Українська література

21.03, 22.03

ТЕМА: Перекладна література. БІБЛІЯ - священна книга християн. Біблійні легенди: "Вавилонська вежа",

" Про Мойсея".

 ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОПОЯСНЕННЯ https://www.youtube.com/watch?v=MJV5ngY0qjI

ПІДРУЧНИК С.22 - 30

Легенда “Про Мойсея” аналіз

Тема: розповідь про народження, виховання і змужнінняь Мойсея, який прагнув захистити свій народ від приниження і рабства, відродити його культуру і релігію.

Ідея: возвеличення вільного і щасливого життя, яке необхідно здобути шляхом боротьби з гнобителями.

Основна думка: честь, справедливість, відсутність приниження однієї нації іншою, повага, щирість, доброта — ось основні заповіді Бога.

Проблематика легенди про “Мойсея”

• воля і рабство;

• цар і раб;

• соціальна несправедливість і борці проти неї;

• добро і зло.

Композиція легенди “Про Мойсея”

Експозиція: переховування жінкою народженого єврейського немовляти у кошику біля річки.

Зав’язка: перебування Мойсея при царському дворі, де він був свідком приниження євреїв єгиптянами.

Кульмінація: наказ Бога Мойсею: «Виведи євреїв з Єгипту, захистити їх тим самим від приниження і рабства».

Розв’язка: цар погодився відпустити євреїв після того, коли Янгол наслав смерть на всіх дорослих дітей єгиптян.

Події в легенді „Про Мойсея“ відбуваються в Єгипті.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ЗРОБИТИ ТЕСТИ https://naurok.com.ua/test/legenda-pro-moyseya-14106.html



08.02, 09.02

ТЕМА: Література рідного краю. Борис Грінченко "Украла".

Тема – розповідь про долю дітей, обділених батьківським піклуванням в повоєнні роки.

Ідея – потрібно бути милосердними, вміти вибачати.

Головна думка – правди не сховаєш

Головні герої

Олександра – головна героїня. Школярка першого року, дочка сільського писарчука-п’янички. Вона була дівчина боязка, розумна та чесна. Вкрала хліб через голод. Риси характеру Олександри: добра, невпевнена в собі, людина, яка вміє відповідати за свої вчинки.

Пріська – подруга і однокласниця Олександри. Батько її був у економії за прикажчика. Пріська була дівчина сита, добре годована – вона завсігди приносила з дому гарну їжу: пиріжки, перепічки, коржі тощо. Вона погано вчилася, але була дуже весела і не могла говорити не сміючися. Риси характеру Пріськи: горда, веселої вдачі, навіть, коли розповідає про те, що трапилось, сміялась, не вміла співчувати.

Василь Митрович – учитель, добрий та справедливий. Учитель досить майстерно розв’язує напружену сцену, зумівши викликати у дітей жаль і співчуття до дівчинки, бо, як виявилося, крала вона хліб, тому що була голодною. Вчитель виховує у школярів: товариськість, довірливість, ввічливість, взаєморозуміння, взаємоповагу, вміти прощати,чесність, доброту, вдячність, привітність, милосердя, толерантність, вірність, благородство, щедрість. Засуджує: жорстокість, байдужість, грубість, заздрість, лінощі, хитрість, зазнайство, ненависть, зраду.

СЛУХАТИ ОПОВІДАННЯ: https://www.youtube.com/watch?v=01CzeXrb0EA


11.01, 12.01

ТЕМА: Повторення вивченого. Український гумор. Повість Валентина Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”. Зміст твору.

АУДІОКНИГАhttps://www.youtube.com/watch?v=5Ott9wC1ftU

ПІДРУЧНИК С.141-161


14.12, 15.12

ТЕМА: Повторення вивченого. Тематична контрольна робота з теми "Український гумор".

Зробити контрольну роботу за посиланням

https://naurok.com.ua/test/kontrolna-robota-z-ukra-nsko-prozi-ukra-nskiy-gumor-482564.html


30.11, 01.12

ТЕМА: УКРАЇНСЬКИЙ ГУМОР.Гумористичні ситуації в повісті Валентина Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”. Дружба й перше кохання, вірність і перший поцілунок у повісті Валентина Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”.

Жанр — гумористична повість. Тема: розповідь про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі: дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення. Ідея — поетизація щирості й неповторності перших юнацьких почуттів.

