Розвиток мовлення

18-19 травня 2023 рік

Тема: Синоніміка простих та складних речень

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=A7GHRiyBaDA

Пройди тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/rozdilovi-znaki-v-prostomu-i-skladnomu-rechennyah-5-klas-386339.html

Записати речення, у кожному з них визначити та підкреслити граматичну основу. З’ясувати, зі скількох простих речень складається кожне складне речення. Пояснити вживання розділових знакiв. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.

Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива… (Т. Шевченко) Хмара небо криє, сонечко не блисне, вітер вовком виє, дощ потоком висне. (П. Грабовський.) Проклювали жайворонки хмари дощові, а самі сховалися у густій траві. (В. Заєць.) І море міниться в огнях, хвилюється трава. Співа у небі дальній птах, душа моя співа. (В. Сосюра.) Дрімає сад, і гостро пахне м’ята. (В. Сосюра.) В калини про зозулю я питаю, але калина не відповіда. (Є. Гуцало.)

Творча робота. З кожної пари простих речень утворити складні за допомогою сполучників (або сполучних слів). Утворені складні речення записати,  пояснити розділові знаки.

1). 1. Ніч минула швидко. Настав сірий туманний ранок. 2. Буря вщухла. Хвилі продовжували бушувати. 3. Понісся перший порив вітру. Човен здригнувся.

2). 1. Була чудова, але сумна пора.  Її називають  пізньою осінню. 2. Над містом стояла  ніч. Високо серед неба світив ясний місяць. 3. Пройшов проливний  дощ. Небо тепер ясне

Завершити складні речення і записати їх, ставлячи, де потрібно, коми. Прочитати утворені речення, правильно їх інтонуючи. Накреслити схему кожного речення.

1. Сонце вже зійшло, але...

2. Золоті промені сонця торкнулися дерев, а ...

3. Осінь  урочисто прощалася із землею, і ...

4. Навколо стояла урочиста тиша, …

Переписати речення, на місці крапок уставляючи пропущені літери. Розставити пропущені коми. Пояснити вживання ком. Довести, що подані речення є складними. Прочитати їх, правильно інтонуючи.

П...шається калинонька  явір молодіє а кругом їх в..рболози й лози з..леніють. (Т. Шевченко.) По обрію неба сірими баранцями побігли волохаті хмаринки над оз..ром заш...лестів оч...рет а з д...рев стиха знімалися й задумливо падали на землю сухі л...сточки   (С. Васильченко) Жовті пал..чки цвіту тихо гойдалися на волосинках вздовж колосків і непомітний п..лок золотився на сонці. (М. Коцюбинський) З..лена трава горить з..леним огнем а на її довгих л..сточках грає і сяє чиста роса. (Панас Мирний.)

Які речення називаються складними?

·   Скільки граматичних основ, тобто скільки простих речень може бути у складному реченні?

·   Як пов’язані між собою прості речення у складному?

·   Як інтонуються складні речення?

·   Якими сполучниками можуть  з’єднуватися  прості речення у складному?

·   Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?


10-11 травня 2023 рік

Тема: Речення з однорідними членами речення із звертаннями та вставними словами

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=tsZhiIgeolc

Звертання, вставні слова, однорідні члени речення. Розділові знаки

Однорідними називаються члени речення, що виконують одну синтаксичну функцію та пояснюють той самий член речення. Однорідні члени речення мають такі ознаки:

- займають позицію одного члена речення;

- пов’язані між собою сурядним зв’язком;

- пов’язані з тим самим членом речення підрядним зв’язком;

- виражають однотипні поняття;

- мають переважно однакове морфологічне вираження.

Однорідними можуть бути як окремі члени речення (присудки, підмети, додатки, означення, обставини), так і цілі сполучення слів у середині речення: Були і ревнощі, і муки, і докори, і вірші, розпачем налиті — однорідні підмети. Там хати садками вкриті, срібним маревом повиті — однорідні присудки. І барвінком, і рутою, і рястом квітчає весна землю, мов дівчину, в зеленому гаю — однорідні додатки. Береги річки положисті, з великими піщаними плесами, з рідкими кущиками верболозу — однорідні означення. Яблуні дихали цвітом росяно, червоно, біло — однорідні обставини. Однорідні члени речення, що не мають при собі пояснюючих слів, називаються простими: Жито, пшениця і овес — усе разом поспіло й посохло.

Однорідні члени речення, при яких є пояснюючі слова, називаються поширеними: На вулиці за хвірткою спинилося двоє перехожих — селянин у брилі і селянка з порожньою сулією з-під молока.

Зверніть увагу! Не належать до однорідних членів речення:

- слова, що повторюються з метою підкреслення тривалості дії, множини предметів: Іде Котигорошко тим лісом, іде та й іде;

- слова у фразеологічних зворотах: ні риба ні м’ясо, і вдень і вночі, ні те ні се;

- слова в однаковій формі, що виступають єдиним присудком: Піди виглянь надвір.

Способи поєднання однорідних членів речення можуть бути: без сполучників, лише сполучниками сурядності, а також комбінованими — безсполучниковим і сполучниковим зв’язками: А я дивлюсь на сизий від води городець, на розпатлані дерева саду, на віхті туману — без сполучників. Широка й безкрая долина зачорніла поміж пологими горами — сполучник сурядності. Нехай же слово, слово золото, печалиться, сміється і цвіте — комбінований.

Граматичними засобами вираження однорідності є сурядні сполучники:

- єднальні: і (й), та (в значенні і), і-і, ні-ні, ані-ані: І сниться їй той син Іван і уродливий, і багатий.

- протиставні: а, але, та (в значенні а), однак, проте, тільки, хоч, зате, а також парні сполучники хоч...але, хоч...проте, хоч...зате: Тече вода в синє море, та не витікає.

