Українська література
10 клас
Посилання на підручник https://pidruchnyk.com.ua/392-ukrayinska-lteratura-avramenko-paharenko-10-klas.html
10 клас
Посилання на підручник https://pidruchnyk.com.ua/392-ukrayinska-lteratura-avramenko-paharenko-10-klas.html
У разі перебоїв з електропостачанням, або Інтернетом конференція може не відбутись, тоді матеріал опрацюйте самостійно. Під час повітряної тривоги конференція відбудеться у визначений час. Приєднуйтесь, якщо у Вас є безпечна можливість.
УВАГА! Конференції відбуваються за наступним посиланням
1.Олеся Філатова запрошує вас на заплановану конференцію: Zoom.
https://us05web.zoom.us/j/5498681467?pwd=VWZ6OVJJenNqa0piZklEdHo0eE9sZz09&omn=89425408063
Ідентифікатор конференції: 549 868 1467
Код доступу: 27082006
2. ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК - телеграм 0952143730
Контрольна робота №1. «Вступ. Реалістична українська проза. Творчість І. Нечуя-Левицького і П.Мирного» (тестові завдання, запитання, розгорнута відповідь та інші види робіт).
Виконайте контрольне тестування за посиланням https://vseosvita.ua/test/start/cho327
📌 Домашнє завдання :
Дочитати твір "Микола Джеря" (якщо ще не завершили).
Результати тестування сфотографуйте і надішліть мені.
Тема: Розвиток драматургії: соціально-побутові та історичні драми й комедії М.Старицького, М.Кропивницького, Панаса Мирного та ін.Від аматорських гуртків до професійного «театру корифеїв»
Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=p0WSZRAl9gc
Домашнє завдання: Законспектуйте у зошит поданий матеріал.
Конспект.
Розвиток української драматургії у другій половині ХІХ століття від аматорських гуртків до професійного «театру корифеїв» ознаменував «золотий вік» українського театру, представлений соціально-побутовими та історичними драмами й комедіями М. Старицького, М. Кропивницького та Панаса Мирного. Ці твори відображали життя народу, соціальні конфлікти, а сам театр, заснований 1882 року, став першим професійним українським театром, започаткувавши українську акторську та режисерську школу.
Витоки та формування драматургії
Аматорські гуртки: Українська драматургія та театр виникли з аматорських виступів, які згодом переросли в організовані театральні колективи.
«Театр корифеїв»: Це був перший професійний український театр, заснований у Єлисаветграді у 1882 році. Його заснували видатні діячі, такі як Іван Тобілевич (Іван Карпенко-Карий), Панас Тобілевич (Панас Саксаганський), та Микола Садовський.
Внесок митців у драматургію
Соціально-побутові та історичні драми й комедії: П'єси М. Старицького, М. Кропивницького, Панаса Мирного та інших авторів стали основою репертуару «театру корифеїв».
Ключові теми:
Правдиве зображення життя народу: Драматурги показували побут і реалії українського народу.
Соціальні конфлікти: Вони висвітлювали соціальні протиріччя, що панували в суспільстві, та висловлювали протест проти приниження людської гідності.
Співчуття до трудящих: П'єси виражали співчуття до тяжкої долі людей праці.
Вплив «театру корифеїв»
Піднесення професіоналізму: Корифеї створили високу акторську та режисерську школу, що підняло український театр на новий рівень.
Національне самовизначення: Театр став одним із найважливіших явищ української культури, що сприяв формуванню національної самосвідомості.
Збагачення репертуару: Класики української драматургії створили десятки нових п'єс, що порушували важливі проблеми народу та його життя.
РМ №1. Диспут за темою «Усвідомлення значення правильності життєвого вибору для становлення й ствердження людини» (Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»).
🔹 План самостійної роботи (10 клас)
Мета: усвідомити, як життєвий вибір формує особистість, на прикладі образу Чіпки та інших персонажів роману Панаса Мирного.
Організаційний момент
Записати тему та мету роботи в зошиті.
Коротко пригадати, про що роман, які основні проблеми він порушує.
Робота з текстом
Прочитати уривок із розділу, де розкривається переломний момент у житті Чіпки (його рішення стати на злочинний шлях).
Виписати 2–3 цитати, що відображають мотиви його вибору.
Аналітичне завдання
Дати письмову відповідь (5–6 речень):
Які внутрішні й зовнішні чинники вплинули на життєвий вибір Чіпки? Чи можна було уникнути його трагедії?