Головні герої: Вітька Горобець, Федько Котигорошко, Галя Козачок, Петро Білий

Проблематика:

-Дружби (Вітька-Федько)

-Кохання (Вітька-Галя)

-Зради (Вітька-Петро)

-батьки і діти;

-культура спілкування;

-уміння бачити прекрасне в буденності;

-необхідність навчання та розвитку творчих здібностей.

Композиція та сюжет “Вітька + Галя...”

«Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» складається з двох частин: перша називається «Дуель», друга — «Голуба куниця». За жанром кожна з них — це оповідання, тому що сюжет однолінійний, події відбуваються протягом короткого проміжку часу, діє невелика кількість героїв. Тому слово «повість» у заголовку потрібно розуміти як синонім до слова «розповідь», а не як визначення жанру твору.

У розділі «Дуель» автор майстерно розташовує елементи сюжету. Події починаються надвечір 24 липня 1964 р., а завершуються наступного дня, 25 липня, хоч насправді охоплюють значно триваліший проміжок часу. Автор починає з епізоду, найближчого до кульмінації: наступного дня головний герой Вітька Горобець битиметься на дуелі. З ким? Чому? Навіщо у XX ст. з’ясовувати стосунки в такій застарілій формі? Ці та інші питання відразу виникають у читача і спрямовують його увагу на пошук відповідей. І поки сам дуелянт спить, автор, як у кіно, починає «відмотувати» назад стрічку подій, щоб пояснити причини дуелі. І тільки після того, як вони з’ясовані, події починають розгортатися послідовно без часових «розривів».

Композиція:

експозиція — розповідь про дружбу в дитинстві Віті з Галею та їхні пригоди;

зав’язка — Вігя зізнається своєму другу Федькові у закоханості до Галі Козачок. Для нього самого це почуття стало несподіваним. Друзі вирішують, що Вітя має освідчитись дівчині у своїх почуттях.

розвиток дії— друзі складають, а Вітя виконує серенаду для Галі; хлопці посилають свій «шедевр» — серенаду — до редакції районної газети з проханням надрукувати; хочуть роздобути в бабці зілля, яким причарують дівчину; Вітя йде на перше побачення та здійснює заради коханої «трудові подвиги»; утворюється «любовний трикутник», що наближає розвиток дії до кульмінації;

кульмінація відкриває всі таємниці та відповідає на запитання, які виникли в читача на початку твору, — дуель, арешт Віті, зізнання Петра Білого, що він не кохає Галі;

розв’язка у творі несподівана — Галя при всіх виявляє свої почуття до Віті й робить його щасливим.

У творі автор майстерно використовує позасюжетні елементи як додаткові засоби впливу на читача (інтригуючий заголовок, епіграф, авторські відступи, портрети героїв, лист із редакції тощо).

Переповідає історію кохання у творі оповідач. Складається враження, що це дорослий чоловік, який уже пережив перші почуття, тому часто йому хочеться втрутитись у перебіг подій і щось порадити Віті чи застерегти його від хибних кроків. Оповідач дотепний та іронічний, але ставиться до своїх героїв доброзичливо й зі співчуттям. Майстерно зображуючи комічні ситуації, автор використовує цілий арсенал прийомів:

-створює смішні та парадоксальні ситуації;

-поєднує в розповіді комічне й драматичне, високий і низький стилі; вживає відповідну лексику та гру слів;

-поєднує невідповідність стилю мовлення й обстановки, у якій це сказано; натякає або вибудовує ланцюжок думок, що викликають смішні асоціації; перераховує різнорідні предмети в одному ряду; використовує спеціальні риторичні фігури тощо.

СЛУХАТИ https://www.youtube.com/watch?v=tSlPHdQtZWY




 


16.11

ТЕМА: Контрольна робота за твором "Місце для дракона" Ю.Винничука.

ЗРОБИТИ КОНТРОЛЬНІ ТЕСТИ https://naurok.com.ua/test/yu-vinnichuk-misce-dlya-drakona-958103.html


09.11, 10.11

ТЕМА: ЮРІЙ ВІННИЧУК. ПОВІСТЬ-КАЗКА "МІСЦЕ ДЛЯ ДРАКОНА".

1.Повість-казка про сучасний світ, в якому й досі живуть "драконячі закони".

2.Алегоричність образів дракона Грицька. Пустельника та князя.

3.Добро і зло, вірність і зрада в повісті-казці.

Жанр. Повість-казка.

Час створення. 1990 рік.

Автор. Юрій Винничук (нар. 1952 р.) – відомий український письменник, журналіст, редактор.

Тема. Добро і зло в житті людини й історії.

Ідея. Відповідальність кожного за власні вчинки й моральність суспільства.