- розділові: або, чи, а чи, хоч, чи то, як не...то, то...то, не то...не то, чи то...чи то, чи...чи: У Килини та Горпини як не свадьба, то родини.

Вибірковий диктант.

(Виписати однорідні члени речення на позначення назв квітів, продовживши запропоноване речення).

Я знаю, як розмовляє …

Не кожен знає те, що квіти

Спроможні також говорити;

Їх символічну й загадкову

Не кожен розуміє мову…

Троянда – пристрасне кохання,

Лілея – вірність, сподівання.

Тендітна айстра – символ смутку,

А добрий спогад – незабудка.

Дзвіночок ніжний – вдячність щира,

Лаванда ж – сумнів, недовіра.

Фіалка – простота і скромність,

Нарцис – зарозумілість, гордість…

Якщо ти знаєш квітів мову,

То в слушний час обов’язково

Без слів сказати все зумієш

І сам без слів все зрозумієш…

- Так, квіти можуть говорити. Якщо ви відгадаєте загадки, то у словах-відгадках знайдете букви, з яких складете назву мови квітів.

1. На стеблинці волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка — навіть в сні

Усміхається мені. (Сон-трава)

2. На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять.

Мов шматочки неба голубого,

Виграють, виблискують, горять. ( ВолошкИ)

3. Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум'яний.

В саду я квітну навесні.

Скажи, яке ім'я мені? ( ТюЛьпан)

4.На стрункій, високій ніжці

Біля річки на лужку,

У косинці-білосніжці

Стрів я квіточку таку:

Ясним оком жовтуватим

Усміхнулася мені.

Я хотів її зірвати,

А бджола сказала: «Ні!» ( РомашкА)

5.У житечку зеленім

   Факели вогненні

   Цілий день палають,

   З сонцем спать лягають. (Мак)

Ключ: Мова квітів – силам.

 Робота з текстом

Прочитайте текст. Визначте тему та головну думку.про який народ у ньому йдеться?(Про перші весняні квіти) Назвіть однорідні члени речення.

Цей маленький мужній і прекрасний народ уже знемагав від людської навали. Щодня його найкращих чоловіків, найвродливіших жінок із ненародженими дітьми, його найбільших мудреців убивали людські руки, а тіла вивозили до міста й там на площах виставляли на повільне тління. Люди руйнували їхні оселі, випорпували із землі їхні скарби, міняючи на гроші для дешевих розваг.

Гра «Мовні пазли»

- Весна вже прийшла. Дні стали довшими, а ночі коротшими; часто співають синички, цвірінькають веселіше горобці; сонце частіше з’являється на небі та посилає на землю теплі промінці; за календарем – весняний місяць березень. З’являються перші весняні квіти. Вони сьогодні завітали до нас із казкової країни Квітникарії й принесли завдання від цариці Флори.

Квіти теж хочуть сказати про свої почуття. (Учні виступають у ролі квітів)

Підсніжник

Я з’являюся першим, коли ще лежить сніг. Мене вважають сміливим і мужнім. Але тільки-но я зацвітаю, мене зривають. Мені сумно. Через те я потрапив до Червоної книги України. Але від цього мене не стало більше. Ось чому я не радію!

Надія лише на тебе, друже!

Завдання від Флори:

З поданих слів складіть речення, знайдіть і підкресліть у ньому однорідні члени речення.

Іде, несе, а, весна, тій, красу, все, красі, радіє.

(Весна іде, красу несе, а тій красі радіє все.)

«Впіймай помилку»

Ряст

Вітер зиму розтряс. І в лісочку на горбочку виріс ряст, синій ряст.

Я дуже ніжний, швидко в’яну, тому мене не рвіть! А крім того, мої квіти дуже люблять бджоли, та і людям я приношу користь: з моїх бульб виготовляють цінні ліки.

Надія лише на тебе, друже!

Завдання від Флори:

Визначте головні та другорядні члени речення. Розставте розділові знаки.

Перед самою хатою росли червоні рожеві білі маки. (І. Нечуй-Левицький) Барвінок цвів і зеленів. (Т. Шевченко) На клумбах пишно цвіли червоні канни і герані бузкові іриси і жовті гвоздики. (П. Панч) Порозцвітали гарно квіти нагідочки красолі і мачок. (Л. Глібов) На будинках на деревах парканах усюди червоний відблиск. (Марко Вовчок) Рястом жовтоцвітом ромашкою усе заквітчала весна.

(Перед самою хатою росли червоні, рожеві, білі маки. (І. Нечуй-Левицький) Барвінок цвів і зеленів. (Т. Шевченко) На клумбах пишно цвіли червоні канни і герані, бузкові іриси і жовті гвоздики. (П. Панч) Порозцвітали гарно квіти: нагідочки, красолі і мачок. (Л. Глібов) На будинках, на деревах, парканах - усюди червоний відблиск. (Марко Вовчок) Рястом, жовтоцвітом, ромашкою усе заквітчала весна.)

Творчий диктант

Конвалія

Мої квіточки ніжні, такі білосніжні. Тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні.

Послухай, як срібно дзвенить голосок: «Не треба, не треба зривати квіток!»

Надія лише на тебе, друже!

Завдання від Флори:

Вставте в речення з однорідними членами узагальнювальні слова. Запишіть утворені речення, поясніть розділові знаки в них.

Нема на світі кращого місця, ніж рідний край! У ньому є ліси сади байраки. Кудись летять гуси журавлі лебеді. Щебечуть під небесами ластівки жайворонки й овчарики. По садах цвітуть вишеньки черешеньки груші та яблуні. У полі пахне материнкою чебрецем горицвітом. Уздовж лісових доріжок дозрівають полуниці смородина ожина (З журналу).

