Літературне читання


24.05.24р.

Т. Катерина Бабкіна "Мсьє Жак та квітнева риба" с.113-117 хрестоматія.

23.05.24р.

Т. Зірка Мензатюк "Небилиці про рукавиці" с.107-111 хрестоматія.

22.05.24р.

Т. Читаємо для друга. Галина Вдовиченко "Найдовші вуса" с.101-105 хрестоматія.

21.05.24р.

Т. Робота з дитячою книжкою. Ерін Гантер "Коти вояки" (серія 1, книга 1).


03.05.24р.

Т. Перегляд дитячих телепередач.


02.05.24р.

Т. Бібліотечний урок «Щоденник читача».

Мета: познайомити учнів з довідковою літературою, навчити правильно нею користуватися. Удосконалювати способи і порядок роботи з книгою;виховувати дбайливе ставлення до книг.

Обладнання: книжкова виставка з довідковою літературою. 

ХІД УРОКУ.

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

     Доброго ранку діти! Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Як ви думаєте, який. Так, бібліотечний. Ми з вами сьогодні помандруємо у світ енциклопедій та словників.

      На уроці ви дізнаєтесь про те, які бувають енциклопедії і як ними користуватися.

       Для того, щоб стати справжнім читачем, слід наполегливо розвивати в собі потяг до здобуття нових знань, уміння зосереджуватись на тому, що читаєш, старанність і терпіння, волю та охайність, працездатність.

III. Вивчення нового матеріалу.

      1.Підготовча бесіда.

У процесі навчання та й усього життя вам доводиться зустрічатися  з незнайомими поняттями, термінами, іменами, географічними  назвами. У цих випадках вам на допомогу приходить довідкова  література. А що це за література і як нею користуватися?

       Довідкова література – це різні енциклопедії,                                                                        

 словники, довідники,  бібліографічні покажчики,                                                                                                

пам`ятки.                                                                                      

                                                                                                     
                                              

 

Словник: Я – Словник, збірник слів, розміщених переважно в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом іншою мовою. Слово «словник» з`явилося у нашій мові наприкінці XVIII століття, поступово витісняючи поняття «лексикон» (від грецької – «словник»). Але словники мають ще давнішу історію. Вони з`явилися ще у період Київської Русі у XIII столітті і мали назви книги «незрозумілих слів». Спочатку відомості у них розміщувалися без особливої послідовності, а вже з XVI ст. слова почали розміщуватися за алфавітом (азбукою), тому їх стали називати «азбуковниками».

Книжки в світі різні є,

Є для навчання, є – для втіхи.

Їх для людей – силенна сила,

Аби читати їх хотіла!

Якщо дитина їх читає,

Вона вже багато знає.

Чи ж перечислимо їх таки?

Бо ж є ще різні Словники.

Тлумачні, фразеологічні,

Є словники орфографічні,

Математичні, тематичні,

Фізичні є та юридичні.

Літературні є чудові,

Є історичні, довідкові.

І кожний з них такий багатий,

Щоб більше нам з тобою знати.

        Відомий французький письменник А. Франц писав: «Словники – всесвіт у алфавітному порядку. Якщо замислитися, словник – це книга усіх книг, з якої треба здобувати нові знання.

Бібліотекар: Яким словником користуватися? Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова – його вимову, написання,особливості вживання походження, перекласти слово іншою мовою – вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатись про різні природні явища, видатних людей, дізнатися про відкриття, історичні події – звертайтеся до енциклопедичних словників.

            Сьогодні на уроці ми ближче познайомимося з окремими мовними та енциклопедичними словниками.

            Друзі! Погляньте, будь ласка, на плакат «Основні види словників».

   

 

                                        

 

Учень: Букви золотом відтиснено:

              Кожне слово – золотник.

              Між братів – народів визнано

              Український наш словник.

Бібліотекар: Словники бувають різні. Наприклад, орфографічні. До них треба звертатися, коли не знаєте, як написати те чи інше слово.

      Орфографічний словник – автор С.І.Головащук, виданий у 1994 році, розрахований на широкого користувача. Словник дає пояснення 120000 словам,написання слів, їх наголошування та видозмінювання повнозначних частин мови узгоджено з новим українським правописом.

      Крім загальновживаної лексики у словник включено найпоширенішу термінологію, географічні назви.

      У нас в руках чарівна книжка – Словник української мови в малюнках. Автор – Коломієць М.П., рік видання 1995. Ця книга допоможе розкрити багато таємниць, захованих у найбагатшій і невичерпній скарбниці – у рідній мові. Вона стане для вас постійним супутником, помічником і порадником. З цієї книги ви дізнаєтесь про те, як народжується слово, яких родичів (однокореневих слів), побратимів (слів-синонімів) і нерозлучних друзів (фразеологічних зворотів) має.

      Це ваш перший словник, у якому зібрано і пояснено слова, що найчастіше зустрічаються на уроках у початкових класах, підручниках та дитячих книжках. Побажаємо вам успішно опанувати словесне багатство української мови.

Учень: Буває, що слово

              Відоме давно,

              А знає не кожен,

              Що значить воно –

              І тут у пригоді

             Стає визначник

             Скарбів наших мовних

             Тлумачний словник. (Д.Білоус).

Бібліотекар: Словники, які пояснюють, «тлумачать» слова, називаються тлумачними.

      Короткий тлумачний словник. Укладачі Д.Г.Гринчишин, Л.Л. Гумецька, видання «Радянська школа», 1978 рік. Основна мета словника – дати коротке пояснення часто вживаних слів. Словник охоплює загальновживану лексику й фразеологію української мови, відображає сучасний стан її словникового складу.

       При вивченні іноземних мов не обійтися без двомовних словників. Англо-російський російсько-англійський сучасний словник. Укладач Т.А.Сіротіна, 2000 рік видання. Словник містить понад 50000 найуживаніших слів та словосполучень англійської та російської мов. Широко представлено суспільно-політичну, науково – технічну та розмовну лексику. Словник розраховано для тих, хто хоче удосконалювати знання англійської мови.

         А ще галузеві словники:

   Орфографічні та тлумачні словники, словники для перекладів з іноземних мов відомі широкому колу користувачів. Усі словники поєднують між собою декілька правил:

Енциклопедія: Привіт усім! Ви любите читати? Так, із книг ви дізнаєтесь багато нового, цікавого. Я-енциклопедія, книга, в якій є відповіді на всі ваші запитання. Слово «енциклопедія» у перекладі з грецької означає «коло знань». Це наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить найістотнішу інформацію з усіх (універсальна енциклопедія) або окремих (галузева енциклопедія) галузей знань та практичної діяльності.

      Перша енциклопедія мала назву «Природнича історія», її написав Пліній ще в I ст. до н.е. в Римі. Вона складалася з 37 томів, вміщувала більше ніж 20000 статей. Цю енциклопедію перевидавали до 1536 року 43 рази.                         

А найбільшою вважають «Третю Китайську енциклопедію», яка складається з 5020 томів. У Європі перша «Енциклопедія» з`явилась у XIII столітті, автором якої був Дені Дідро. У Росії у 1925 році московський видавець Селиванський видав енциклопедію, яка налічувала 45 томів.

Існує книг багато на землі

Вони цікаві, мудрі, гарні.

Та кожен з нас, дорослий чи малий

Енциклопедію читає, вона така повчальна!

Все, що в житті ми маєм –

Із книжок цікавих знаємо!

Найкращий друг – то є книжки,

І ключ до успіху вони!

Енциклопедії читай,

Маловідоме узнавай!

Бібліотекар: За своїм характером енциклопедії поділяються на декілька видів:

1. Універсальні: Велика радянська енциклопедія; Мала радянська 

     енциклопедія; Українська радянська енциклопедія.

2. Галузеві: Географічна енциклопедія України; літературна енциклопедія та 

     інші.

У чому схожість енциклопедій?

1. Вони дають правильність написання слів.

2. Пояснюють значення слів і понять.

3. Усі статті розташовані у алфавітному порядку.

4. У енциклопедіях є карти, таблиці, схеми, діаграми, малюнки.

 Перша енциклопедія з якою я вас хочу сьогодні познайомити – це

4000 важливих фактів:Пер. с англ./Авт. тексту Дж. Фарндон. – К.: Махаон – Україна, 2005.-256 с.: - (Сер. «Енциклопедія школяра»).

        Ця унікальна енциклопедія фактів – невичерпне джерело знань. 400 тематичних розділів містять важливі пізнавальні відомості про досягнення науки і техніки, транспортні засоби і пам`ятки архітектури, географію та рослинний світ Землі. У книжці вдало поєднано наукову вірогідність важливих відомостей, чудові малюнки і фотографії, кольорові макети і діаграми. Тут немає довгих текстів – лише факти. Різноманітний матеріал енциклопедії чітко організований за темами і представлений таким чином, щоб зацікавити читача, перетворити читання енциклопедії на захоплюючу подорож світом знань і дивовижних явищ. Зміст, предметні символи і докладний алфавітний покажчик допоможуть легко і швидко знайти потрібну інформацію.

