Kalákakörök

Almássy Tamás: Hogyan szervezzünk kalákakört?

- Lassan, de biztosan

In: Ökotáj

A jóillatú pénzről szóló cikkben nem volt hely kitérni rá, ezért itt említem meg, nagyon sokféle szívességbank létezik, általában nüansznyi eltérésekkel. Nekünk itt és most az a lényeges, hogy míg kezdetben az általános célú rendszerek voltak jellemzőek, amelyekben a helyi közösségi pénzt (a talentumot) bármire el lehetett költeni, addig mostanára terjedni kezdtek a speciális céllal alakított körök, ahol a tagok egy jól körülhatárolható probléma (Pl. kire bízzam a gyereket szerda esténként?) megoldását várják az együttműködéstől. Nem véletlenül. Az általános célú körhöz viszonylag sok embert kell már a kezdetek kezdetén összegyűjteni, hogy jól működjön, elég sokféle dolog szerepeljen a kínálatban. Az általános célok mindenkinek mást jelentenek, az emberek egyszerűsége ellenére nehezen értik meg, mire számíthatnak a körtől és tőlük mit várnak el, nehezen fogadják el a pénzhez hasonlóan működő, de mégis különböző elszámolási egységet. A speciális kör ellenben 4-5 családdal is működőképes lehet, mindenki számára világos, hogy mit várnak el tőle (gyermekfelügyeletet) és az is egyértelmű, hogy egy óra felügyeletért egy óra felügyelet jár. Ráadásul, előbb vagy utóbb valaki ki fogja találni, hogy ő kertásást adna cserébe a gyerekfelügyelet pontokért, azaza rendszer elindul aktív segítség nélkül is az általános rendszer irányába. Indulásképp szervezzünk speciális kört! Az előkészítésre szánjunk 2-3 hónapot. Az az ideális, ha sok ismerősünk van (őslakosok vagyunk) és személyesen tudjuk meggyőzni az induláshoz szükséges számú családot a csatlakozásról, de épp a speciális célú kalákakör közérthetősége folytán az sem probléma, ha "gyüttment"-ként a nyomtatott sajtóhoz fordulunk. Ha a településen van önkormányzati újság és azt olvassák is, akkor oda érdemes cikkekkel elmennünk, ha nincs, akkor a plakátolás jöhet szóba. Közbenső megoldás, ha a cikkek és a plakátok egy találkozóra csábítják az embereket, ahol személyes kisugárzásunk lesz a legfőbb meggyőz erő. Mi kerüljön a plakátra, a cikkbe, miről beszéljünk? Legyünk földhöz ragadtak! Az angolok ezt KISS elvnek nevezik (Keep It Simple and Stupid!). Használjuk ki, hogy egy egyszerű dolgot kell megismertetnünk, ne bonyolódjunk körmondatokba és elméleti eszmefuttatásokba, koncentráljunk a gyakorlati kérdésekre. A gyerekfelügyelet példájánál maradva a bekeretezett szöveg megfelelhet első cikknek.

Kik lehetnek a szövetségeseink, segítőink?

Természetesen az önkormányzat, különösen a szociális ügyekkel foglalkozó képviselők és természetesen a településen/városrészben már működő civil szervezetek, közülük is kiemelt hangsúllyal a szociális indíttatásúak. A kérdésre, hogy miért ők, és milyen érvekkel lehet őket az együttműködésről meggyőzni, a választ "A jóillatú pénz" című cikkben lehet megtalálni (a sorok között).

Ha megalakult, mi tennivalónk maradt még?

Tisztában kell vele lennünk, hogy valószínűleg még pár évig egyedül a mi személyünkön áll vagy bukik a kalákakör léte. A legfontosabb tehát, hogy kineveljük azokat, akik szívesen részt vesznek a kör szervezésében, vezetésében és teret is kell nekik engedni. Még egy dolgot emelek ki, gerjeszteni kell a forgalmat, hogy rászokjanak a lehetőségre a tagok. Sokat számítanak a véletlen beszélgetések. Ha összefutunk egy-egy taggal, a kalákakörrel kapcsolatos kérdések mindig kerüljenek szóba. Még fontosabb, hogy személyes példát mutassunk, merjük kihasználni a kör adta lehetőségeket, s persze ne mondjunk nemet, ha valaki ránk számít.

Sok sikert a szervezéshez! Várom kérdéseiket! Almássy Tamás (alto@freemail.hu)

1. Melléklet

A kalákakör szokásos működése:

A tagok leirjak, hogy miben tudnak segíteni másoknak és mire lennek szükségük. Az ajánlatok és igények összesítésével készül egy Keres-Kínál lista, amelyet minden tag megkap a teljes tagnévsorral egyetemben. A tagok a Keres-Kínál lista vagy személyes ismeretség alapján megkeresik egymást és megegyeznek - üzletet kötnek (ami lehet ajándékozás is!). Az árat csak kettejük alkuja határozza meg! A megtörtént üzletet bejelentik a központnak, ahol lekönyvelik a tranzakciót. Az "eladó" számlaegyenlege nőni fog, a "vevőé" csökkeni. A bejelentéshez nagyobb körökben csekket használnak, hogy írásos nyoma maradjon az üzletkötésnek.

2. Melléklet

A kalákakör szokásos szabályai (városias környezetben működő nem bejegyzett csoportot véve alapul): A kör tagjai rendszeresen találkoznak (havonta, kéthavonta). A jelenlévők (közgyűlés) döntenek a kör ügyeiben, ők választják a vezetőséget. A vezetőség dönt a két találkozó között felmerülő kérdésekben, a következő találkozóra elkészíti a hírlevelet, az új számlaegyenleg-listát és a tagok számlakivonatát, karbantartja a Keres-Kínál listát és a tagnévsort, közös programokat szervez és készít elő, kezeli a közös kasszát...