ВИКОНАЙ ЗАВДАННЯ ЗА ПОСИЛАННЯМ https://miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/6/povtorennia-uzagalnennia-ta-pogliblennia-vivchenogo-u-5-klasi-448239/odnoridni-chleni-rechennia-zvertannia-vstavni-slova-448271


04-05 травея 2023 рік

Тема: Логічний наголос й інтонування речень за метою висловлювання; використання цих речень у вивчених стилях мовлення 

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=c014jIY2HK

Термiнологiчний диктант. Назвіть термiни, якi вiдповiдають поданим визначенням.

Розділ науки про мову, який вивчає словосполучення і речення… (Синтаксис). Розділ науки про мову, який вивчає правила вживання розділових знаків … (Пунктуація)

Найменша одиниця людського спiлкування – це … . (Слово) Граматична основа речення – це … . (Підмет і присудок) На питання х т о? що? вiдповiдає … . (Підмет) Член речення, що означає предмет, про який iдеться в реченнi, – це … . (Підмет) Член речення, який вiдповiдає на питання який є пiдмет? хто вiн такий? що він робить? – це … .(Присудок) Двома лiнiями пiдкреслюють … (Присудок)

Найчастiше присудок виражається …(Дієсловом) Речення, граматична основа якого складається лише з пiдмета або лише з присудка, називається … (Односкладним) Речення, граматична основа якого складається і з пiдмета або і з присудка, називається …(Двоскладним)

Гра «Розкажи все про речення».

— Речення — це ... .

— За метою висловлювання речення бувають ... .

— За інтонацією ... .

Поділіть текст на речення. Поставте розділові знаки. Запишіть до тексту кінцівку.

У лісі жив їжачок знайшов він собі кімнату у дуплі старої липи тепло там і сухо ось настала осінь падає жовте листя з дерев незабаром зима настане почав готуватися їжачок до зими

Поширення речень другорядними членами речення.

Продзвенів дзвінок.

Падає дощ.

Жив їжачок.

Учитель говорить.

Вірш.

Послухайте вірш і доповніть словами. Визначте вид речення за метою висловлювання

(Розповідні, питальні, спонукальні, окличні, питальний знак, знак оклику.)

Цвітуть сади. Шумлять гаї.

Це речення ... (розповідні).

Розкажуть щось тобі й мені.

І ... (крапку) ставимо в кінні.

Куди ідеш? Ким хочеш стати?

... (питальні) мають запитати.

І ти пізнаєш їх умить:

бо знак ... (питальний) у кінці стоїть.

Слухняним будь. Люби свій край,

батькам завжди допомагай.

Речення це ... (спонукальні). В них для нас —

до дії заклик чи наказ.

Як гарно тут! Як любо жить!

В кінці ... (знак оклику) стоїть.

Речення ... (окличні) оці —

виразні, гарні і дзвінкі!

Леся Лужецька

Пригадайте! Якщо речення вимовляються з особливим почуттям, то вони стають окличними. Окличними можуть бути розповідні, питальні і спонукальні речення. У кінці окличних речень ставиться знак оклику.

Запам’ятайте! Питальнi речення, якi не потребують вiдповiдi, називаються риторичними. Мета риторичних речень – ствердити певну думку, спонукати до роздумiв. Такi речення характернi для художнього стилю мовлення. Передає незакінчену думку, багатозначність сказаного, а тому ставимо ще й три крапки.

Дослідження-перетворення.

-А чи можна із розповідного речення утворити питальне або спонукальне? Чи навпаки?

Дослідіть, яким чином це відбувається:

Ласкаве сонце зігріває землю.

Ласкаве сонце зігріває землю?

Ласкаве сонце, зігрівай землю!

Виконання вправ.

Прочитайте речення мовчки, визначте вид кожного за метою висловлювання. Прочитайте речення вголос, дотримуючись правильної інтонації.

Прочитайте речення, дотримуючись правильної інтонації. Визначте вид речення за метою висловлювання. Чи є ці питання риторичними? Свою думку поясніть.

1. Хто наш народ? Яка у нього доля? Куди його коріння проросло?

2.Хто може випити Дніпро? 3. Чиї це долини? Чиї це луги? Чию це калину гойдають вітри?


27-28 квітня 2023 рік

Тема: Засоби зв'язку речень у тексті. Стилістична помилка

Перегляд відео за посиланнямhttps://www.youtube.com/watch?v=ZE4tKlJOQao

ЗАПАМ'ЯТАЙ!

Засоби зв'язку між реченнями в тексті

Усі складові частини тексту пов'язані між собою, і цим забезпечується його  цілісність. Речення пов'язуються не лише за змістом, але й за допомогою лексичних та граматичних засобів.

 

Лексичний зв'язок досягається завдяки:

Приклад:

Порівняй: Сьогодні в Алінки свято. Зранку до Алінки почали з'їжджатися гості. — Сьогодні в Алінки свято. Зранку до неї почали з'їжджатися гості (заміна іменника займенником).

Найбільше я люблю запах свіжоспеченого хліба. Цей запах не зрівняти з жодними шанелями й діорами. — Найбільше я люблю запах свіжоспеченого хліба. Цей аромат не зрівняти з жодними шанелями й діорами (синоніми).

Зверни увагу!

Але не слід зловживати повторами одного слова чи спільнокореневих слів! Це може свідчити про низький рівень мовленнєвої культури чи бідний словниковий запас.

Для уникнення невиправданого повторення одного й того ж слова використовуємо синоніми, уживання загальної назви замість власної, використання займенників замість іменників, прикметників чи числівників.

Граматичний зв'язок досягається завдяки:

Приклад:

Для того, щоб приготувати смачний пиріг, потрібно, по-перше, свіжі продукти. А по-друге, варто залишити всі погані думки й проблеми за порогом кухні (використання вставних слів).

Давно вже слід було поговорити з колегою. Проте неприємне завжди відкладаєш на потім, очікуючи, що проблема розв'яжеться сама собою (використання сполучників).

жні, прозові  й  віршовані, монологічні   й  діалогічні, розповіді, описи, роздуми, абзаци, мікротексти, контексти  та  інші.