Написати коротке міні-есе (3–4 речення): «Який життєвий вибір я вважаю правильним для сучасної молодої людини?»
Підсумок
Сформулювати висновок: Чому правильність життєвого вибору визначає становлення людини?
📌 Домашнє завдання (на вибір):
Дочитати роман (якщо ще не завершили).
Підготувати цитатний план до характеристики Чіпки.
Знайти вислови українських письменників чи філософів про силу вибору в житті людини.
Тема: Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Жіночі образи, ствердження народних поглядів на духовне здоров’я людини.
Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=l4WhbRVZpVM
Домашнє завдання:Підготуйте презентацію "Образ жінки в романі "Хіба ревуть воли,як ясла повні?"
Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Свідчення можливостей роману у художньому дослідженні дійсності. Широта представлення народного життя.
1. Конспект уроку.
3. Ідейно-художній аналіз.
· https://navsi200.com/hiba-revut-voly-yak-yasla-povni/
Домашнє завдання: виконайте тестування. Роботу сфотографуйте ф надішліть мені.
4. Тестові завдання.
· https://naurok.com.ua/test/panas-mirniy-hiba-revut-voli-yak-yasla-povni-542177.html
· https://naurok.com.ua/test/p-mirniy-hiba-revut-voli-yak-yasla-povni-542760.html
Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Шлях Ничипора Варениченка: від правдошукацтва до розбійництва.
1. Конспект уроку.
· https://ukrlit.net/lesson/10klas_1/10.html
2. Теоретичний матеріал.
https://www.ukrtvory.com.ua/evolutsiya-nuchupora-vurunuchenka.html
3. Презентація.
4. Відео на допомогу.
https://www.youtube.com/watch?v=sIdpIxRM2HY
Домашнє завдання: Законспектуйте ідейно-художній аналіз твору. Роботу сфотографуйте і надішліть мені.
Ствердження цінностей національної етики засобами комічного у повісті «Кайдашева сім’я».
ТЛ: засоби змалювання комічного.
1. Конспект уроку.
· https://ukrlit.net/lesson/10klas_1/6.html
2. Теоретичний матеріал.
3. Презентація.
4. Ідейно-художній аналіз.
https://onlyart.org.ua/analiz-virsha/analiz-povisti-nechuya-levytskogo-kaj/
5. Тестові завдання.
https://naurok.com.ua/test/nechuy--levickiy-kaydasheva-sim-ya-541910.html
6. Інтерактивні вправи.
· https://learningapps.org/5436046
· https://learningapps.org/4903688
Домашнє завдання: Законспектуйте аналіз твору. Роботу сфотографуйте та надішліть мені.
7. Теорія літератури.
· http://ul.iolya.com.ua/page88.html
· http://ul.iolya.com.ua/page89.html
· http://ul.iolya.com.ua/page90.html
Панас Мирний. Основне про життєвий і творчий шлях. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» – перший в українській літературі соціально-психологічний роман. Співавторство Панаса Мирного з Іваном Біликом.
ТЛ: соціально-психологічний роман.
1. Теоретичний матеріал.
· https://scribble.su/ukr-lit/ukr-lit-10-prof-slonovska/11.html
2. Відомості про письменника.
· http://ul.iolya.com.ua/page102.html
· https://ukrlit.net/directory/93.html
· http://lesson.iolya.com.ua/page179.html
3. Презентація.
· https://vseosvita.ua/library/prezentacia-pro-panas-mirnij-227591.html
4. Відео на допомогу.
· https://www.youtube.com/watch?v=IU4jhOLLxP0&list=PLYeu7IyFVZj-v5b9qOe4uwp7BP4HS7Ffx&index=5
· https://www.youtube.com/watch?v=F0fP6U0FlWE
· https://www.youtube.com/watch?v=EFEm9AAD9ig
· https://www.youtube.com/watch?v=rnDOYrPP_5E
5. Аудіотвір (скорочено)
. https://www.youtube.com/watch?v=ql_9m3sSLos&ab_channel=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%9B%D1%96%D0%B1
6. Ідейно-художній аналіз.
· http://filvukrytas.blogspot.com/2017/09/blog-post_39.html
· https://dovidka.biz.ua/hiba-revut-voli-yak-yasla-povni-analiz-romanu/
7. Інтерактивні вправи.
https://learningapps.org/4662376
8. Теорія літератури.
