A főáramú gazdaságtan alaptételeinek kritikája

Síklaky István: Létbiztonság és harmónia

Egy zöld fordulat programja - A pénzuralmi rendszer alternatívája

Éghajlat könyvkiadó, Budapest, 2003.

a, "Az állandó gazdasági növekedés (amit a GDP-vel mérnek) lehetséges, és az egész emberiség életkörülményeinek állandó javulását szolgálja". Ezzel szemben az állandó növekedés elvileg lehetetlen, hiszen a véges Föld egyik alrendszere sem növekedhet végtelenül. (Emellett a GDP hamisan értelmezett mutató) Ezért a főáramú gazdaságpolitika egyik tendenciája: ökokatasztrófa. Az elmúlt mintegy ötven év tényszámainak (ENSZ-statisztikák) fényében az is nyilvánvaló, hogy a GDP növekedése nem jár együtt az általános jólét felé való közeledéssel, ellenkezőleg. Ezért a főáramú gazdaságpolitika másik tendenciája: világméretű szociális katasztrófa, beláthatatlan következményű "világpolgárháború".

b, "A komparatív előnyök elmélete érvényes", holott a mai viszonyok között ez már nyilvánvalóan nem igaz. Az elmélet és érvénytelenségének ismertetése a Föld Barátai 2001. évi tanulmányában: "A komparatív előnyök elmélete azt állítja, hogy minden ország hasznot húz abból, ha beruház azokba az ágazatokba, amelyekben a leghatékonyabban termel javakat, és utána kereskednek egymással. Ám ezt az elméletet egy olyan korszakban dolgozták ki, amikor a tőke keményen be volt horgonyozva a hazai gazdaságba. Ma, az új és hatalmas információs technológia és nyitott határok idején, a tőke virtuálisan és pillanatról-pillanatra mozoghat szerte a világon. Ennek eredményeképpen azon országok számára, amelyeknek a kezében nincsen nyerő kártya (szilárd gazdaság, alacsony költségek és jó infrastruktúra), egyre nehezebb megtartani vagy megszerezni a nemzetközileg mozgékony beruházó tőkét Más szavakkal az abszolút előny növekszik, és a rendszer nem mindenki számára kölcsönöse előnyös."

c, "Az a gazdaságpolitika vezet jóléthez, amelynek fő szempontja a világgazdasági versenyképesség, azaz - amíg léteznek nemzetgazdaságok - a minél pozitívabb külkereskedelmi mérleg, és ennek szolgálatában a profit maximalizálása és a tőke szabad áramlása". Holott a nemzetgazdaságok külkereskedelmi mérlege általánosan nem lehet pozitív, hiszen a külkereskedelemben a minden pozitív egyenleget más nemzetgazdaságok negatív egyenlegének kell kiegyenlítenie. A profithajsza és a tőke szabad áramlása pedig tendenciájában megszüntetni az emberhez méltó élet és a természeti környezettel való harmónia lehetőségét.