Мовні  засоби  зв'язку

Речення  в  тексті  пов'язуються  між  собою  за  допомогою  таких засобів :

* займенників,

* синонімів,

*  повторів,

* спільнокореневих слів,

* сполучників.

Тренувальні  вправи

Прочитайте. Визначте  засоби  зв'язку.

Наприклад. Приніс  учора  татко  сіре  цуценятко. Воно   із  нами  грається  й  зовсім  не  кусається. (мовний  засіб  зв'язку - займенник) . Усі відповіді пишуться малими літерами.

Відповідь: займенник

Прочитайте текст.

— Що цікавого дізналися з тексту?

— Знайдіть і підкресліть у ньому недоліки.

— Виправте їх, використавши синоніми.

Колись польові волошки у наших краях не росли. Волошки потрапили до нас разом із житом. Почали сіяти на полях жито — виросли поруч із ним і волошки. Насіння волошок ховалося серед житніх зерен і так мандрувало разом із ними.

ВИКОНАЙ ЗАВДАННЯ ЗА ПОСИЛАННЯМ https://learning.ua/mova/piatyi-klas/vyznachaiemo-zasoby-zv-iazku-rechen-u-teksti

Прочитай. Знайди слова, ужиті в переносному значенні. Поясни їх.

Кілька років тому в Чигирині від сивої, спрацьованої за довге життя бабусі я почув зворушливу розповідь. Бабуся сиділа на ослоні в своїй тісненькій хатині. А довкола неї, по стінах, барвисто цвіли рушники… Її тихий голос дзвенів чисто, ніби Холодноярський струмок:

– Жила в нашому містечку дівчина-красуня. Струнка, чорноброва, з тугою косою за плечима, знала безліч старовинних пісень і співала їх так, що навіть людина, яка й мови української не знала, – танула серцем, ронила щиру сльозу, бо вчувала в тих мелодіях, звичайнісіньких, буденних словах – красу душі народної (Сергій Носань). 

20-21 квітня 2023 рік

Тема: Словосполучення, у яких допускаються помилки у формі залежного слова

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=xh3tGOiA9DM

Словосполучення — це поєднання двох і більше повнозначних слів, одне з яких є головним, а інше (інші) — залежним(-и)

Слова у словосполученні поєднуються за допомогою граматичного зв'язку (закінчень і прийменників) або за змістом і граматично.

Приклад:

Прикласти листок подорожника, зелений  сад, червоний від сорому, вивчена напам'ять поезія, занадто далеко. Слово, від якого ставимо запитання, називається головним. Слово, до якого ставимо запитання, називається залежним.

Приклад: Вправа (яка?) цікава, приїхали (з якою метою?) відпочити, знайшов (що?) бурштин, біжу (яким способом?) наввипередки, черга (яка?) до лікаря.

Непоширеним (простим) називається словосполучення, у якому є одне залежне слово, виражене самостійною частиною мови.

Поширеним (складним) називається словосполучення, у якому є кілька залежних слів, виражених самостійними частинами мови.

Приклад:

Приємний співрозмовник, класна стінгазета, популярний у молоді співак, війська швидкого реагування.

Різниця між словом, словосполученням, реченням

Зверни увагу!

Слово називає предмет, дію, явище, поняття.

Словосполучення конкретизує предмет, дію, явище, поняття, дає їм точнішу, детальнішу характеристику.

Речення, на відміну від слова й словосполучення, виражає закінчену думку.

Види словосполучень

За способом вираження головного слова  словосполучення поділяються на іменні (головне слово належить до іменника, прикметника, займенника, числівника); дієслівні, прислівникові.

Приклад:

Іменні: смачний пиріг, третій від мене, корисна для здоров'я, хтось із нас.

Дієслівні: читаючи оповідання, знайти своє покликання, запрошений для знайомства.                                       

Прислівникові: зовсім нещодавно, радісно від звістки, особливо важко.

Зверни увагу!

Не є словосполученнями:

сполучення підмета з присудком: сонце сходить;
сполучення іменника або займенника із прийменником: під ліжком, над нами, коло ставка;
однорідні члени речення, поєднані сполучниками: день і ніч; не високо, а низько;
стійкі словосполучення (власні назви, фразеологізми): Тихий океан, байдики бити;
складені форми слів: буду танцювати, нехай (хай) приходить, менш корисний.

Виконайте завдання за посиланням https://miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/5-klas/vidomosti-z-sintaksisu-i-punktuatciyi-14562/slovospoluchennia-39535/re-4ad606b8-e6c9-495a-9259-1e459016290e

Вибірковий диктант. Випишіть із поданих сполучень слів тільки ті, які є словосполученнями.

Тримати за руку, тримати язик за зубами, енергійні рухи, радо вітають, відповідно до вимог, ти скажеш, повернувшись засвітла, інші питання, новини тижня, вдень і вночі, нехай повідомить, наша родина, яскраві малюнки, за тридев’ять земель, кава або чай.

Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв записаних словосполучень складеться закінчення вислову давнього грецького філософа Платона: «Основа всякої мудрості – терпіння».

Понад три тисячі мов є у світі, але для кожного народу, кожної нації найближчою і найдорожчою є його рідна мова. Рідною мовою української нації є українська. Поняття рідної мови невіддільне від думки про рідний край, батьківську хату, материнське тепло. Рідна мова є одним із важливих засобів формування патріотичних почуттів, гордості за свій народ, вона є виявом його національної культури.

Мова єднає між собою різні покоління людей, вона передається як заповіт, як найдорожча спадщина. Піклування про рідну мову, любов і повага до неї мають бути в центрі уваги кожної нації.