· http://ul.iolya.com.ua/page88.html
· http://ul.iolya.com.ua/page89.html
· http://ul.iolya.com.ua/page90.html
Домашнє завдання: Виконайте тестування. Роботу сфотографуйте та надішліть мені.
9. Тестові завдання.
Іван Нечуй-Левицький. «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей. Колоритні людські характери в повісті.
1. Конспект уроку.
· https://ukrlit.net/lesson/10klas_1/5.html
2. Презентація.
3. Відео на допомогу.
· https://www.youtube.com/watch?v=MN7b44TTVsw
· АНАЛІЗ ТВОРУ "Кайдашева сім'я" | Іван Нечуй-Левицький | ЗНО 2021 - YouTube
4. Ідейно-художній аналіз.
· https://navsi200.com/kajdasheva-simya/
· https://dovidka.biz.ua/kaydasheva-sim-ya-analiz/
Домашнє завдання: Виконайте тестування. Роботу сфотографуйте та надішліть мені.
· https://naurok.com.ua/test/nechuy--levickiy-kaydasheva-sim-ya-541910.html
Українська ментальність, гуманістичні традиції народного побуту й моралі.
Урок мовленнєвого розвитку №1. Дискусія «Українська ментальність, національний характер, народна мораль і етика».
1. Конспект уроку.
2. Теоретичний матеріал.
https://www.ukrlib.com.ua/tvory/printit.php?tid=8362
3. Презентація.
4. Відеоурок.
Домашнє завдання: Виконайте тестові завдання. Роботу сфотографуйте і надішліть мені.
Тестові завдання.
1. Конспект уроку.
· https://ukrlit.net/lesson/10klas_1/4.html
2. Теоретичний матеріал.
· https://ukrlit.net/directory/90.html
· https://ukrlit.net/directory/92.html
3. Відомості про письменника.
· http://ul.iolya.com.ua/page100.html
· https://www.ukrlib.com.ua/referats/printit.php?tid=12109
4. Презентація.
· https://svitppt.com.ua/ukrainska-literatura/ivan-nechuylevickiy-zhittya-i-tvorchist1.html
· http://lesson.iolya.com.ua/page158.html
Домашнє завдання: опрацюйте презентацію "І. Нечуй-Левицький". Законспектуйте основні біографічні відомості у робочий зошит. Роботу сфотографуйте і надішліть мені.
1 вересня
1.Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Y4vxSbwWW0g
Новий етап національно-визвольного руху, що пов'язаний із діяльністю «громад», розпочався наприкінці 1850-х – на початку 1860-х років здебільшого як культурно-просвітницький рух, спрямований на відродження української мови, розвиток освіти та пробудження національної свідомості українського народу. «Громади», такі як організація «хлопоманів» у Київському університеті та перша громада в Петербурзі, займалися виданням української літератури й наукових праць, зокрема часопису «Основа», та доводили існування української нації.
2. Конспект уроку https://ukrlit.net/lesson/10klas_1/2.html
3. Історичні відомості https://history.vn.ua/pidruchniki/avramenko-ukraine-literature-10-class-2018-standard-level/1.php
Ключові аспекти діяльності «громад»
Культурно-просвітницька діяльність:
Головною метою громад було поширення знань, розвиток освіти та піднесення національної свідомості серед українців.
Видавнича робота:
Громади видавали твори українських письменників та вчених, друкували українські наукові праці, що сприяло відродженню української мови та культури.
Національне усвідомлення:
Діяльність громад була спрямована на доведення існування українського народу як окремої нації та на підвищення його національної свідомості.
Становлення національної думки:
Через свою діяльність громади закладали підвалини для подальшого розвитку національної думки та стали важливим етапом у формуванні сучасної української нації.
Історичний контекст
Створення перших громад:
Перші громади почали виникати у другій половині ХІХ століття, зокрема у Петербурзі (1859 р.) та Київському університеті (1859 р.).
«Хлопомани»:
В Київському університеті було створено організацію «хлопоманів», до якої входили В. Антонович, В. Познанський, Т. Рильський та інші студенти, які активно займалися просвітницькою діяльністю.
Видання «Основи»:
Важливу роль у поширенні української культури відігравав часопис «Основа», що виходив друком завдяки діяльності громад
Домашнє завдання:Законспектувати матеріал з підручника на ст.3-10