Проблеми. Добро і зло; відповідальність людини за свої вчинки перед самою собою і перед суспільством; вірність і зрада; вибір у житті; самопожертва; поет і суспільство.

Композиція і сюжет твору

Твір складається із 7 розділів. Події в ньому відбуваються протягом короткого проміжку часу – з весни до пізньої осені, але часові рамки автор розсуває завдяки спогадам про історію князівства. Сюжет твору однолінійний.

Події відбуваються в князівстві Люботин. Багато років тому затихли війни із сусідніми державами, тому володар розпустив військо. У князя підростає дочка Настасія, але немає лицаря, за якого можна її віддати заміж. На перший погляд побутова проблема пошуку нареченого для князівни набуває великого державного значення. Правитель дізнається, що у його землях є дракон, тому оголошує турнір, на який звідусіль з'їжджаються лицарі. Кожен прагне перемогти дракона, щоб стати нареченим Настасії. Однак виникають зовсім несподівані перешкоди: дракон Грицько – поет, добра душа, яка нікому не бажає зла. Але він розуміє, що в тихій країні запущено механізм насилля й ненависті. Щоб покласти цьому край, він погоджується принести себе в жертву заради щастя та суспільного добра. Чи став щасливим князь, коли досягнув своєї мети? Ні, совість не дає йому спокійно жити. Він приходить на могилу дракона й пустельника та в уявній розмові з ними чує страшну правду: "— І я вмер… — сказав дракон. — І ви побачили — зло не від мене. Пустельник витер долонею мокре обличчя: — Я казав: не від нього зло… Воно в нас самих".

КОМПОЗИЦІЯ

          Експозиція. Розповідь про звичаї та лицарські традиції за правління люботинського князя.

Зав'язка. Князь дізнається про появу в його володінні дракона й наказує скликати лицарів на турнір.

Розвиток дії. Добрий дракон у пустельника навчився грамоти й почав писати вірші; він знайомиться з князем і відмовляється битися з лицарями; скориставшись добротою Григорія, князь змусив його вийти на бій.

Кульмінація. Протиборство дракона з лицарями і його смерть.

Розв'язка. Настасія бере шлюб із переможцем турніру, князь усвідомлює свою фатальну помилку й помирає на могилах дракона та пустельника.

ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОПОЯСНЕННЯ https://www.youtube.com/watch?v=JM0aR3jE3-8

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ЗРОБИТИ ТЕСТИ https://naurok.com.ua/test/yu-vinnichuk-misce-dlya-drakona-958103.html





11.10, 13.10

ТЕМА:  РМ  Чи легко зберегти власну індивідуальність у сучасному жорстокому світі? (контрольний міні-твір за оповіданням Володимира Дрозда “Білий кінь Шептало”)  Контрольна робота(тести).Повторення

ОРІЄНТОВНИЙ ТВІР(зразок)

  На мій погляд, у сучасному жорстокому світі зберегти індивідуальність вкрай важко. Суспільство не сприймає яскравих особистостей, зазвичай таких людей називають білими воронами. Їх дражнять, з них глузують. «Ти що, особливий? Хіба ти ліпше нас?» — лунають образливі запитання.

  Не витримуючи критики, більшість людей вважають за краще не виділятися з натовпу, не відрізнятися від сірої маси. Лише одиницям, найсильнішим духом людям, вдається зберегти індивідуальність.    Найчастіше вони змушені бути одиначками. Хоча іноді в них є друзі, такі самі ізгої.

Білий кінь Шептало з твору Володимира Дрозда, на жаль, не зміг зберегти свою індивідуальність. Вирішивши повернутися до стайні, він навіть забруднився, щоб не бути таким сліпучо-білим і не виділятися серед інших коней.

  Отже, я вважаю, що завжди потрібно намагатися залишатися самим собою. Треба не втрачати свої яскраві риси й мати власну точку зору з будь-якого питання. І до інших людей слід ставитися так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Кожен з нас заслуговує на повагу!

