Bevezetés

SZÖVEGGYŰJTEMÉNY

Ízlésünk, értékrendszerünk, megálmodott jövőtervünk szerint válogatott szövegek tárolása és rendszerezése. A Világfa oldalakon megfogalmazott ismertető szövegek, rendszertervek, elméleti anyagok stb. értelmezését segítő háttértudás oldala. Elsősorban az ezekben a szövegekben található fogalmakhoz lehet saját szócikkeket, hivatkozásokat létrehozni ennek az oldalnak a segítségével külső szövegek vagy saját szövegek felhasználásával.

Másrészt a különböző törekvések közötti kapcsolódási pontoknak kínálunk fogódzót, a közös alapokat körvonalazva, mely közös alapok a megfogalmazásbeli, értelmezésbeli különbségek miatt, vagy a tudományterületek, művészeti-kulturális területek mesterséges szétválasztása miatt néha nehezen mutatják magukat közösnek. Hiszünk abban, hogy ezekből a töredékekből, mozaikokból össze fog állni a kép.

Hogyan épül fel az oldal?

Legfelső szint (főmenü): A főmenük között található univerzális leíró kategóriák segítenek a világról való gondolkozásunkban. Csak csak nagyon indokolt esetben, és csak közös vitában érlelve változtassunk rajta. (Jelenleg képlékeny, alakuló formában van, keressük a Világfa polcrendszer elemeit, ami valamennyi Világfa oldalt egységbe rendezhet)

Tudásterület gyűjtőoldal: Minden fő kategóriához tudásterületek tartoznak. Tudásterület alatt a következőt értjük: egy meghatározott témát, jelenségegyüttest valamilyen sajátos (egyéni) szempontból vagy szempontokból kutató, leíró gondolatok összessége. Egy-egy tudásterülethez gyűjtőoldal tartozik, ahol az oda tartozó témaköröket gyűjtjük (technikailag: az oldal címe a tudásterület megnevezése lesz, és beillesztjük szerkesztés módban az "aloldalak listáját"). Ezen túl, ha szükséges, egy nagyon rövid és lényegre törő leírást is adhatunk a területről, a leírás után, ahol szükséges a pontosítás, egy-egy idézet következik, ami részletezi a tudásterületet, általában annak a gondolkodónak az írásából, aki a legtöbbet foglalkozott a területtel, vagy maga hozta létre azt.

Szócikkek: Az egyes tudásterületek további aloldalakra bomlanak, amelyek a területhez tartozó egyes fogalmak, jelenségek meghatározásait, kifejtéseit tartalmazzák. A cél, hogy az egyes tudásterületeket áttekinthető gondolatokra, gondolatmenetekre tudjuk lebontani, lényegében szócikkek formájában. A gondolatok közötti átfedéseket, összefüggéseket kereszthivatkozásokkal próbáljuk meg érzékeltetni.

Ajánlatok a közös használathoz

Ha szeretnél elhelyezni egy szöveget az oldalon, a következő lépéseket javasoljuk:

1. Keresd meg a meglévő tudásterületek között a helyét, és nézd meg, hogy nincs-e már oldala az általad hozott témának.

2. Ha nincs, hozd létre a megfelelő tudásterület oldala alá bontva az új aloldalt. Ha van, helyezd el az oldalon a meglévő szöveg után, esetleg azt kiegészítve, összeszerkesztve azzal.

3. Mindig gondolkozz annak a fejével, aki először jár az adott oldalon: mit fog érteni belőle?

4. Formai egység. A feltett anyagok címadása az alábbi elrendezésben történik:

12-es vastag betűvel a cikk szerzője és címe

12-es vékony betűvel az alcím

10-es vékony betűvel a forrásjelölés

De rövidebb magyarázó, definíciós oldal esetében elegendő a szöveg utáni normál betűméretes szöveg.

A forrásmegjelölésnél az internetes link megadása, ha létezik, kötelező. Könyvek, egyéb nyomtatott kiadványoknál törekedjünk a pontosságra (kiadó, kiadás éve minimálisan)

5. Ha egy új oldalhoz aloldalak tartoznak, készíts hozzá "aloldalak listája" alkalmazást (szerkesztés módban választható)

6. A hosszabb szövegeket mindig lásd el tartalomjegyzékkel (ehhez a fejezetcímeket kell létrehozni formázással).

A legfontosabb alapelv a szerkesztéskor a közérthetőség elve. Egyrészt összefüggő, önmagával egységes szövegeket helyezzünk el az oldalon, másrészt ha a szöveg új, megmagyarázandó fogalmakat hozna be, azokat kereszthivatkozással vagy lábjegyzetben magyarázzuk meg. Az érhetőség érdekében a bonyolultabb szövegből készítsünk húzott, szerkesztett kivonatot, akár az eredeti szöveg egyszerűsítésével, átírásával (de még az eredeti gondolatot megtartva). Fontos, hogy egyik oldal se lépje túl egy átfutható szócikk méretét. Ne legyen lehetősége az olvasóknak elveszni benne. Ez alól a teljes terjedelmükben csatolt tanulmányok kivételek.

Világfa Gyöngyfa - közös linkgyűjtemény

http://www.pearltrees.com/vilagfa