Робота зі схемами https://www.thinglink.com/scene/968966203177435139

Розглянути схеми і скласти зв’язне висловлювання про види словосполучень за способом вираження головного слова. Що нового ви дізналися про зв’язок слів у словосполученні? Зробити висновок, що таке узгодження, керування, прилягання. Порівняти свої твердження з теоретичним матеріалом, поданим у підручнику. 

Навести власні приклади кожного виду словосполучення (щоб вони стосувалися історії України).

Лінгвістичне дослідження з творчим завданням (за бажанням) http://LearningApps.org/display?v=phdhvf20c17

Розподільний диктант з обґрунтуванням
Записати словосполучення у два стовпчики: у перший — прості, у другий — складні. Визначити зв’язок між словами у словосполученнях (за змістом чи за змістом і граматичний). Довести правильність виконання завдання.

Народне свято, стеблина рослини, козацька важка доля, готовий виконувати, дуже несподівані зміни, приїхати вчасно, перехопити цікаву ідею, низький на зріст, український до мозку кісток, дуже пізно зійшло, висока дівчина з валізою, нова сукня, доплисти швидко, продуктивно працювати.



13-14 квітня 2023 рік

Тема: Спільнокореневі слова як засіб зв'язку речень у тексті

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=j1qUrwsGpNg

Спільнокореневі слова – це слова, що мають спільний корінь, але відрізняються за лексичним значенням. 

Приклад:

Літо — літній, літечко, влітку, літувати.

Спільнокореневі слова можуть належати до різних частин мови.

Приклад:

Сніг (іменник), сніговий (прикметник), засніжити (дієслово), сніжно (прислівник).

Зверни увагу!

Інколи корені можуть звучати й писатися однаково, але позначати зовсім різні явища чи предмети. 

1. Вода, водний, підводник. 2. Водій, водити, водійський.

У першому випадку корінь означає рідину й усе, що з нею зв'язане. У другому — «керувати рухом чого-небудь».

З'ясувати значення слова допоможе зміст речення або суфікси чи префікси, що входять до основи.

Щоб визначити корінь слова, добираємо спільнокореневі (споріднені слова).

Приклад:

Мед, медовий, медовик, медвяний, медонос.

Ці слова мають спільну частинку мед, яка і є коренем.

Невиправдане вживання спільнокореневих слів у реченні чи тексті є недоліком мовлення. Щоб уникнути цього, варто використовувати синоніми чи займенники.

Коли ми відмінюємо слово за відмінками, числами, родами, тоді ми змінюємо форму слова. Тобто ми змінюємо лише закінчення слова, а основа залишається сталою. Форми слова виражають те саме лексичне значення, мають ту саму основу, але відрізняються закінченнями.

Зверни увагу!

У спільнокореневих словах змінюється склад основи (додаємо чи відкидаємо суфікси, префікси) — у формах слова змінюється закінчення.

Форми слова за відмінками:

 

Називний відмінок (хто? що?) хліб[], дол[я], пол[е].

  

Родовий відмінок (кого? чого?) хліб[а], дол[і], пол[я].

  

Давальний відмінок (кому? чому?) хліб[ові], дол[і], пол[ю].

  

Знахідний відмінок (кого? що?) хліб[], дол[ю], пол[е].

  

Орудний відмінок (ким? чим?) хліб[ом], дол[ею], пол[ем].

  

Місцевий відмінок (на (у) кому? на (у) чому?) у хліб[ові], у дол[і], у пол[і].

  

Кличний відмінок (тільки в іменників, запитань нема) хліб[е], дол[е], пол[е].

 

Форми слова за числами:


Однина: карамельк[а], прапор[], весл[о], зелен[ий], фіолетов[а], рожев[е], ход[и].


Множина: карамельк[и], прапор[и], весл[а], зелен[і], фіолетов[і], рожев[і], ход[імо].


Форми слова за родами:


Чоловічий рід: футбольн[ий] м'яч, вірн[ий] друг.


Жіночий рід: футбольн[а] форма, вірн[а] подруга.


Середній рід: футбольн[е] поле, вірн[е] подружжя.

ВИКОНАЙ ЗАВДАННЯ ЗА ПОСИЛАННЯМ 

1) https://miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/5-klas/budova-slova-40702/spilnokorenevi-slova-i-formi-slova-spilnokorenevi-slova-iak-zasib-zv-iazk_-40602/re-39d1a445-c590-4857-8d9d-64e4d559bdcc

2) 1. Випиши з даної групи слів тільки спільнокореневі слова:

Домашній, будинок, доміно, домовик.

Рот, рот, комір, ротище, ворота.

Вода, водій, водний, водичка.

2. Підбери до даних слів спільнокореневі слова в такому порядку: іменник, дієслово, прикметник.

Холод - ______________________________

Біль - ________________________________

Сад - _________________________________

3. Прочитай. Скільки груп однокореневих слів ви знайшли? Кожну групу запишіть з нового рядка, виділіть корінь.

Сукня, платний, розплата платьишко, виплатити, зарплата, платтячко. 

Коса, косити, косиночка, перекіс, косарка, косинка, покосився, косяк, косар

4. Прочитай слова, знайди і визначте в них корінь. Знайди зайве слово. Поясни значення слів.

Місяць, місяцехід, місячний, сісти на поверхню, лунка, сновиди.

Сльоза, злазити, слізливий, розплакатися.

5. Зі словами грибний, гриб, грибники склади і запиши речення. У реченні повинне бути назва села і ім'я хлопчика.

6. Випиши з тексту спільнокореневі слова, виділи корінь.

В курнику живуть кури. Там лежать курячі яйця. Скоро з них вилупляться маленькі курочки.

7. Добери спільнокореневі слова за даними значенням:

Ягоди, зварені в цукровому сиропі- ___________________________

Майстер з приготування їжі - _______________________________

Велика ложка для розливання супу - ____________________________

8. Заміни дані словосполучення одним словом. У спільнокореневих словах виділи корінь.