ВИКОНАТИ ТЕСТИ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

1. Де народився і жив Михайло Коцюбинський:  
    а) Києві;          
    б) Харкові;         
    в) Вінниці;       
    г) Сумах.
2. Де навчався майбутній письменник з1876 по 1880 рік:
    а) Шаргородському духовному училищі;     
    б) Київському університеті;
    в) Харківському університеті;                      
    г) Полтавській гімназії.
3. Про кого сказано : « Він ішов у ярмі, скорившись силі…» :        
    а) вола;          
    б) коня;         
    в) український народ;         
    г) вільного українського селянина.
4. Що маячіло на шляху, …. з клунками на плечах:
    а)   панський наглядач скакав навздогін;            
    б) немов якийсь подорожніій;      
    в) дід Остапа;                                                        
    г) сам пан вирішив догнати Остапа.
5. Про що йде мова « Робота була скінчена»:    
    а) про відрізане волосся Соломії;                     
    б) про зроблений пліт для переправи;                      
    в) про віддані гроші жовніру на викуп;             
    г) про щасливу втечу.
6. Як Остап намагався прогнати вовка:
    а) кинув на нього велику палицю;          
    б) рикав на нього, як вовк;  
    в) дав йому їсти хліба;                              
    г) бризкав на нього водою.
7. У який спосіб Соломія з Іваном надумали рятувати Остапа:
  а) підкупити жовнірів, щоб ті його випустили;
  б) послати циган, щоб ті заступилися за втікача;        
  в) здійснити напад на човен, коли Остапа переправлятимуть через Дунай; 
  г) влаштувати Івана наглядачем у в’язницю, щоб можна було випустити Остапа.
8. Дід Остап навчився слухати вітер, який…:
  а) доносив до нього рідні пісні;               
  б)  був   йому рідним на чужині;
  в) з  роками  навчив його розуміти його таємну  розмову,  яка доносилася  із  дна Дунаю
      покликом Соломії;     
  г) нагадував про щасливі хвилини життя із  коханою.
9. Яку ціну Остап заплатив за волю:                 
  а) залишився на чужині жити із циганами;      
  б) створив сім’ю далеко від рідного краю;    
  в) «Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає і не дочекається, коли злучиться з
    нею…»;          
  г) за волю віддав усі зароблені гроші і повернувся до рідного села.
10. Довженко після повернення із-за кордону став знаним як:     
    а) письменник;              
    б) художник-ілюстратор, автор політичних карикатур;   
    в) сценарист;                 
    г) архітектор.

11. Який фільм, знятий Довженком, приніс йому  світову славу:   
  а) «Вася-реформатор»;    
  б) «Ягідка кохання»;      
  в) «Аероград»;           
  г) «Земля».
12. Зі слів  Колодуба, якими були оті  діди:     
  а) завжди веселі, зналися у всьому;                 
  б) сміливі, сердиті й не боялися смерті;           
  в) говіркими співрозмовниками;                     
  г) боягузами, які боялися смерті.
13. Як висловлювався дід Савка про втікачів:
  а) добре, що втікають, збережуть своє життя; 
  б) треба робити засідки на німців, а не втікати від них;
  в) чим далі втікають, тим більше  проллється крові солдатської, материнської, дитячої;  
  г) треба воювати, а не драпати.
14. За словами діда Платона яким має бути воїн: 
  а) не боятися ворога;                      
  б) воїн має впевнено йти до перемоги
  в) воїну треба  напитися зараз кріпкої ненависті до ворога та презирства до смерті;      
  г) переправитися   через Десну, щоб там гідно зустріти ворога;
15. Про що були останні слова Петра Колодуба:    
  а) пробачте нас, діду, життя одне, і його потрібно берегти;
  б) ми добре воювали, і себе іще покажемо у бою;  
  в) ми відходимо тимчасово, скоро повернемося;      
  г) простіть, що не доглянули вашу старість.
16. Як загинули діди:
  а) їх розстріляли німці;       
  б) померли від стараості;       
  в) стрибнули на правий борт човна і перевернулися у воду  разом із німцями та зброєю;    
  г) а вони не загинули, діждалися перемоги.
17. Хто такий Іван Дробот: 
  а) молодий солдат;
  б) молодий танкіст, онук діда Савки;
  в) бувалий солдат;
  г) онук діда Платона.
18.  Ніна Бічуя народилася:       
  а) 24 серпня 1927 року;           
  б) 24 серпня 1937 року;      
  в) 28 серпня 1937 року;         
  г) 24 серпня 1947 року.
19. Як Юлько перед  Славком охарактеризував Стефка:   
  а) це мій старий знайомий; 
  б) хлопчик, що живе у нашому будинку;    
  в) соловей-розбійник із нашого двору;     
  г) син місцевого п’янички.
20. Що зробив Славко для Юлька навмисно:
  а) вихваляв однокласника перед друзями; 
  б) програв партію в шахи у п’ятому класі;     
  в) заховав його шапку під час гри;       
  г) говорив, що Лілі йому не подобається.
21. Що Юлько хотів подарувати Лілі після вистави:
а) смачне велике яблуко;
  б) букетик  справжніх квітів;       
  в) вітальну листівку;      
  г) маленьку бурштинову балерину.
22. Чому Стефко не був присутнім на театральній виставі: 
  а) захворів, лежав із  температурою вдома;
  б) перед виставою посперечався з Лілі;
  в) під час тренувань вирішувалося  питання хто поїде до Харкова на юнацькі змагання;   
  г) був на змаганнях у Харкові.
22. Яке командне місце зайняли львівські шпажисти: 
  а) друге;
  б) третє;
  в) четверте;
  г) п’яте.
23. Яким був результат бою між Славком  та Юльком: 
  а) переміг Юлько;
  б) у бій втрутився тренер  Андрій Степанович;  
  в) Славко відмовився від бою, адже Юлько не займався фехтуванням; 
  г) зламаний клинок Славка наштовхнувся на незахищене стегно Юлька.
24. Як Славко відреагував на поранення товариша:   
  а) покликав лікаря;  
  б) з переляку заплакав;   
  в) заховався;    
  г) просив вибачення привселюдно.





