biztosítandó járulék formájában. Ezt tanítja számunkra a szent Korona tana, ahol minden a közösség jólétét szolgálja a korona tulajdonán keresztül. De ennek más oldalú megközelítése a CO2 Kvóta törvény is. Az USA-ban is volt már ilyen politikai irányzat mely minden létszükségletű erőforrást kvóta formájában az egyénekhez juttatott volna. Hibát ott követtek el, hogy ezeket az elemeket önállóan próbálták használni egy olyan társadalmi rendszerben amely teljesen ezzel ellentétes magángazdaságba vetette hitét, vagy a hatalom tudatosságával, vagy a polgárság naiv vágyával, hogy az nekik is fog sikerülni. Ez a naivság kezd szertefoszlani, hiszen ennek lehetőségét elviselhető szinten csak a folyamatos növekedés tudta a fejlett országokban tartani.

Ha egy következetes közösségi formát akarunk bevezetni, nem hagyhatunk olyan elemet benne, ami nem illeszkedik a logikába, nem felel meg a természeti törvényeknek. Ez a közösség aki a vállalja előnyeit ennek a rendszernek, azt is vállalnia kell hogy az erőforrásait ennek szellemében hasznosítja, közösségi vagyonként kezeli.(Hamvas Gábor)