Покласти сіль- ___________________________________

Надати допомогу - __________________________________

Зробити запис - ___________________________________ 

9. Напиши словосполучення, змінюючи за змістом слова, дані в дужках.

(Птах) - ___________________________________ перо.

(Вовк) - ____________________________________ нора.

(Корова) - __________________________________ молоко.

(Ведмідь) - _________________________________ барліг.

10. Відгадай загадки. До отгадкам добери спільнокореневі слова.

Змусив плакати всіх навколо,

Хоч він і не забіяка, а ........ (цибуля)

І зелен, і густ

На грядці виріс кущ.

Покопай трошки:

Під кущем ............... (картопля)

Що за дерево стоїть -

Вітру немає, а вся тремтить. (осика)

11. Заміни вислів одним словом. До цього слова добери спільнокореневі слова.

Частина доби від вечора до ранку - ... (ніч)

У машини мотор, у людини - ...... (серце)

У цукерки фантик, у людини - ..... (одяг) 


06-07 квітня 2023 рік

Тема: Пряме й переносне значення слів. Слова синоніми, антоніми, омоніми.

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=GLXwN5YfciI

та https://www.youtube.com/watch?v=pDRm2mpWx1w

Багатозначні слова мають пряме і переносне значення.

Пряме значення

Пряме значення слова — це його основне лексичне значення. Найчастіше пряме значення є первинним, тобто тим, що вперше стало назвою.

Приклад:

Пряме значення слова крило — літальний орган птахів, комах та деяких ссавців.

Переносне значення

Переносне значення слова — це його вторинне значення, яке виникло на основі прямого.

Приклад:

Крила мрії (мріяти), крила пісень (співати), узяти під своє крило (захищати), летіти з одним крилом (без підтримки).

Зверни увагу!

Часто в переносному значенні вживаються назви тварин: лисиця — хитра людина; заєць — боягуз; лев, орел — людина смілива. На основі переносних значень виникають фразеологізми й сталі вирази: залізна воля, зміїна душа, солов'їна мова.

Слово в прямому значенні — це звичайна, повсякденна назва чогось (предмета, дії, ознаки). Слово в переносному значенні — назва образна, перенесена з одних предметів і явищ на інші. Переносних значень у слові може бути кілька.

Приклад:

Слово залізний у прямому значенні — виготовлений із заліза, той, що має відношення до заліза (залізна руда, залізні двері). У переносному — міцний, непорушний, вічний (залізний характер, залізні нерви, залізне слово).

Зверни увагу!

Доречне використання слова в переносному значенні робить мову виразнішою, яскравішою, надає їй образності й поетичності.

Допоможи Лексикові знайти рядки, у яких усі слова багатозначні.

1.

2.

Лексик шукає в кожній групі рядок однозначних слів. Допоможи йому.


1.

2.

Лексик заховав у кожну групу слів одне, вжите в переносному значенні. Знайди це слово у 1 і 2 групі 

1.

2.

Обери рядок, у якому наведено пряме значення слова.

1.

2.

Синоніми й синонімічні гнізда

Синоніми (від грец. synonymos — однойменний) — це слова, що по-різному звучать, але близькі за значенням. Вони відрізняються відтінками значення, стилістичним забарвленням, можливістю поєднання з іншими словами або можуть бути тотожні за значенням. 

Синоніми часто зустрічаються в усній народній творчості. 

Приклад:

Талановитий — обдарований, геніальний; хиба — вада, недолік, ґандж. 

Рече-промовляє, плаче-голосить, рабство-неволя.

Існують абсолютні синоніми, які не мають відмінностей у значенні: століття — вік; процент — відсоток; аплодисменти - оплески.

Зверни увагу!

Українська мова володіє багатим словником для  вираження найменших відтінків значень. Невиправдане використання слів іншомовного походження утруднює спілкування, засмічує мовлення, стає причиною міжмовного суржику. Запозичені слова вживаємо лише в їх прямому значенні, а для багатьох понять українська мова має відповідники: фонтан — водограй, фотографія — світлина, ґаджет — пристрій, еквівалент — відповідник. 

Синонімічне багатство мови передусім свідчить про її красу, можливості передавати всі відтінки значень слів та емоційно-експресивне забарвлення.  

«Багатство синонімів — одна з питомих ознак багатства мови взагалі», — наголошував М. Рильський.

Приклад:

Завірюха — метелиця, хуртовина, курява, віхола, буран, заметіль, пурга, хуга, сніговій, сніговійниця, поземка, пороша, хиза, охиза, хурія, хурдига, хурделиця, шквиря, зав'юга, завія, кура, хвижа, хвища.

Декілька синонімів, що мають одне спільне значення, називаються синонімічним рядом. Ряд має одне стрижневе, опорне слово, що виражає найзагальніше значення й не має стилістичних відтінків. Воно  об'єднує навколо себе інші стилістично забарвлені синоніми: ходити — крокувати (уро­чисто), марширувати (в шерензі), поспішати (швидко), плентатися (повільно); стійкий — міцний, непохитний (ду­же стійкий); сміятися — реготати (голосно сміятися), хихикати (неприємно сміятися); безжалісний — без­сердечний (нечутливий до чужого болю), жорстокий (дуже безжалісний). У синонімічних словниках реєстрове слово – це і є опорне слово, яке оточене синонімічним гніздом.

Зверни увагу!

Синоніми використовують у всіх стилях мовлення: науковому, офіційно-діловому, художньому, розмовному, публіцистичному. Але не всі слова  синонімічного ряду доречні в кожному зі стилів:  мовити, промовляти, ректи, верзти, балакати, базікати, теревенити характерні для художнього, розмовного, частково для публіцистичного, говорити є стилістично нейтральним, тобто вживаємо у всіх стилях.