05.10, 06.10

ТЕМА: Володимир Дрозд. "Білий кінь Шептало".

ПРОБЛЕМА ЗНЕОСІБЛЕННЯ ЛЮДИНИ В СУСПІЛЬСТВІ, ОСОБИСТОСТІ Й НАТОВПУ В ОПОВІДАННІ.

РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. Чи легко зберегти власну індивідуальність у сучасному жорстокому світі?

( усний твір-роздум).

ЗАВДАННЯ: зробити тести https://naurok.com.ua/test/nich-pered-boem-o-dovzhenko-1993012.html


28.09, 29.09

ТЕМА:  Повторення. Проблеми дорослішання в повісті Ніни Бічуї “Шпага Славка Беркути”.  Проблема знеосіблення людини в суспільстві, особистості й натовпу в оповіданні.

Яка проблема порушена в повісті Шпага Славка Беркути Ніни Бічуї?

Самореалізація дитини. Стосунки ровесників (перше кохання й протистояння, суперництво друзів і самоствердження). Діалог поколінь, батьків і дітей, їх стосунків. Морально-етичні проблеми (чесність, підлість, байдужість, безвідповідальність та ін.)

Головні герої

Ярослав Беркута,

Юлько Ващук,

Лілі Теслюк,

Стефко Вус та його сестра Настка,

тренер Андрій Степанович,

учителі: Антон Дмитрович, Надія Григорівна, Варвара Трохимівна, батьки Беркути, Ващука, батько Вуса.

Композиція “Шпага Славка Беркути”

Експозиція: Знайомство з учнями 7-Б. Пізнання ціни дружби.

Зав’язка: Конфлікт між Славком та Юльком.

Розвиток дії: Навчання та захоплення Славка, Юлька, Стефка та Лілі. Підготовка Славка до змагань.  Театральна вистава

Кульмінація: шкільний суд над Славком Беркутою, вирок – підтримка класу +байдужіть Юлька.

Розв’язка: Усе ніби так просто, так гарно. Як у казці. Судили — вибачили — помилилися…

Повість починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії.

Сюжетні лінії “Шпага Славка Беркути”:

Життя кожного з чотирьох підлітків.


Дружба-протистояння Славка і Юлька.


Любовний трикутник Юлько – Лілі – Славко


Часопростір: Львів; зима


ЗРОБИТИ ТЕСТИ https://naurok.com.ua/test/shpaga-slavka-berkuti-174607.html




 


 


 


07.09, 08.09, 14.09, 15.09

ТЕМА: Вступ. Художня література як одна з форм духовної діяльності людини.

                 ТЛ: художній образ, художній твір.

       ПОВТОРЕННЯ ТА КОРЕГУАННЯ  ВИВЧЕНОГО                                

                         З УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ

    Місце, час подій, історична епоха в повісті Михайла Коцюбинського “Дорогою ціною”.

    Роль прологу у творі.

    Проблема волі людини та можливостей її здобуття в повісті 

     Михайла Коцюбинського “Дорогою ціною”.


   Олександр Довженко – кінорежисер і письменник. “Ніч перед боєм” – оповідання 

     про героїзм, самовідданість і патріотичні почуття українців у роки воєнного лихоліття.

     

   Пригадати зміст творів https://www.youtube.com/watch?v=sOfrvZcEQWg ( " Дорогою ціною")

                                                                https://www.youtube.com/watch?v=FACqJKV_KMg ("Ніч перед боєм")