A pénzteremtés rendszere

Gubcsi Lajos - Tarafás Imre: A láthatatlan pénz

Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1983

Minden felnőtt embernek, de még a gyerekeknek is szilárd elképzeléseik vannak a pénzről. Pénzről beszélve azokra a bankjegyekre és érmékre gondolunk, amelyekben kézhez kapjuk különböző jogcímeken élvezett jövedelmünket, hogy aztán áruk és szolgáltatások vásárlására költsük el, vagy megtakarítsuk. Mindennapiéletünkben tehát a pénz az a megfogható dolog—papírdarab vagy érme —, amely képessé tesz bennünket arra, hogy aszükségleteink vagy vágyaink kielégítésére alkalmas javakat törvényes úton megszerezzük magunknak, és rendezzük tartozásainkat.

Ezekhez a nézeteinkhez képest a mai tőkés pénzrendszer két meglepő tulajdonsággal rendelkezik. Az első az, hogy a pénz, az áruk vásárlására és tartozások kiegyenlítésére alkalmas eszköz, maga is tartozás, mégpedig egy bank tartozása. Az állampolgárnak munkája fejében kifizetett bankjegytömeg nem más, mintegy bank tartozása; és ha az állampolgár este hazafelé menet betér egy vendéglőbe, és felhajt egy pohár bort, akkor fizetség fejében banktartozást ad át a vendéglősnek. A másik meglepő tulajdonság az, hogy az egy-egy országban létező összes pénznek csak kicsi része ölt megfogható, dologi formát: ez a bankjegy és az érme. A pénzmennyiség nagyobb része megfoghatatlan, a közönség, az egyszerű halandó számára láthatatlan is. Ez a pénz egyszerűen csak bankszámlán feltüntetett követelésként létezik. Sőt ma már „elektronikus pénzről" is beszélhetünk: a számlaköveteléseket a bankszámvitelben széles körben alkalmazott számítógépek memóriája tárolja. Ez a pénz láthatatlanságával és a benne rejlő óriási erőkkel az Ezeregyéjszaka palackba zárt szelleméhez hasonlít.

Első hallásra mindez talán rejtélyesnek tűnik. Hogyan lehet egy tartozás—pénz? Ha pedig a pénz tartozás, akkor hogyan létezhet nagyobb része bankszámla-követelés formájában? Ennek megértésében talán segít egy egyszerű példa, amelyben bemutatjuk: hogyan keletkezik és hogyan semmisül meg a pénz. A példában a váltó útját imitáljuk olyan képzeletbeli formában, amely a modern pénz mindennapos keletkezésére és elmúlására irányítja a figyelmet.