Найвідомішими є такі спеціальні словники:

Короткий словник синонімів української мови П.М.Деркача, 1960 – досліджено 4280 рядів;

Практичний словник синонімів української мови С.Караванського, 1993 – близько 15 тис. синон.рядів;

Словник фразеологічних синонімів М.П.Коломійця і Є.С.Регушевського, 1988 – понад 300 синон.рядів;

Російсько-український словник синонімів за ред. М.М.Пилинського, 1995;

академічний Словник синонімів української мови у 2-х томах, 2000 – містить 9200 синон.рядів;

Словник синонімів української мови Л.М.Полюги, 2001.

Синоніми є лексичними засобом зв'язку речень у тексті. Таким чином досягається жвавість і яскравість висловлювання.

Приклад:

1. Потім я згадав про Славка і поглянув туди, де мав знаходитись музика. 2. Потім, озирнувшись, я побачив, що Люська на вершечку піраміди захиталась і вчепилась для рівноваги Юркові в волосся. Хлопець змахнув руками і вдарив по носі Толика. (Я. Стельмах).

Явище синонімії є базою для багатьох художніх тропів: тавтології (повторення того самого або спільнокореневих слів: дивився-дивився, волити волю), перифрази (опису предмета через характерну ознаку: майстер пензля — художник), евфемізму (заміни грубого слова на милозвучне: баба — літня жінка), плеоназму (уживання двох однакових за значенням слів: переважна більшість). Не всі вони виправдані у мовленні. Детально ти вивчатимеш їх у старших класах.

Зверни увагу!

Синонімами можуть бути майже всі частини мови.

Приклад:

Користь, вигода, зиск (іменники);

милий, хороший, люб'язний, привітний, лагідний (прикметники);

стукати, товкти, гримати, бити (дієслова);

тихо, непомітно, беззвучно (прислівники);

півтори сотні, сто п’ятдесят (числівники);

всякий, кожний, будь-який (займенники);

біля, коло, край, при, побіля (прийменники);

наче, неначе, ніби, нібито, неначебто, мов, немов, немовби, немовбито (сполучники);

майже, приблизно, десь, мало не, трохи не, ледве не (частки).

У синонімічний ряд, як правило, об’єднуються слова однієї частини мови, але можуть бути відхилення від цих закономірностей.

Приклад:

Багато, чимало, сила, безліч, маса, тьма, сила-силенна, кури не клюють (один член ряду – фразеологізм);

сум, смуток, журба, жаль, печаль, горе (різні роди);

вага, ваги, вагівниця, терези (різні числа).

Кожне зі значень багатозначного слова має свій синонімічний ряд.

Приклад:

СХОДИ: (на полі) прорість, вруна, (в будинку) східці.

СХОДИ: етапи, стадії, щаблі.

Наявність багатої синоніміки дає можливість:

Укажи ОДИН правильний варіант відповіді.

 

1. Синонімом до слова  засмальцьований є усі слова, ОКРІМ 


2. Синонімом до слова  пишнота є усі слова, ОКРІМ


Омоніми

Слова, однакові за звучанням, але зовсім різні за значенням, називаються омонімами.

Приклад:

Око (орган зору) — око (давня міра ваги). Вити (протяжно голосити) — вити (сплітати щось).

Відмінності між омонімами і багатозначними словами

Зверни увагу!

Потрібно розуміти різницю між багатозначними словами й омонімами

Багатозначні слова пов'язані між собою спільним прямим значенням.  

Багатозначні слова є спільнокореневими.

До багатозначних слів можна підібрати загальний синонімічний ряд.

Приклад:

Слово тінь має значення «темний відбиток на чому-небудь від предмета, освітленого з протилежного боку», «місце, закрите чим-небудь від променів сонця, сяйва місяця або іншого джерела світла», «темрява, морок» та ще п'ять значень, які об'єднані спільним тлумаченням — «місце або предмет, що знаходяться за межами досяжності джерела світла». Синоніми: темрява, холодок, затінок, морок.

Омоніми не пов’язані між собою будь-яким загальним значенням. 

Омоніми мають різні корені, що збігаються тільки за формою написання. 

Омоніми не мають спільних синонімів. 

Зверни увагу!

Найпростіше омонім можна визначити так: підберіть до слова, яке аналізується, синонімічний ряд. Якщо не вийде – перед вами точно омонім.

Лава (дошка на стояках, на яку сідають) — лава (розплавлена маса); порох (пил) — порох (вибухова речовина) — спільних синонімів немає.

Існують омоніми повні і неповні. До повних відносимо слова, що є омонімами незалежно від форми слова: чайка (птах) — чайка (човен), коса (знаряддя праці) — коса (заплетене волосся). Неповні стають омонімами лише тоді, коли одне або обидва слова набувають певної форми чи в поєднанні з іншими словами: брати (дієслово у неозначеній формі) — брати (родичі); сонце (світило) — сон це (поєднання іменника й частки), Мишко (скорочено від Михайло) — мишко (звертання до миші). Інколи значення омоніма можна розрізнити за наголосом: Ірис (квітка) — ірИс (цукерки), зАмок (укріплення) — замОк ( пристрій для замикання чогось).

Зверни увагу!

Омоніми можуть належати до різних частин мови: іменник + іменник, іменник + дієслово, іменник + частка тощо. 

Омоніми здебільшого вживаються в художній літературі, народній творчості, в розмовно-побутовому мовленні. Ними послуговуються для створення дотепних висловів, каламбурів.

Приклад:

Погана та мати, що не хоче дитя мати (Народна творчість). Був холодний місяць лютий, лис ходив голодний, лютий (Г. Чорнобицька).

А

Агент — співробітник пошукової розвідувальної служ­би; юридична або фізична особа, яка здійснює певні операції за дорученням інших або готує ці операції без права підпису: страховий агент.

Агент — у природничих науках — чинник, що викликає ті чи інші явища (у природі, організмі та ін.): хімічний агент.

