A modern társadalmak relációtermelő gazdasága

Vass Csaba: Bevezető fejezetek a társadalom-gazdaságtanba

Természet- és Társadalombarát Fejlődésért Közalapítvány Kölcsey Intézete, 2005

- Human relations és az utána következő munkaszervezési eljárások és intézményei, amelyek amellett, hogy részt vesznek az embertermelésben is, a munkahelyen belüli munkakapcsolatok ágensei is.

- Marketing: a gazdasági kapcsolatok szervezése.

- Reklám: gyártók és fogyasztók közti kapcsolatok szervezése a törzsvásárlóval viszonyban és a fogyasztó és a termék közti kapcsolat kialakítása a márkahűséggel.

Ezek különálló vállalkozásként is űzhetőek, de a komoly cégek beépítik a már meglévő tevékenységeikbe, ezért ez el is fedi, hogy egy sajátos gazdaságnak a részét képezik, amely jól megkülönböztethető az objektumtermelő gazdaságtól, bár annak alárendelten működik. Ide sorolhatóak még a nemzetközi marketingszervezetek és az országértékeléseket végző cégek is, akik a nemzetközi politikai relációkat szervezik.

A szerelem piacára épülő termelőhálózat: a tömegtájékoztató vállalkozások e célra kialakított vállalkozásai, élén a divatdiktátor (filmrendezők, divattervezők, lapszerkesztők, sztárok...), tömegtájékoztató eszközök. A legfőbb eszköz az unifikációs nyomás, arra a tulajdonságunkra épül, hogy szeretünk hasonlítani, beolvadni. Az emberek közti kapcsolatokat a politikai és gazdasági ciklusok határozzák meg, de mindenképpen olyanná alakítják ezeket a viszonyokat, hogy azok nélkülözzék a felelősséget, így az árucsere részvevői közti viszony olyanná válik, ami páros-magán előnyöket nyújt, de a beteljesülést sohasem teszi lehetővé.

Összefoglalva:

Relációtermelés ágazatai

1. Gazdasági relációk

1.1. Üzemen belüli human relations

1.2. Piacon belüli gazdasági marketing

2. Politikai relációk

2.1. Belpolitikai marketing

2.2. Nemzetközi politikai országmérés

3. Civil relációk

3.1. Társasági relációk

3.1. Intim relációk