        

            Довідник – це видання (книги), що містять короткі відомості наукового, виробничого і прикладного характеру з певного питання.

             Відомості в довідниках розміщуються в алфавітному, хронологічному порядку. Багато з них забезпечені допоміжними покажчиками: алфавітними, предметними чи іменними. Алфавітний покажчик дає змогу швидко знайти потрібне слово. Предметні покажчики орієнтують у термінах і поняттях, вжитих у довіднику. Іменні покажчики допомагають знаходити ті сторінки, де йдеться про певних людей.

                    Запитань завжди багато.

                    Як на них відповідати?

                    Нову книжку відкривай

                    І мандрівку починай.

                    За сторінкою сторінка

                    Поведе оця стежинка.

                    Щось відоме і нове

                    Зустрічатиме тебе.

                    Все уважно розглядай

                    Точну відповідь давай:

                    Щоб помилок уникати,

                    Треба розум розвивати.

                    І про тебе в сам кінець

                    Люди скажуть: «Молодець».

                    І стежинка залюбки

                    Поведе в нові книжки.

                    І на «Як?», «Чому?» і «Де?»

                    Завжди відповідь знайде.

       Підкова І.З., Шуст Р.М. Довідник з історії України. – К.: Ґенеза, 1993. -239с.

Пропонованій Вашій увазі довідник є першою спробою заповнити одну з існуючих прогалин у сучасній історичній літературі. Автори, з урахуванням сучасних наукових поглядів, пояснюють основні історичні терміни і поняття, дають короткі матеріали довідкового характеру про найважливіші події і факти української історії. Весь матеріал у довіднику розміщено за алфавітом. Дати в довіднику вказуються по можливості за старим і новим календарним стилями.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

     1. Тестування.

А тепер давайте перевіримо, чи стали ми з вами ерудитами з теми «Довідкова література», розв`язавши такі тестові завдання.

а) довідники і словники;

б) газети, журнали, довідники, енциклопедії і словники.

      2.  В якому порядку розташовані слова в довідковій літературі?

            а) в алфавітному;

            б) хаотично.

      3.  У якому словнику, можна знайти значення слова?

            а) тлумачному;

            б) орфографічному;

            в) перекладному.

       4.  Яке слово у перекладі з грецької означає «коло знань»?

            а) словник;

            б) енциклопедія.

       5. Що можемо дізнатися з довідкової літератури?

             а) багато нового, цікавого, пізнавального;

             б) нові казки, оповідання, приказки, загадки.

      2. Робота у групах.

           Працюємо з словниками.

I група – перекладіть на англійську мову такі слова: брат, гроші, обід, дід.

II група – дайте тлумачення словам: лелека, космонавт, човен, парашут.

III група – поставте наголос у словах: білизна, гармата, джерело, листопад,

                   тиждень.

            Працюємо з енциклопедіями.

I група – знайдіть у енциклопедії «400 важливих фактів» із розділу «Рослини»

                 цікаві факти про цукор, плоди, тундру, савани.

II група – знайдіть у «Енциклопедії дитячого дозвілля»інформацію про те, як

                  зробити рамку для фотографії, макаронні фігурки, висадити 

                  овочевий ліс.

III група – знайдіть у «Великій енциклопедії школяра» інформацію про звук,

                   слонів, динозаврів, Африку, квіти.

            Працюємо з довідниками.

I група – дайте відповідь: хто такі кіммерійці, османи, поляки.

II група – що ви знаєте про видатних людей: Ігор, Дорошенко Д.І., Гулак М.І.

III група – що означають слова: аспект, вулкани, море, охорона боліт, шум.

             Домашнє завдання.

Давайте уявимо себе рекламодавцями і спробуємо прорекламувати ту книгу, яка є у вас вдома (енциклопедія, словник або довідник) і наступного уроку проведемо конкурс «Реклама книги».

V. Підсумок.

      Сьогодні у вас з`явилися нові друзі і помічники з якими ви закінчите школу і підете у доросле життя. Можливо багато з вас не знали про існування деяких словників, які ми з вами роздивилися.

       Довідкові видання – допоможуть тим, хто бажає поглибити свої знання, мати уявлення про найважливіші напрямки науки і техніки; допоможуть глибше вивчити тему, зрозуміти, прочитане. Тож поповнюйте свої знання, користуючись енциклопедіями, словниками та довідниками, черпайте нову і цікаву інформацію.


01.05.24р.

Т. Літературні посиденьки. Читання улюблених віршів.

Переглянути:

https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-48-urok-pozaklasnogo-chitannya-virshi-ukra-nskih-poetiv-dlya-ditey-132456.html

Рубрика «Читач-читачу»

Скоромовка, чистомовка.

Домашнє завдання вивчити улюблений вірш напам’ять.


26.04.24р.

Т. Перегляд улюблених мультфільмів.

23.04.24р.

Т. Діагностувальна робота: читання вголос.

Козацькі сторожі

 

Від ріки Орелі аж по ріку Кінську козаки побудували земляні укріплення. Такі укріплення називаються редути. У кожному редуті був курінь на п’ятдесят чоловік. З редутів козаки висилали в степи пікети й розвідки.

Біля кожного редута ставили фігури. Це були хитромудро збудовані маяки. За їх допомогою можна було швидко оповістити увесь край про несподіваний ворожий набіг.

Кожна фігура складалася з двадцятьох смоляних бочок.

Будували її ось як.

В основу ставили шість бочок сторч. Їх міцно з’єднували, обв’язували смоляним канатом. Усередині залишали порожнє місце. На них ставили п’ять бочок, а там — чотири, останні ж дві — одна на одну.

Верхня бочка була найменша і без дна. Всередині її був вставлений залізний прут. До прута прив’язували довгий мотузок. Один кінець мотузка звисав аж до самої землі. Біля другого кінця прив’язували здоровенний пук вивареного в селітрі лика.

Щоб не трапилося пожежі, такі фігури ставили подалі від редута. Удень і вночі біля кожної пильнували вартові. Від редута до редута снували козаки, чоловік по п’ять і більше. Як вгледять татарву, то й чкурнуть до укріплення. Там осавул звелить запалювать фігуру. По інших редутах побачать і собі запалюють.

Так в одну годину козаки увесь край оповістять, щоб люди рятувалися.

(За інтернет джерелами)


 

 

ЗАВДАННЯ ДО ТЕКСТУ

 

1.   Козаки будували земляні укріплення. Воно називалося?

 а)  редис

б)  редут

в)  дерун

 

2.     В основі маяків були:

а)  бочки

б)  смоляні канати

в)  прути

 

3.     Випишіть з тексту, що робили козаки аби не сталося пожежі на редутах.

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

4.     Поясни, яке значення мали  редути і маяки для  мешканців України у давні часи. Напиши аргументовану відповідь (2-3 речення). Підтверджуй свою думку посиланнями на прочитаний текст.

__________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________

__________________________________________________________________

 


25.04.24р.

Т. Бібліотечний урок «Подаруй книзі нове життя».

І Вступна частина

Рубрика «Читач-читачу».

Скоромовка, чистомовка.

ІІ Основна частина

1.Бесіда вчителя «Книга – вікно у світ. Ніщо за силою не можна порівняти з нею.

    Уміння вдумливо читати книгу збагатить ваше життя, зробить його цікавішим і наповненим.

     Кожна книга – це мудрий, чесний друг.   Читаючи ви і самі стаєте розумнішими, сильнішими, добрішими…»

2. Правила поводження з книжкою:

Діти пам’ятайте, що дбайливе ставлення до книги, до підручників – ваш найперший і головний іспит. Але читаючи книги, ви повинні подбати не тільки про їх здоров'я, але й про своє.

Для цього ви повинні запам’ятати ще декілька правил:

Також є книжчині поради. Розгляньмо їх.

Книжчині поради:

1. Читай повільно, не поспішаючи – краще запам’ятаєш прочитане.

2. Дочитуй книгу до кінця, не пропускай сторінок.

3. Переглянь уважно титульну сторінку книги. Ти прочитаєш прізвище автора книги, назву книги, яке видавництво її видало і коли. Перегорни титульну сторінку і прочитай анотацію: ти довідаєшся, про що ця книга. Не забудь прочитати передмову. Вона розповість тобі багато цікавого про автора і книгу.

4. Читаючи книги, журнали, ти можеш зустріти незнайомі слова. Їх пояснення знайди в словниках, довідниках, енциклопедіях.

Отже, ми розглянули правила користування книгами. Якщо ви запам’ятаєте їх, то ваші підручники будуть завжди чисті та охайні.

 


24.04.24р.

Т. Аналіз діагностувальної роботи. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Робота за хрестоматією сучасної української дитячої літератури. Валентина Вздульська «Потяги» с.51-55 (читання, переказування).


19.04.24р.

Т. Робота з дитячою книжкою (за вибором учня).


18.04.24р.

