Nyilvántartások, igazolások az értékesítéshez

Helyi termelők, helyi termékek a rendezvényeken

Kisokos kistermelőknek és rendezvényszervezőknek

Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület, 2011

1. Az élelmiszer előállításával és forgalmazásával csak olyan személy foglalkozhat, akinek az egészségi állapota erre orvosilag igazoltan megfelelő. Ez a körzeti orvos által kiadott igazolás. Egészségügyi kiskönyvet állít ki, évente érvényesíteni kell. Aki fertőző betegségben szenved, vagy valamilyen fertőzés hordozója, vagy kapcsolatban volt fertőzött személyekkel nem dolgozhat, amíg erről orvosi engedélyt nem kap. Hasmenés, hányás, gyomorpanaszok, fülfertőzés, sebek, bőrbetegség esetén orvoshoz kell fordulni. Gyógyultságról orvosi igazolás szükséges.

2. Állati termék értékesítése esetében az évenként megújított hatósági állatorvosi bizonyítványt vagy annak a hatósági, vagy jogosult állatorvos által hitelesített másolatát a kistermelőnek, illetve az élelmiszer értékesítését végző személynek az árusítás helyén kell tartania.

3. Nyilvántartást kell vezetni az általa előállított termékek mennyiségéről, az előállítás idejéről, az értékesített mennyiségről és az értékesítés helyéről, idejéről. A nyilvántartást vagy annak másolatát a kistermelőnek az árusítás helyén kell tartani, 2 évig köteles megőrizni.

4. Hatósági húsvizsgálat után kiállított hússzállítási igazolás szükséges a kistermelői hús értékesítéséhez a végső fogyasztó részére. Juh, szarvasmarha, kecske, sertés, strucc, emu csak engedélyes vágóhídon való vágás után értékesíthető, ahol a hatósági állatorvos elvégzi a húsvizsgálatot, és a hússzállító igazolást kiállítja. A kistermelő tulajdonában lévő, gazdaságában nevelt és a gazdaság helyén levágott baromfi és nyúlfélék vágás előtti állományszintű, valamint vágás utáni húsvizsgálatát a jogosult állatorvos a gazdaság helyén végzi el, hússzállítási igazolást állít ki.

Az igazolást, vagy másolatát az árusítás helyén kell tartani (feldolgozott hústermékek esetében is). A kistermelő a hússzállító igazolást köteles 2 évig megőrizni. KIVÉTEL: Amennyiben a rendezvény a kistermelő gazdaságának helye szerinti településen van, úgy ellenőrzött állományból származó sertés, 30 hónaposnál nem idősebb szarvasmarha, illetve 18 hónaposnál nem idősebb birka vagy kecske húsából elkészített ételt felkínálhatja helyben fogyasztásra. A kistermelő ilyen módon –évente 12 saját sertést, 24 juhot, 24 kecskét, és 2 szarvasmarhát vághat le és dolgozhat fel. A vágást és ételkészítési programot az állatvágás előtt 48 órával, írásban be kell jelenteni a területileg illetékes kerületi állat-egészségügyi és élelmiszer- ellenőrző kormányhivatalnak. A sertés húsát a húsban előforduló trichinella kórokozó hatósági vizsgálatát, az illetékes hatósági állatorvos elvégzi a vágás helyszínén. A sertés vágását követő ételkészítési program során – amíg nem áll rendelkezésre a vizsgálat eredménye – az elkészített étel csak akkor kínálható fel fogyasztásra, ha a hústerméket, ételt biztonságos hőkezeléssel készítették el. A vágás és ételkészítési program keretében elkészített, de a helyszínen el nem fogyasztott ételt a kistermelő a továbbiakban csak magánfogyasztásra használhatja fel, vagy azt megfelelő módon meg kell semmisíteni. Mivel nyers baromfi és nyúlhúst rendezvényen nem javasolunk értékesíteni, ételkészítési program esetében, amennyiben a kistermelői rendelet melléklete szerinti heti maximális mennyiség 25%-át nem haladja meg, és az értékesítés közvetlenül a végső fogyasztó részére történik a gazdaság helye szerinti településen, vágás utáni húsvizsgálatot nem kell elvégeztetni. A vágás időpontját azonban ez esetben is be kell jelenteni a hatósági vagy a jogosult állatorvosnak. A levágott baromfi és nyúlféle húsának vizsgálata a gazdaság helye szerinti rendezvényen történik.

A kistermelőnek nyilvántartást kell vezetni, melyet 5 évig köteles megőrizni:

5. takarmány-adalékanyagokról,

6. állatgyógyászati készítményekről

7. növényvédő szerek felhasználásáról és az élelmezés-egészségügyi várakozási

időről,

8. előforduló betegségekről, a növények esetében kártevőkről,

9. Nyers tejre vonatkozó további követelmény, hogy havi 2 minta alapján,két hónapos időszak mértani átlagának meg kell felelni az alábbi kritériumoknak:

a)nyers tehéntej: összcsíraszám 30 ºC-on ml-ként 100 000 vagy kevesebb,

b)más állatfajtól származó nyers tej: összcsíraszám 30 ºC-on ml-ként 1 500 000 vagy kevesebb.

10. Adatlapot kell vezetnie, a termékeiről, melyet otthon kell tartania. Az adatlapnak tartalmaznia kell: a kistermelő neve, címe, az élelmiszerelőállítás helye, az élelmiszer megnevezése, az összetevők csökkenő sorrendben való felsorolása, fogyaszthatósági időtartam, illetve minőség megőrzési időtartam, tárolási hőmérséklet. A falusi vendégasztal keretében előállított élelmiszerekről adatlapot nem kell vezetni.

11. Nyugtát vagy számlát kell adnia az értékesítés során.