 

Акція — цінний папір, що засвідчує участь його власника у статутному фонді акціонерного товариства, дає право на одержання прибутків у вигляді дивідендів, а також право на участь в управлінні акціонерним товариством: пакет акцій.

Акція — дія, спрямована на досягнення якоїсь мети — ре­кламної, благодійної та ін.: новорічна акція.

 

Апорт — сорт яблук: соковитий апорт.

Апорт — вигук, яким звертаються до дресированого со­баки, наказуючи щось принести: — Рексе, апорт!

Б

Баба — стара жінка; жінка, яка має онуків (мати їхніх батька або матері): стара баба.

Баба — заст. жінка, що допомагає при пологах:  — Почалися пологи, кличте бабу!

Баба — пристрій, підвісний молот, яким забивають палі,опори для мостів, будівель: чавунна баба.

Баба — солодкий хлібобулочний виріб: ромова баба.

 

Байка — м'яка бавовняна тканина з густим двосторон­нім ворсом: пелюшки з байки.

Байка — художній твір з алегоричним повчальним змістом: байка Глібова.

 

Бар — невеликий заклад типу ресторану, в якому відвід­увачів обслуговують біля прилавка; шафа для алкоголь­них напоїв: кафе-бар.

Бар — одиниця атмосферного тиску: визначити бари.

Бар — піщаний наносний підводний вал у прибережній зоні, який часто змінює своє розташування: натрапити на бар.

Бар — деталь врубової машини і гірничого комбайна:  врізатися баром у вугільний пласт.

 

Бокс — вид спорту, кулачний бій за правилами: займатися боксом.

Бокс — герметизована камера для роботи з небезпечни­ми або речовинами, а також роботи в стерильних умо­вах; спеціальне приміщення в лікувальних установах для ізоляції інфекційних хворих: покласти хворого в бокс.

Бокс — чоловіча зачіска:  підстригти під бокс.

В

Вал — високий земляний насип навколо міста; насип для захисту місцевості від повені; купка сіна, в яку згрібається покіс; дуже висока хвиля: дев'ятий вал.

Вал — товсті нитки з клоччя: виріб грубого валу.

Вал — дерев'яний або металевий циліндр у механізмах,що служить для передачі руху пов'язаних із ним частину: колінчастий вал.

 

Вибиратися — виходити, вилазити з якогось приміщен­ня, місцевості; знаходити час для відвідування: вибиратися на волю.

Вибиратися — отримувати призначення, обиратися ме­тодом голосування або іншими способами: вибиратися на демократичній основі.

 

Вид — обличчя, вигляд; краєвид: чудовий вид.

Вид — граматична категорія; окрема галузь роботи: доконаний вид.

Лексик знайшов цікаві фрази з омонімами й пропонує тобі виконати завдання.

Відтвори каламбур.


Мама скаже: «Глянуть ... на твою роботу, ... !»


 Довідка. Стали, стали; варта, варта; покраю, по краю, нашию, на шию; любо, Любо.

 

Обери речення з омонімами.

 

2.

Вхід на портал 


23-24 березня 2023 рік

Тема: Орфоепічні норми української мови. Правильна вимова наголошених і ненаголошених голосних

Перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=0lavUq18U54

Орфоепічні норми — це сукупність правил, що впорядковують мовні засоби у мовленні щодо вимови, а також наголошування слів. Нормативна вимова має велике значення, оскільки вона підвищує загальний рівень культури і полегшує процес спілкування. Порушення орфоепічних норм веде до зниження культури мовлення і впливає на загальний рівень культури людини і всього суспільства.

Одна з особливостей української орфоепії — це чітка вимова голосних звуків (крім ненаголошених е та и, які наближаються один до одного, а також ненаголошеного о перед складом з у): вчинок, потреби, оренда, отаман, закордонний.

В українській мові шість голосних звуків: [а], [о], [у], [е], [и], [і].

Наголошені голосні вимовляються завжди чітко: бере′за, щи′рість, по′ле. У ненаголошеній позиції голосні [е], [и], [о] звучать невиразно.

Щоб перевірити ненаголошені [е], [и], [о], треба змінити слова так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним: весна′ — ве′сни, колиско′ва — коли′ска, розу′мний — ро′зум.

Лінгвістична гра. 

Знайдіть помилки та відредагуйте написане Незнайком у зошиті. Запишіть виправлений варіант.

На шерокому шляху, що вів у виличезний ліс, багатир зустрівся з чудовиськом, яке периміг одним ударом мича.

Творчий диктант.

Запишіть слова, а також форми цих слів, у яких випадає [е].

Учень, вчитель, хлопець, молодець, палець, ранець, перець, виконавець, майстер, січень, березень, квітень, червень, липень, дурень, пень, день, стілець, горобець, гравець.

Самостійна робота.

Перепишіть речення, замість крапок вставляючи пропущені букви. У дужках укажіть спосіб перевірки.

Мов нам..стинкою бл..скучою, м..гнула вологим оком білочка руда. (В. Грінчак) І л..тять вони полями в села і міста. (В. Сосюра) Т..чуть, як мед, осінні в..чори, ч..рвоним заглядають в хату. (А. Качан) С..віла дощем дал..чінь, вода вже бл..щала на шляху. (О. Гончар) Мов кр..ло л..бедине, тиха музика лине. (Д. Луценко).

Прочитати вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки. Які голосні у ненаголошених складах вимовляються чітко? Які – нечітко?

Босий хлопець

Сіно косить,

Роса росить

Босі ноги.

От Кіндрат, так Кіндрат!

Зуб зламав об мармелад!

(народна творчість)

Подані слова записати у стовпчик, підкреслити букву. Що позначає сумнівний голосний. Дописати до кожного слова самостійно дібрані перевірочні слова.

Червоний, липневий, глибокий, здивований, крикливий, сивина, дверцята, медичний, випиляний, листуватися, випиляти, записати, зупинити, впливати, сливовий, вишневий.