Т. Перевіряю свої досягнення за темою «Фантазуємо, творимо і мріємо»

Перевіряю свої досягнення. Знаю…

Перевіряю свої досягнення. Розумію, можу пояснити…

Перевіряю свої досягнення. Вмію…

Перевіряю свої досягнення. Виявляю ставлення, почуття…

Роздивися «Дороговказ успішної і щасливої долі» на початку розділу. Що б ти хотів/хотіла до нього додати або змінити? Склади свій дороговказ. Обговори його з рідними і друзями.

Рухлива вправа для очей.

Завдання 1. У творі «Новинкар» розповідається …

Завдання 2. Павучок Карпик до іспиту в музичну школу виготовив…

Завдання 3. Автор вірша «Жар-пташка» - …

Хто з цих героїв заслуговує засудження?

Слова: «…коли пощастить вам пташину побачить…» є у творі…

Добери синонім до слова стіннівка - …

Фізкультхвилинка.

Завдання 7. Ким хотів стати павучок Карпик?

Завдання 8. З якого вірша цей рядок: «будьмо й ми Новинкарями»?

Завдання 9. Назви рими до слів: школа, бузок, життя.

Завдання 10. Основні жанри розділу «Фантазуємо, творимо і мріємо»?

Завдання 11. Від чого нас застерігає художник Павло Кучинський?

Завдання 12. Що вас чекає по закінченню четвертого класу?

ЗВ (закріплення вивченого). Підсумок. Рефлексія.


17.04.24р.

Т. Медіавіконце: мініпроєкт «Наша випускна стіннівка»

Створення позитивного психологічного клімату класу.

Перевірка домашнього завдання.

 Вправа «Вітання». Вчитель говорить – діти відтворюють слова рухами.

Медіавіконце: мініпроєкт «Наша випускна стіннівка». Бесіда.

 Медіавіконце: мініпроєкт «Наша випускна стіннівка». Вірші про школу.

Фізкультхвилинка.

Згадайте – Майданович Тетяна Василівна (1957).

Опрацювання вірша Тетяни Майданович «Прощання з початковою школою». Читання тексту вчителем.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Продумайте разом із однокласниками і однокласницями, якою буде ваша випускна стіннівка. Які слова подяки ви хочете сказати початковій школі?

До побачення, мої ластів'ята!

До побачення 4 клас!

ЗВ (закріплення вивченого). Підсумок. Рефлексія.


12.04.24р.

Т.  Хай твоя мрія здійсниться. Надія Кир’ян «Жар-птиця»

Демонстрація навчальної презентації.

Перевірка домашнього завдання.

Повідомлення теми уроку.

Згадайте – українська письменниця Надія Кир’ян.

Згадайте вірш Надії Кир’ян «Про наших улюбленців». Читання тексту вчителем.

Гімнастика для очей

Опрацювання вірша Надії Кир’ян «Жар-пташка». Читання тексту вчителем.

Фізкультхвилинка.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Обговоріть. Намалюйте свої хмаринки думок. Запропонуйте зробити це і своїм рідним. Проведіть у класі виставку «читацьких» хмаринок.

Прогляньте таблицю. Запишіть стислі відомості.

ЗВ (закріплення вивченого). Підсумок. Рефлексія.  Пояснення домашнього завдання с.76.


11.04.24р.

Т. Повір у себе. Леся Мовчун «Арфа для павучка» (продовження)

Перевірка домашнього завдання.

Повідомлення теми уроку.

Згадайте – Леся Вікторівна Мовчун (1969).

Фізкультхвилинка.

Опрацювання тексту Лесі Мовчун «Арфа для павучка». Читання тексту вчителем.

Гімнастика для очей

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Фізкультхвилинка.

 Прогляньте таблицю. Запишіть стислі відомості.

ЗВ (закріплення вивченого). Підсумок. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання.


10.04.24р.

Т.  Повір у себе. Леся Мовчун «Арфа для павучка»

Перевірка домашнього завдання.

 Вправи на постановку дихання та розвиток артикуляції.

Повідомлення теми уроку.

Знайомтесь – Леся Вікторівна Мовчун (1969).

Опрацювання тексту Лесі Мовчун «Арфа для павучка», с.72-75 - підручника. Читання тексту вчителем.

Гімнастика для очей

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Фізкультхвилинка.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

ЗВ (закріплення вивченого). Підсумок. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання с.72-75.


08.04.24р.

Т. Вступ до розділу. Завжди новинкар між нами. Степан Пушик «Новинкар»

Перевірка домашнього завдання.

Повідомлення теми уроку.

Вступ до розділу. Читання тексту вчителем.

Знайомтесь – Степан Григорович Пушик (1944-2018).

Гімнастика  для очей

Опрацювання вірша Степана Пушика «Новинкар» с.67 - підручника. Читання тексту вчителем.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Фізкультхвилинка.

 

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання. Прогляньте таблицю. Запишіть стислі відомості.

Висловіть свою думку. Роздивіться репродукції картин сучасного польського художника Павела Кучинського. Як ви їх зрозуміли? Придумайте до них назви. Обговоріть.

ЗВ (закріплення вивченого). Підсумок. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання с.67-69.


05.04.24р.

Т. Робота з дитячою книжкою. Міфи.


04.04.24р.

Т. Аналіз діагностувальної роботи. Узагальнення та систематизація знань за розділом «Чуємо весняні передзвони».

Запитання 1

Для Вадима Скомаровського весна починається з … 

з відлиги, жайворонка, проліска, гусиного ключа

 з грози, спеки, веселки, квітів, ягід 

 з хмар, сніжинок, криг, ожеледиці

 

Запитання 2

Для мови поезії характерні … 

речення, абзаци, колонки

 невіршований текст

 рими, ритм, рядки

 

Запитання 3

У творі Леоніда Глібова «Хто вона?» розповідається про … 

Голуба         ластівку                          жайворонка

 

Запитання 4

Про яку рослину йдеться мова у лічилці Анатолія Камінчука? 

Кульбабку         ромашку              пролісок 

 

Запитання 5

Дядько грім у вірші Миколи Вінграновського жив у … 

у садку        у хмарі                    у хаті

 

Запитання 6

Головна думка твору Федора Петріва «Що починається з малого?» - … 

тихіше їдеш – далі будеш

у природі, у суспільстві й у родині – все у взаємному зв'язку

у природі немає поганої погоди

 

Запитання 7

21 березня усі святкують Всесвітній день … 

поезії                        природи                          землі

Запитання 8

Що таке акровірш? 

перші літери кожного віршованого рядка утворюють слово

 вірш із чотирьох рядків

 

вірш, який не має рими

 

Запитання 9

Як називається видавництво, в якому видана серія книжок «Улюблені вірші»? 

А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА                    РАНОК                      ОСНОВА

 

Запитання 10

Коли святкують День матері? 

у другу неділю травня                  у березні                     у квітні

 

Запитання 11

Про що розповідається в розділі «Чуємо весняні передзвони» та основні його жанри? 

оповідання про природу  поезія про весну                твори про пори року

 

Запитання 12

Автор акровірша «Хто вона»? 

Леонід Глібов    Андрій Малишко             Дмитро Павличко


03.04.24р.

Т. Діагностувальна робота. Підсумок за розділом «Чуємо весняні передзвони».


23.03.24р.

Т. Медіавіконце: як відзначити Всесвітній день поезії. 

Перевірка домашнього завдання.

Медіавіконце: як відзначити Всесвітній день поезії. Бесіда.

Повідомлення теми уроку.

Медіавіконце: як відзначити Всесвітній день поезії. Конкурс «Хто автор?»

Гімнастика для очей

КОНКУРС на краще виконання віршів улюблених поетів.

Фізкультхвилинка.

Вправа «Мікрофон».

Пояснення домашнього завдання с.64.


21.03.24р.

Т. Вічний зв’язок. Федір Петрів «Що починається з малого?».

Вірші про Україну. Доповни тематичну павутинку до слова «УКРАЇНА».

Повідомлення теми уроку. Знайомтесь - поет Федір Васильович Петрів (1923 - 2009).

Гімнастика для очей

Опрацювання твору Федора Петріва «Що починається з малого?». Читання тексту вчителем.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Фізкультхвилинка.

Заповніть таблицю. Виконай завдання за зразком.


20.03.24р.

Т. День матері. Дмитро Павличко «Мати». Виготовлення подарунку матерям. 

Робота над загадкою. Складіть сенкан до слова мама.

 Вправа «Будівельник». Побудуй слова за схемою. Най……ша.

Вступне слово вчителя. Повідомлення теми уроку.

Згадайте - поет Дмитро Васильович Павличко (1929 - 92 роки).

Гімнастика для очей

Опрацювання твору Дмитра Павличка «Мати».

Фізкультхвилинка.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Заповніть таблицю. Розгляньте малюнок у підручнику. Виготовлення подарунку мамі.

Пояснення домашнього завдання с.62.


19.03.24р.

Т. Змалювання дощу словами. Андрій Малишко «Дощик». 

Створення позитивного психологічного клімату класу.

Скоромовка, чистомовка

Повідомлення теми уроку.

 Знайомтесь - поет Андрій Малишко (1912-1970).

Гімнастика для очей

Опрацювання твору Андрія Малишка «Дощик». Читання тексту учнями (с.61).

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Фізкультхвилинка.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Прогляньте таблицю. Запишіть стислі відомості.

Пояснення домашнього завдання.



23.02.24р.

Т.  Вибіркова інсценізація п'єси-казки. Світлана Конощук «Обережно, Незнайомець!» (продовження)

Рубрика «Читач-читачу». Скоромовка, чистомовка.

Повідомлення теми уроку.

Згадайте – сучасна українська письменниця Світлана Конощук (1973 р.)

Опрацювання тексту Світлани Конощук «Обережно, Незнайомець!» (с.49-56).Читання казки-п'єси вчителем. Згадайте дійових осіб казки.

Фізкультхвилинка.

Опрацювання тексту Світлани Конощук «Обережно, Незнайомець!». Читання казки-п'єси вчителем.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Пояснення домашнього завдання с.49-56.


22.02.24р.

Т. Особливості п’єси – казки як жанру. Будова п’єси. Світлана Конощук «Обережно, Незнайомець!»

Рубрика «Читач-читачу». Скоромовка, чистомовка.

Повідомлення теми уроку.

Словникова робота. Стіна слів.

Знайомтесь – сучасна українська письменниця Світлана Конощук (1973 р.)

Вправа для очей

Опрацювання тексту Галини Гузовської-Корицької «Лисичка-комерсантка». Читання казки вчителем (продовження).

Фізкультхвилинка.

 Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

 Пояснення домашнього завдання.


21.02.24р.

Т. Сучасна казка. Казка «Лисичка-комерсантка» Галина Гузовська-Корицька (продовження)

Рубрика «Читач-читачу». Скоромовка, чистомовка.

Повідомлення теми уроку.

Опрацювання тексту Галини Гузовської-Корицької «Лисичка-комерсантка». Читання казки вчителем (продовження).

Фізкультхвилинка.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Робота в парах – аналіз ілюстрацій до казки. Вислови свою думку. Аргументуй.

Пояснення домашнього завдання.


20.02.24р.

Т. Сучасна казка. Казка «Лисичка-комерсантка» Галина Гузовська-Корицька

Рубрика «Читач-читачу». Скоромовка, чистомовка.

Повідомлення теми уроку.

Знайомтесь – сучасна українська письменниця Галина Гузовська-Корицька.

Робота над загадкою. Стіна слів. Словник.

Вправа для очей

Опрацювання тексту Галини Гузовської-Корицької «Лисичка-комерсантка». Читання казки вчителем.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Фізкультхвилинка.

    Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Пояснення домашнього завдання с.42-47.


16.02.24р.

Т. Робота з дитячою книжкою. Авторські казки та ілюстрації до них.


15.02.24р.

Т. Джозеф Редьярд Кіплінг. Мауглі йде до людей (продовження). 

Перевірка домашнього завдання.

Рубрика «Читач-читачу»

Чистомовка, скоромовка»

 

Повідомлення теми уроку.  Згадайте – видатний англійський письменник Джозеф Редьярд Кіплінг (1865-1936)

Рухлива вправа для очей.

Опрацювання тексту підручника про Джозефа Кіплінга. Читання тексту вчителем.

Фізкультхвилинка.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники, прикметники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Підсумок. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання.


14.02.24р.

Т. Джозеф Кіплінг «Мауглі йде до лісу».

Рубрика «Читач-читачу»

Чистомовка, скоромовка»

Повідомлення теми уроку.

Згадайте – видатний англійський письменник Джозеф Редьярд Кіплінг (1865-1936)

Опрацювання тексту підручника про Джозефа Кіплінга. Читання тексту вчителем.

Фізкультхвилинка.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Рефлексія. Вправа «Відкритий мікрофон».  Пояснення домашнього завдання.


09.02.24р.

Т. Літературні казки. Життєвий і творчий шлях Джозефа Редьярда Кіплінга.

 Рубрика «Читач-читачу»

Чистомовка, скоромовка»

Читацька розминка. Робота над прислів'ями. Творче завдання. Зі слів скласти прислів'я.

Психологічна настанова на урок. Бесіда про казки.

Повідомлення теми уроку.

Згадайте, що таке літературна казка? Чим вона відрізняється від народної?

Рухлива вправа для очей.

Знайомтесь – видатний англійський письменник Джозеф Редьярд Кіплінг (1865-1936). Життя і творчість.

Фізкультхвилинка.

Опрацювання тексту підручника про Джозефа Кіплінга. Читання тексту вчителем.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Пояснення домашнього завдання с.33.


08.02.24р.

Т. Леонід Глібов. «Зозуля й Півень». Інсценізація байки. 

Рубрика «Читач-читачу»

Чистомовка, скоромовка»

Вправи на постановку дихання та розвиток артикуляції.

Повідомлення теми уроку.

Вступ до розділу. Читання тексту вчителем с.30.

Перегляд відео Центральної бібліотеки ім. Т.Г.Шевченка для дітей м.Києва «Біографія Леоніда Глібова».

Рухлива вправа для очей.

Згадайте – Леонід Глібов. Опрацювання тексту підручника.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання с.31-32.

Фізкультхвилинка.

Пояснення домашнього завдання с.30-32.

07.02.24р.

Т. Відкриваємо світ літературних байок, казок і п’єс.

Вступ до розділу. Істотні ознаки байки. Життя і творчість Леоніда Глібова. 


06.02.24р.

Т. Аналіз діагностувальної роботи. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Діагностувальна робота. Аудіювання. Підсумок за розділом «Замислюємося над сторінками книжок українського письменства»

Рубрика «Читач-читачу»

Чистомовка, скоромовка»

Рухлива вправа для очей.

Завдання 1. У вірші Тараса Шевченка вітер розмовляє …

Завдання 2. Автором вірша «Реве та стогне Дніпр широкий …» є …

Завдання 3. Зима – героїня вірша Івана Франка дивувалася, …

Завдання 4. Твір «Дрімають села…» – це …

Завдання 5. Оптимізм, гармонійна єдність людини та природи – основний мотив твору …

Завдання 6. Інтернет-енциклопедія, що містить пояснення до всього, що є на світі на українській мові - це …

Фізкультхвилинка.

Де і коли народився Тарас Шевченко?

Завдання 8. У якій родині народився Іван Франко?

 Завдання 9. Яким було дитинство Лесі Українки?

 Завдання 10. Яке було справжнє ім'я Лесі Українки?

Завдання 11. Яке місце займає українська Вікіпедія у світі?

 Завдання 12. Автор і назва вірша, який став народною піснею – це …

Пояснення домашнього завдання.


23.01.24р.

Т. Вірші – картина природи. Іван Франко «Дрімають села».

Читацька розминка. Робота над скоромовкою.

Читацька розминка. Роз'єднай слова, прочитай прислів'я.

Гімнастика для очей

 Повідомлення теми уроку.

Пригадайте – поет Іван Франко (1856-1916)

Опрацювання твору Івана Франка «Дрімають села…». Читання тексту вчителем. Аудіо запис.

Фізкультхвилинка «Паляниця».

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості. Роздивіться сторінку з незвичайної книжки про Івана Яковича Франка — енциклопедії «Франко: від А до Я», укладеної Богданом і Наталею Тихолозами.

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок. Пояснення домашнього завдання с.24 вивчити напам’ять вірш «Дрімають села».


24.01.24р.

Т. Життя і творчість Лесі Українки.

 Читацька розминка. Робота над скоромовкою.

Повідомлення теми уроку.

Бесіда за картиною художниці Софії Караффа-Корбут 

«Портрет Лесі Українки».

Гімнастика для очей

 Розгляньте ілюстрації художниці Софії Караффа-Корбут до творів Лесі Українки.

Розповідь учителя про життя і творчість Лесі Українки.

Фізкультхвилинка «Паляниця».

Читання вчителем біографічної статті у підручнику.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос.

Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок. Пояснення домашнього завдання с.25.


25.01.24р.

 Т. Стан природи і настрій людини в поезії. Леся Українка «Давня весна»

 Перевірка домашнього завдання.

Читацька розминка. Робота над скоромовкою.

Читацька розминка. Роз'єднай слова, прочитай прислів'я.

Повідомлення теми уроку.

Гімнастика для очей

Складіть павутинку до творчості Лесі Українки.

Опрацювання твору Лесі Українки «Давня весна». Читання тексту вчителем с.25-26 (підручник).

Фізкультхвилинка «Паляниця».

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Роздивіться обкладинку книжки, що вийшла 2016 року у місті Ковелі до 145-річчя Лесі Українки. Чи подобається вона вам? Запропонуйте свої варіанти обкладинок до цієї поезії.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання с.25-26 виразно читати.


26.01.24р.

Т. Медіавіконце: Вікіпедія і вікіпедисти

Перевірка домашнього завдання.

Вправа «Вітання». Вчитель говорить – діти відтворюють слова рухами.

 Медіавіконце: Вікіпедія і вікіпедисти. Бесіда.

Гімнастика для очей

Види і джерела інформації.

Медіавіконце: Вікіпедія і вікіпедисти. Бесіда.

Фізкультхвилинка «Паляниця»

Опрацювання тексту з підручника с.27. Читання вчителем.

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання с.27.


12.01.24р.

Т. Поезія великого Кобзаря. Тарас Шевченко «Реве та стогне Дніпр широкий»

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

АОЗ (актуалізація опорних знань)

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Актуалізація знань про життєвий і творчий шлях Тараса (продовження).

Повідомлення теми уроку.

Первинне сприймання учнями змісту. Читання тексту вчителем. Аудіозапис.

Гімнастика для очей

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Роздивися репродукції картин-ілюстрацій до відомої поезії, що подані на сторінках цього розділу. Як різні митці зобразили грізні сили природи? Яка з них подобається тобі найбільше? Спробуй пояснити чому. За бажанням створи власну ілюстрацію до цього твору.

Знайомтесь – сучасна художниця Катерина Штанко. Біографія Шевченка в ілюстраціях художниці.

Фізкультхвилинка.

Літературна гра «Хто швидше?». Знайдіть словосполучення, вжиті в переносному значенні. Вам допоможуть ці світлини.

Літературна гра «Дієслова». Випиши всі дієслова з тексту вірша.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

Чи знаєш ти, що цей вірш став народною піснею? Послухай пісню у виконанні юного співака.

5 . ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок.

Рефлексія.

Пояснення домашнього завдання.


11.01.24р.

Т. Поезія великого Кобзаря. Тарас Шевченко «Вітер з гаєм розмовляє»

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

АОЗ (актуалізація опорних знань)

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Психологічна настанова на урок. Вправа «Подорож».

Актуалізація знань про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка. Наука у Ширяєва. Викуп з кріпацтва.

Гімнастика для очей

Повідомлення теми уроку.

Первинне сприймання учнями змісту. Читання тексту вчителем с.20. Аудіозапис.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

 Літературна гра «Хто швидше?». Знайдіть словосполучення, вжиті в переносному значенні. Вам допоможуть ці світлини.

Фізкультхвилинка.

 

Літературна гра «Дієслова». Випиши всі дієслова з тексту вірша.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

Послухайте пісню на слова Тараса Шевченка. Який настрій вона викликає?

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок.

Рефлексія.

Пояснення домашнього завдання с.19, біографія Т.Г.Шевченка.


10.01.24р.

Т. Поезія великого Кобзаря. Тарас Шевченко «Вітер віє – повіває»

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

АОЗ (актуалізація опорних знань)

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Психологічна настанова на урок. Вправа «Подорож».

Актуалізація знань про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка. Дитячі та юнацькі роки.

Повідомлення теми уроку.

Первинне сприймання учнями змісту. Читання тексту вчителем с.19-20.

Гімнастика для очей

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Цікаво знати! Хто такі кобзарі?

Фізкультхвилинка.

Літературна гра «Хто швидше?». Знайдіть словосполучення, вжиті в переносному значенні. Вам допоможуть ці світлини.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок.

Рефлексія.

Пояснення домашнього завдання вивчити напам’ять вірш.


09.01.24р.

 Т. Замислюємося над сторінками книжок українського письменства.

Вступ до розділу. Життя і творчість великого Кобзаря.

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

АОЗ (актуалізація опорних знань)

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Повідомлення теми уроку.

 Вступ до розділу с.16. Читання тексту вчителем.

Згадайте – Тарас Григорович Шевченко.

Гімнастика для очей

Робота над ілюстрацією. Тарас Шевченко. Автопортрет.

Роздивіться хмаринку слів «Тарас Шевченко». Яку нову інформацію ви отримали?

Фізкультхвилинка.

Знайомтесь – сучасний художник Олег Шупляк. Роздивіться репродукції картин сучасного українського художника Олега Шупляка. Поясніть, чому він вирішив зобразити Тараса Шевченка саме таким чином. Обговоріть.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання с.19.

 ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок.

Рефлексія.

Пояснення домашнього завдання с.16-19 та вивчити вірш напам’ять «Вітер віє-повіває».


22.12.23р.

Т. . Досліджуємо текст. Василь Сухомлинський. Не забувай про джерело. Галина Кирпа. Мова моя.

Хід уроку

1.ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

2.МНД (мотивація навчальної діяльності)

3.АОЗ (актуалізація опорних знань)

4.ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Психологічна настанова на урок. Вправа «Подорож».

Повідомлення теми уроку. Згадайте -  письменник Василь Сухомлинський.

Гімнастика для очей

Опрацювання оповідання с.11-13. Читання тексту вчителем.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

неприкаяними

нинішньої

призвід

чистіший

бувальщину

веслувати

ухсмеркання

околиці

хтозна-звідки

віддячував

підлітків

перетворювався

звичайвали

Фізкультхвилинка.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості. Згадайте – поетеса Галина Кирпа.

Опрацювання твору. Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання с.11-13.


20.12.23р.

Т. Надія Кир’ян «Євшан». Володимир Лучук «Скільки річок в Україні?» Робота з дитячою книжкою

Хід уроку

1.ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

2.МНД (мотивація навчальної діяльності)

3.АОЗ (актуалізація опорних знань)

4.ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Психологічна настанова на урок. Вправа «Подорож».

Рубрика «Читач-читачу»

Скоромовка-чистомовка

Рухлива вправа для очей.

Повідомлення теми уроку. Згадайте – українська  письменниця Надія Кір’ян.

Опрацювання оповідання. Читання тексту учнями с.6 (підручник) .

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

народжується

зілля

непримітними

суцвіттями

вдихнувши

полинового

збагнувши

Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Фізкультхвилинка.

Згадайте – поет Володимир Лучук. Опрацювання твору. Читання вірша учнями с.10-11 (підручник).

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

іскряться

розпростер

терикони

невпинний

Латориця

Дністер

Черемош

Донець

перепони

верстає

з'єднатись

Ворскла

свічадо

зорять

Словникова робота – рине, терикон, гине, прут, свічадо, зорять.

Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Рефлексія. Пояснення домашнього завдання с..



15.12.23р.

Т. Вступ до розділу. Володимир Сосюра «Як не любить той край…». Ліна Костенко «Усе моє, все зветься Україна»

Демонстрація навчальної презентації.

Чистомовка, скоромовка.

Повідомлення теми уроку.

Вступ до розділу «Знайомтесь – поет Володимир Сосюра».

Опрацювання вірша Володимира Сосюри. Читання вірша вчителем.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Гімнастика для очей.

 Згадайте – поетеса Ліна Костенко.

Опрацювання вірша Ліни Костенко. Читання вірша вчителем.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Фізкультхвилинка.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок. Рефлексія.

Пояснення домашнього завдання с.4-5.


14.12.23р.

Діагностична робота № 5. Перевіряю свої досягнення. Підсумок за розділом «Розуміємо красу й добро»

Демонстрація навчальної презентації.

Перевіряю свої досягнення. Розумію, можу пояснити…

Перевіряю свої досягнення. Вмію…

Перевіряю свої досягнення. Виявляю ставлення, почуття…

Роздивися «Дороговказ новорічного настрою» на пам'яті» на початку розділу. Що б ти хотів/хотіла до нього додати або змінити? Склади свій дороговказ. Обговори його з рідними і друзями.

Рухлива вправа для очей.

Завдання 1. Твір Валентини Вздульської називається…

Завдання 2. Щороку у Святвечір різдвяні ангели сповіщають про…

Завдання 3. Маленький, легенький, тихенький, просто крихітка, пушинка, тихіший трави – це…

Завдання 4. Чудова властивість електронної пошти полягає в тому, що вона…

Завдання 5. Виконання колядок – це колядування, а виконавці колядок називаються…

Завдання 6. З чим порівнювала Зима  в казці «Пригода у хатинці лісника» перший сніг?

Фізкультхвилинка.

Завдання 7. З чим порівнювала Зима в казці «Пригода у хатинці лісника» бурульку?

Завдання 8. Про яку пригоду написала казку Марія Людкевич?

Завдання 9. Як назвала Зима іній в казці «Пригода у хатинці лісника»?

Завдання 10. Хлопчика з оповідання «Чотири руді лисиці» звуть…

Завдання 11. З ким порівняла Зима у казці «Пригода у хатинці лісника» сніжинок?

Завдання 12. Продовж прислів'я: «Перший крок до добра -…

ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок. Рефлексія.


13.12.23р.

Т. Веселе слово. Дмитро Білоус. Колядник

Демонстрація навчальної презентації.

Читацька розминка. Прочитай виразно колядку.

Рухлива вправа для очей.

Повідомлення теми уроку.

Згадайте – поет Дмитро Білоус.

Опрацювання вірша Дмитра Білоуса «Колядники». Читання вірша вчителем.

Фізкультхвилинка

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

колядниця

хусткою

зав’яже

дошкулю

завбільшечки

мізинець

колядинець

ману

тьоті

узвару

гарбузці

пухкі

пашисті

золотисті

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Роздивися репродукції картин сучасних українських художників. Якими зображено колядників? Порівняй. Чим схожі, а чим відрізняються ці образи?

Скринька очікувань.

 ЗВ (закріплення вивченого).

Підсумок.

Рефлексія. Пояснення домашнього завдання.


12.12.23р.

Т. Медіавіконце: електронне листування.

Психологічне налаштування на урок. Вправа «Абетка гарних слів».

Медіавіконце: електронне листування. Бесіда.

Словникова робота – електронний лист, електронна пошта. Стіна слів.

Медіавіконце: електронне листування. Бесіда.

Фізкультхвилинка.

Медіавіконце: електронне листування. Бесіда.

 

 


06 та 08.12.23р.

Марія Людкевич. Пригода у хатинці лісника. Робота з дитячою книжкою

Демонстрація навчальної презентації.

Рубрика «Читач-читачу»

Чистомовка, скоромовка (на вибір)

Повідомлення теми уроку. Знайомтесь –  українська поетеса, письменниця Марія Людкевич.

Гімнастика для очей

Опрацювання твору Марії Людкевич «Пригода у хатинці лісника» с.71-75). Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

найважливіше

тріпачкою

озимина

веретено

кучугури

мереживо

принципова

рейтинг

морквяними

порадники

підкріпимося

дослідження

гаптований

оксамитовий

Стіна слів. Словник - рейтинг.

Фізкультхвилинка

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Рефлексія.

Рефлексія. Вправа «Відкритий мікрофон».

Пояснення домашнього завдання (за підручником с.71-75).


01.12.23р.

Т. Валентина Вздульська. Горобине Різдво (Із збірки «Казки Різдвяного ангела») (продовження). Галина Кирпа. Мій ангел такий маленький…

 

Рубрика «Читач-читачу».

Скоромовка-чистомовка (на вибір)

Повідомлення теми уроку. Сьогодні на уроці ми продовжимо досліджувати твір Валентини Вздульської «Горобине Різдво» Будемо вчитися складати портрет.

1.Продовжуємо знайомство з письменницею – Валентина Вздульська (1983 р.н.). Опрацювання твору Валентини Вздульської «Горобине різдво».

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

пітьма

скалки

шпаринки

завія

цвірінькання

отямилися

напівморок

спалахами

найщасливіші

посланець

попрокидалися

розбишака

ґанки 

срібно-осяйні

Гімнастика для очей

Стіна слів. Словник.

Напівморок  —  напівтемрява. Проріха тут: щілина у хмарі. Хутір  —  невеличке поселення.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості. Попрацюйте разом. Підготуйтесь стисло переказати твір за складеним планом.

Назва твору

Горобине Різдво

Автор

 

Жанр

 

Дійові особи

 

Головна

думка

 

 

Попрацюйте разом. Підготуйтесь стисло переказати твір за складеним планом.

                     Горобине Різдво

                         План

1. Без домівки напередодні Різдва.

2. Дивна істота.

3. Сумна історія Різдвяного Ангела.

4. Горобині крила.

5. Радісну звістку нарешті почуто!

6. У Чарівному Саду.

Фізкультхвилинка

Послухайте вірш. Роздивіться ілюстрацію.  Опрацювання вірша Галини Кирпи.

Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.



30.11.23р.

Т. Валентина Вздульська. Горобине Різдво (Із збірки «Казки Різдвяного ангела»)

Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (на вибір)

1.Знайомтесь – письменниця Валентина Вздульська (1983 р.н.)

Повідомлення теми уроку.

2.Опрацювання твору Валентини Вздульської «Горобине Різдво» (с.65-68).

 Гімнастика для очей

3.Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

піддашшя

переддень

сутеніти

навхрест

на долівці

безпорадно

приєдналися

пітьма

крайнеба

зажевріло

натомилися

народження

прикрашеною

наблизитися

1)Стіна слів. Словник. Піддашшя  —  виступ, карниз якої-небудь покрівлі. Сутеніє  —  вечоріє, темніє. Хижка  —  невеличке убоге житло.

 

2)Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Фізкультхвилинка

3)Виконай завдання за змістом твору Валентини Вздульської «Горобине Різдво». За допомогою ліній об'єднай слова у групи.

Спаситель   Ловивітер   домівка   завірюха

Чуб          Цар          завія     оселя

хижка      Стрибун  Ісус      снігопад

Христос   хатинка   хуртовине  Цвірінькало

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Домашнє завдання с.65-70 (читати і переказувати).


29.11.23р.

Т. Ніна Бічуя «Чотири руді лисиці».

Рубрика «Читач-читачу».

Скоромовка-чистомовка (на вибір)

 1.Повідомлення теми уроку.  Знайомтесь – письменниця Ніна Бічуя.

2.Опрацювання твору Ніни Бічуї «Чотири руді лисиці»с.63-64.

Гімнастика для очей

3.Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

здмухував

ворушиться

гостинець

льодком

автостраду

безкраїм

пустельним

заволав

загальмував

слизькому

чимчикували

сплеснув

придалася

наполохати

4.Стіна слів. Словник. Гостинець*  —  тут: велика дорога. Придалася*  —  тут: пригодилась.

Фізкультхвилинка

5.Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

6. Заповніть таблицю: запишіть стислі відомості.

Назва твору

Чотири руді лисиці

Автор


Жанр


Дійові особи


Головна

думка


 

Фізкультхвилинка

8. Попрацюйте разом. Доповни план розгортання подій потрібними словами.

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Домашнє завдання с.63-64 читати і переказувати.


28.11.23р.

Т. Вступ до розділу. Максим Рильський «Зима».

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (на вибір)

3.Складання павутинки до слова «Зима»

1)«Розуміємо красу і добро» назва розділу – читаємо за підручником с. 62

Гімнастика для очей

2)Робота за підручником с.63. Біографія – Максим Тадейович Рильський.

3)Опрацювання вірша «Зима»

Фізкультхвилинка

4.Стіна слів (прочитати правильно поставивши наголос)

сніжно-синьої

пухнастому

завій

многошумної

суцвіть

розумної

веселить

5. З'єднай стрілочками слово, синонім до нього та слово, з яким він складає словосполучення у вірші «Зима».

снігова

старий

зима

давнішній

сніжна

сад

пушистий

завія

іній

завірюха

пухнастий

сива

шумлива

пахучі

весна

ароматні

робота

суцвіття

праця

многошумна

розумна

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Домашнє завдання. Опрацювання вірша про зиму з інтернет ресурсу.


24.11.23р.

ПЕРЕВІРЯЮ СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

1. Продовж вислів. Без знання минулого…

 

 - як ліхтарик без свічки;

- і сам навчишся;

- не збудуєш майбутнього

2. З якого твору ці слова. Річки, гори, степи, прадіди, племена, князь, відвага, борці.

- Ярослав Мудрий

- Наші предки - слов'яни

- Книги за княжих часів

3. Перед смертю Ярослав Мудрий сказав  своїм синам: …

- Не сваріться, не будете разом

– розгубите землю батьків ...

- Бережіть Київ.

- Оточить Київ оборонними валами…

4. У тексті «Книги за княжих часів» ідеться про…

-        Князя Чорного;

-        Монаха Нестора Літописця;

-        Князя Данила Галицького

5. Школа «Еллісів» знаходиться …

-        в Норвегії;

-        у Німеччині;

-        в Італії.

5.   Продовж прислів'я. Козацькому роду…

-        хліба й неба!

-        не до роботи.

-        нема переводу.

7. Хто такі слов'яни?

- український народ;

- народи Європи;

- близькі за походженням і мовою народи.

8. Як називалася перша історія України і хто її автор?

-        «Апостол», Іван Федоров;

-        «Кобзар», Тарас Шевченко;

-        «Найдавніша Літопись», Нестор Літописець.

9. Які жанри кіно ти знаєш?

- художні;

- мультиплікаційні;

- документальні;

- науково-популярні.

10. Хто головний герой у фільмі, знятого Юрієм Ковальовим за мотивами роману Володимира Рутківського «Сторожова застава»?

-        четверо друзів – Оленка, Сашко, Сергійко і Антон;

-        дівчинка Соня;

-        сучасний школяр Вітька.

11. Хто написав книгу «Мальована історія Незалежності України»?

-        Іван Крип'якевич;

-        Олександр Олесь;

-        Брати Капранови.

12. Коли Верховна Рада ухвалила Акт проголошення незалежності України?

-        16 липня 1990 року;

-        1 грудня 1991 року;

-        24 серпня 1991 року.

      САМООЦІНЮВАННЯ 

Було легко працювати

 

Були незначні помилки

 

Було важко працювати

 


23.11.23р.

Т. Робота з дитячою книжкою.


22.11.23р.

Т. Єдність і взаєморозуміння. Олесь Лупій. 22 січня. Брати Капранови. Незалежність України (Уривок з книжки «Мальована історія Незалежної України»). Робота з дитячою книжкою

Хід уроку

1.ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

2.МНД (мотивація навчальної діяльності)

3.АОЗ (актуалізація опорних знань)

4.ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

1.Прочитайте вірш Олеся Лупія. Якій події він присвячений? Поміркуй, чому вірш має таку назву. Вивчи вірш напам'ять.

2.Знайомтесь – брати Капранови.

Гімнастика для очей

3.Опрацювання твору братів Капранових «Незалежність України». Читання тексту вчителем.

4. Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

конкуренція                          

опозиція

ініціатор

суверенітет

колонізація

націоналізація

агітація

голодувальникі

мітингувальники

революціонери

заколот

референдум

етнічні

суб'єкт

Фізкультхвилинка.

5.Стіна слів. Словник – конкуренція, опозиція, колонізація, агітація, націоналізація, заколот, суб’єкт, референдум, етнічні території, суверенітет.

6.Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Бесіда за коміксами Олександра Бронзова.

5. ЗВ (закріплення вивченого).

6. Підсумок.

7. Рефлексія.

Вправа «Інтерв’ю».

Пояснення домашнього завдання с.58-60.


17.11.23р.

Т. Дмитро Білоус. У назвах міст і сіл слова. Алла Коваль. Знайомі незнайомці

1.Інформаційна хвилинка

2.Чистомовка-скоромовка

3. Опрацювання твору Алли Коваль «Знайомі незнайомці». Читання тексту вчителем.

Гімнастика для очей

4.Переглянути:

https://www.youtube.com/watch?v=RDAoY4BXqmQ

5.Стіна слів за текстом. Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Фізкультхвилинка

6. Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

- Прочитай текст Алли Коваль «Знайомі незнайомці». Упізнай назву міста за опорними словами. Запиши.

7.Домашнє завдання – перечитати текст або книга з бібліотеки.


14-15.11.23р.

Т. Олена Герасимова Олена Герасимова. «Еллісів та еллісівці. Українці в Норвегії» (Уривок з книжки)

1.Рубрика «Читач-читачу»

2.Чистомовка-скоромовка

3. Знайомтесь – Олена Герасимова – молода письменниця України.

4.Опрацювання твору Олени Герасимової «Несподіване знайомство». Читання тексту вчителем

Гімнастика для очей

5. Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Позувала, заскакували, ненароком, наштовхнулася, перехоплені, вельми, норвезька, зніяковіла, Осло, примружила, Еллісів, крамниця, Норвегія, не вгавала.

Фізкультхвилинка

6.Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

7.Домашнє завдання. Роздивіться сторінки незвичайної книжки. Чи подобається тобі таке оформлення? Аргументуй свою думку.


14.11.23р.

Т. Медіавіконце: кінофільми.

Переглянути:

Х/ф «Сторожова застава»

1.Рубрика «Читач-читачу»

2.Перевірка д/з (скоромовка)

3.Словникова робота – кінофільм

Кіно може бути різне за жанрами:

- художнім;

- мультиплікаційним;

- документальним;

- науково-популярним. Перегляд фільмів є частиною сучасної культури.

Гімнастика для очей

4.Бесіда (Фільм розповідає про сучасного школяра Вітька, який через загадковий портал часу потрапляє в минуле – на тисячу років назад…)

- Які почуття в тебе виникли?

- Чи хотів би/хотіла би  ти  опинитися на місці Вітька?

5.Перегляд  фільму «Сторожова застава» 1 серія

Фізкультхвилинка

6.Продовження перегляду.

7.Домашнє завдання – згадати події фільму. Стисло переказати сюжет.


10.11.23р.

Т. Іван Крип'якевич. Книги за княжих часів

1.Рубрика «Читач-читачу»

2.Скоромовка, чистомовка (на вибір)

3.Бесіда «Іван Петрович Крип’якевич – науковець, історик, викладач.»

Гімнастика для очей

4.Робота за підручником. Опрацювання тексту «Книги за княжих часів». Читання тексту вчителем. Аудіо запис.

https://www.youtube.com/watch?v=m4bqU9GkmCM

Фізкультхвилинка

5.Розгадування кросворда з презентації.

6.Домашнє завдання. Скласти план до прочитаного тексту.


08.11.23р.

Олександр Олесь. Ярослав мудрий. Робота з дитячою книжкою

1.Рубрика «Читач-читачу»

2.Скоромовка, чистомовка (на вибір)

3.Згадайте – поет Олександр Олесь (1878-1944).

Гімнастика для очей

4.Опрацювання тексту «Ярослав Мудрий».

5.Словник – Царгородом, берло, жийте.

Фізкультхвилинка

6.Завдання на дошці. Прочитати слова та знайти дієслова, іменники.

7.Переказати твір за складеним планом.

8.Домашнє завдання с.51-53 – читати і переказувати за планом.


03.11.23р.

Т. Вступ до розділу. Олександр Олесь. Наші предки — слов’яни

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (за вибором).

3.Опрацювання тексту вірша «Наші предки – слов’яни», с.47-49 (підручник).

Гімнастика для очей

4.Словникова робота – слов’яни, збіжжя, кревний, віче, багно, тризна, праведний.

Фізкультхвилинка

5.Дошка слів. Прочитайте слова. Знайдіть дієслова, іменники.

Стрімких, збіжжям, прадідів, оселялись, кревний, наймудріший, найстаріший, відвазі, віче, багон, метушилося, замикалися, тризна, праведним.

6.Робота з ілюстраціями с.48.

7.Домашнє завдання с.47-48 – читати.


02.11.23р.

Т. Перевіряю свої досягнення. Підсумок за розділом «Збагачуємося скарбами усної народної творчості»

                                                       Перевіряю свої досягнення

Розділ «Збагачуємося скарбами усної народної творчості»

  Прізвище, ім’я учня/учениці ________________________________________

Обери правильний варіант відповіді.

 

1. «Заяче сало» – це …

а)  італійська народна казка;

б)  шведська народна казка;

в)  українська народна казка.

 

2. Про зайця з народної байки «Жаба боязкіша від зайця» можна сказати …

а)  Наївся не мало страху.

б)  Видно зайця по вухах.

в)  Задер носа – й кочергою не дістанеш.

 

3. Познач продовження прислів'я. Без труда …

а) нема плода.

б) води не напитися.

в) небо мостить.

 

4. Герой української народної пісні «Стоїть явір над водою» – …

а) кінь;

б) явір;

в) козак.

 

5. Майстер у легенді «Хліб і золото» на столі написав: - Срібло, золото – то болото,  …

а) а хліб – золото.

б) ситий не будеш.

в) хліба не спечеш.

 

6. Короткі влучні повчальні вислови – це …

а) прислів’я.

б) скоромовки.

в) приказки.

 

7. Хто такий Борис Грінченко?

а) український композитор.

б) український співак.

в) український письменник.

 

 

8. Хто, на твою думку, головний герой казки «Дев'ять братів-сіроманців»?

а) царевич;

б) вдова-матір;

в) бабуся у лісі;

г) мати царевича;

д)сестра братів.

 

9. Яка головна думка української народної казки «Заяче сало»?

а) Панам можна брехати.

б) Нікому не можна брехати.      

в) Брехня допоможе в житті.

 

10. Що означає слово «колекція»?

а) Дарування речей.

б) Продаж предметів.

в) Зібрання однорідних предметів.

 

11. Що можна побачити в музеї Івана Гончара?

а) Колекції іграшок.

б) Колекції сучасного одягу.

в) Колекції народної творчості.

 

12. Назви жанр творів «Швачка» і «Син та мати».

а) Народні легенди.

б) Народні усмішки.

в) Народні притчі.

 

 

01.11.23р.

Т. Медіавіконце: колекції народної творчості

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (за вибором).

3.Словникова робота – колекція, музей.

Гімнастика для очей

4.Бесіда-віртуальна екскурсія до музею «Івана Гончара».

Фізкультхвилинка

5.Робота з таблицею. Складання тексту-опису за картиною Івана Гончара «Подоляне».


31.10.23р.

Т. Веселе слово. Народні усмішки. Записав Борис Грінченко. Швачка. Син та мати.

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (за вибором).

3.Перевірка вивчених прислів’їв.

4.Бесіда «Знайомтесь - український письменник і педагог

Борис ГРІНЧЕНКО (1863–1910)».

Гімнастика для очей

5.Робота за підручником с.44.

1)Опрацювання тексту народної усмішки «Швачка». Читання.

Фізкультхвилинка

2)Опрацювання тексту народної усмішки «Син та мати». Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

6.Вправа «Відкритий мікрофон».

Сьогодні я прочитав (ла) про…

7.Домашнє завдання с.44 – читати виразно.


20.10.23р.

Т. Прислів’я і приказки. Українські народні прислів’я. Прислів’я народів світу.

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Чистомовка, скоромовка (на вибір).

3.Переглянути:

https://www.youtube.com/watch?v=Mdmp8ui6bTw

4.Робота за підручником с.42-43.

1)Українські народні прислів’я.

2)Прислів’я народів світу.

Гімнастика для очей

5.Читаємо слова правильно:

коріння, насіння, заздрощі, сутужно, зав’яжи, незрілі, відкладай.

Фізкультхвилинка

6.Читання тексту. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання

7.Домашнє завдання с.42-43 (вивчити декілька прислів’їв світу напам’ять).


18.10.23р.

Т. Робота з дитячою книжкою.

16.10.23р.

Т. Народні легенди. Хліб і золото.

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Чистомовка, скоромовка (на вибір).

3.Переглянути:

https://www.youtube.com/watch?v=ySH5ojeq9Yk

4.Робота за підручником с.40-41.

Гімнастика для очей

5.Стіна слів: власноруч. Розжився, сперечалися, вістові, замкнений, зіскакує, відмикає.

6.Словник – Галицький, Дружина

Фізкультхвилинка

7.Читання тексту «Хліб і золото»

Пальчикова гімнастика «Білочка»

8.Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

9.Знайомство з пам’ятником Данилові Галицькому в місті Львові.

10.Домашнє завдання с.40-41.


13.10.23р.

Т. Байки і притчі. Жаба боязкіша від зайця (Народна байка). Без труда нема плода (Народна притча). Записала Олена Пчілка

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Чистомовка-скоромовка (на вибір учнів).

3.Переглянути:

 https://www.youtube.com/watch?v=fQNecP9rOQ8

Гімнастика для очей

4.Робота за підручником с.36-37

1) Опрацювання тексту народної байки «Жаба боязкіша від зайця».

2) Прочитайте слова, правильно ставте наголос.

Фізкультхвилинка

3)Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Пальчикова гімнастика «Білочка»

5.Опрацювання тексту народної притчі «Без труда нема плода». Читання тексту  або аудіо запис.

1)Прочитайте слова, правильно ставте наголос.

2) Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

3)Заповни таблицю за змістом казки «Жаба боязкіша від зайця».

4) Розіграйте сценку за народною притчею «Буз труда нема плода».

5)Укажи цифрами послідовність дій у виготовленні хліба (за народною притчею «Без труда нема плода».

Індивідуальне завдання «Абетка, А»

6.Домашнє завдання с. 36-37.


10. та 11.10.23р.

Т. Народні казки. Дев’ять братів-сіроманців (Хорватська народна казка)

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Чистомовка-скоромовка (на вибір учнів).

3.Переглянути:

 https://www.youtube.com/watch?v=UkqddjG1Wl0

Гімнастика для очей

4.Робота за підручником с.30-35.

1) Опрацювання тексту казки «Девять братів-сіроманців».

2) Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Фізкультхвилинка

5. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

6.Домашнє завдання

С.30-35 – читата і переказувати.


06.10.23р.

Т. Народні казки «Заяче сало» (Українська народна казка)  с.28-29.

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (за вибором).

3.Переглянути:

https://www.youtube.com/watch?v=fDmLEucC31A

4. Опрацювання тексту казки «Заяче сало». Читання тексту.

Гімнастика для очей

5. Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

набридла

показався

водяться

пострибав

чужини

полювання

загоничів

величезного

брехунами

тріщить

ламається

фунтів

розказували

виводять

Стіна слів. Словник.

Фунт  (пуд)— одиниця ваги та маси, розповсюджена у різних країнах у різні часи. В Україні – 16 кг. 

Фізкультхвилинка

6.Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

7.Домашнє завдання

Опрацювати с. 28-30.


05.10.23р.

Т. Робота з дитячою книжкою.

04.10.23р.

Т.Вступ до розділу. За Софією Грицою. Наші джерела (27-28).

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Скоромовка-чистомовка (за вибором).

3.Переглянути:

https://www.youtube.com/watch?v=vVpc57tsX54

4. Опрацювання тексту за Софією Грицою «Наші джерела…».

Гімнастика для очей

5.Стіна слів. Словникова робота.

Літочислення  — система відліку й обчислення великих проміжків історичного часу.

Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

цілющих

заповідану

літочислення

минувшину

неминуче

навколишній

шанувати

 

фантазувати

незвичайні

життєву

вірувань

священним

святкування

об'єднувати

Фізкультхвилинка

6.Читання тексту учнями. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

7.Склади асоціативний кущ «Усна народна творчість».

8.Домашнє завдання

Читати с.27-28 підручника.


29.09.23р.Т. Перевіряю свої досягнення

Розділ «Прагнемо зрозуміти своїх предків»

  Прізвище, ім’я учня/учениці ________________________________________

Обери правильний варіант відповіді.

 

1. Стародавню оповідь про виникнення світу, богів, фантастичних істот, людей, чудеса називають…

а)  легендою;

б)  казкою;

в)  міфом.

 

2. Творцем світу єгиптяни вважали …

а)  птаха «великий Гоготун»;

б)  Бога Нуна;

в)  Бога Сонця Ра.

 

3. Утіленням одвічної мрії людства про крила став …

а) Ікар;

б) Дедал;

в) Мінос.

 

4. Дерево, що існувало до початку світу, в міфології називається …

а) міцним;

б) світовим;

в) давнім.

 

5. Герої якого міфу піднялися у повітря?

а) Талос та Мінос;

б) Дедал та Ікар;

в) Дедал та Мінос.

 

6. Дана і Лада були богинями у міфології …

а) давньогрецькій;

б) єгипетській;

в) слов’янській.

 

7. Як називалась дивовижна квітка у творі «Створення світу»?

а) фіалка;

б) троянда;

в) лотос.

 

 

8. Яким символом є зараз яйце у християн?

а) Великоднього свята;

б) Різдва Христова;

в) Трійці.

 

9. Чому Дедал вирішив зробити пташині крила?

а) політати по небу;

б) хотів бути вільним;      

в) хотів стати птахом.

 

10. Хто був першим друкарем в Україні?

а) Мартін Купер;

б) Олександр Попов;

в) Іван Федоров.

 

11. Яке із медіа стало потужним засобом комунікації, засобом масової інформації?

а) радіо;

б) кінематографія;

в) телебачення.

 

12. З якої країни був винахідник мобільного телефона?

а) США;

б) Україна;

в) Великобританія. 

28.09.23р.

Т. Медіавіконце: історія медіа

1. Вправа «Вітання». Вчитель говорить – діти відтворюють слова рухами.

2.Робота за підручником с.24.

Гімнастика для очей

3.Переглянути:

https://vseosvita.ua/lesson/mediavikontse-istoriia-media-256187.html

Фізкультхвилинка

4.Підготувати міні проект «Як медіа змінюють світ».


27.09.23р.

Т. Слов’янські народи. Дана й Лада. За Ольгою Бондарук.

1.Рубрика «Читач-читачу»

2.Чистомовка, скоромовка (на вибір)

3.Читання тексту Ольги Бондарук «Дана й Лада»

Гімнастика для очей

4. Прочитайте слова, правильно ставте наголос. Назвіть орфограми, які є в словах. Знайдіть дієслова, іменники.

Фізкультхвилинка

5. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Доповни таблицю: запиши слова, що характеризують головних персонажів міфу. Підготуй їх порівняльну характеристику.

6.Домашнє завдання – читати с.22-23, відповідь на запитання с.23.


26.09.23р.

Т. Слов’янські народи. Ольга Бондарук. Міфи про створення світу та людей

1.Рубрика «Читач-читачу»

2.Чистомовка, скоромовка (на вибір)

3.Читання тексту Ольги Бондарук «Міфи про створення світу та людей».

с.19-20 (за підручником)

Гімнастика для очей

4. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Фізкультхвилинка

5. Роздивись обкладинку книжки відомого дослідника української історії й культури Сергія Плачинди «Міфи і легенди давньої України» - с.19.

6. Роздивіться репродукцію картини сучасної української художниці с.21. Обговоріть і поділіться ними з дорослими. За бажанням опишіть, яким ви уявляєте світове дерево нашого народу, або намалюйте його.

7.Домашнє завдання – читати с.19-20.


22.09.23р.

Т. Стародавня Греція. Дедал та Ікар (З міфів Давньої Греції). Переповіла Катерина Гловацька.

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Чистомовка-скоромовка (на вибір).

3. Опрацювання тексту «Дедал та Ікар» с.15-17.

Вправа для очей

Роздивитись ілюстрацію до міфу.

-Який епізод зобразила художниця?

- А якою була б твоя ілюстрація до цього міфу? Розказати або намалювати.

-  Проглянути текст: скільки разів у ньому трапляються слова Крит та Ікар?

Обговорити: хто з героїв міфу подобається вам більше?

Домашнє завдання за підручником с.15-17.


21.09.23р.

Робота з дитячою книжкою.


20.09.23р.

Т. Стародавній Єгипет.Створення світу (За єгипетськими міфами). Переповіла Ольга Бондарук.

1.Рубрика «Читач-читачу».

2.Чистомовка-скоромовка (на вибір).

3.Читання міфу «Створення світу» (за підручником с.13-14).

Вправа для очей

4. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Фізкультхвилинка

Перегляд відео «Бог Ра».