Соціально-побутове орієнтування

09.11.

Тема:  Складання одягу в шафи. 

1.Переглянь відео https://issaplus.com/ua/blog/yak-skladati-odyag-v-shaf-pravilno/

2. https://lifestyle.segodnya.ua/ua/lifestyle/style/kak-pravilno-skladyvat-veshchi-v-shkafu-3-poleznye-idei-1514388.html

3. Алгоритм складання речей в шафі https://vseosvita.ua/library/skladanna-odagu-v-safah-426088.html



                                                                       

12.10.

Тема: Правила і послідовність застеляння ліжка.

Звичка застеляти ліжко відразу після підйому дуже дисциплінує. Не дарма нас в дитинстві мама примушувала це робити. Дивлячись на бардак на ліжку, в голові виникає аналогічний хаос чи бажання знову туди лягти. Так що рішення викорінити цю лінь з ранку піде тільки на користь.

Як би це дивно не здавалося, але саме звичка заправляти ліжко може послужити джерелом гарного настрою. Чому? Тому що перше що ви робите, це пересилюєте себе і заправляєте ліжко, тим самим здійснюючи першу перемогу нового дня. А починати день з перемоги, це найкраще рішення для продуктивного продовження дня.

Коли ви прокидаєтеся вчасно, заздалегідь запланувавши день, то ви керуєте своїм днем. Але як тільки ви прокидаєтеся, зіскакуєте з ліжка в останній момент і нічого не встигаєте, то вже день починає керувати вами. І доводиться змінювати плани,  підлаштовуючись під обставини.

Так що спробуйте почати позбуватися від перерахованих звичок, і можливо ваше життя стане трохи кращим, а ранок буде приносити більше задоволення.

Ліжко заправляється так:



              16.05.23р.

             Т. Вимірювання температури тіла, використання термометра.

             Температуру тіла вимірюють:

1. Навіщо вимірювати температуру тіла?

Дуже важливо вимірювати температуру тіла. Причина в тому, що ряд захворювань супроводжується характерними змінами температури тіла. Аналогічно, перебіг певних захворювань можна контролювати шляхом вимірювання температури тіла, а ефективність початкового лікування може бути оцінена лікарем. Лихоманка є найбільш поширеною формою патологічного (пов'язаного з захворюванням) підвищення температури тіла.

2. Що важливо знати при температурі тіла?

Показники температури тіла завжди залежать від місця проведення вимірювань. Тому, всупереч загальній думці, немає просто «нормальної температури». Більш того, температура тіла здорової людини змінюється протягом дня, прямо залежить від фізичної активності і часу доби. При ректальному вимірюванні перепад температур між вечірньою (вищою) температурою і ранковою (нижчою) температурою становить 0,5ºС і обумовлений фізіологічними причинами. Температура тіла зазвичай підвищується після фізичної активності. Необхідно розрізняти внутрішню і зовнішню температуру тіла: на останню (вимірювану на поверхні шкіри) впливає як внутрішня температура тіла, так і температура навколишнього середовища. Внутрішня температура вимірюється шляхом введення термометра в порожнину тіла, що забезпечує вимірювання температури саме самої слизової тканини.

 

3. Як я можу точно виміряти температуру?

Необхідно чітко розуміти різницю між технічною точністю самого термометра і клінічною точністю вимірювання температури. Перша визначається в теоретичних умовах, щоб гарантувати якість приладу, беручи до уваги відповідні технічні стандарти.Точність в рамках + 0,1 º С вважається прийнятною для високоякісних термометрів.

У той же час сама точність вимірювання температури залежить в першу чергу від часу і місця вимірювання, так само, як від цих параметрів залежить сама температура - з природних чих з фізіологічних причин, а не через збій в роботі термометрів. При правильній експлуатації приладу точність показників може бути дуже високою.

4. Де саме слід вимірювати температуру тіла?

Надійніше всього внутрішня температура тіла визначається при введенні термометра у пряму кишку (т.зв. ректальне вимірювання). Це вимірювання є найбільш точним, має найнижчу похибку результатів. Нормальний діапазон значень - приблизно 36,2-37,7 ºС.


09 та 12.05.23р.

Т. Медична допомога. Домашня аптечка, її склад та призначення, місце зберігання.

 1.Теоретична частина. Перед тим, як укомплектувати аптечку домашню варто проконсультуватися з лікарем, щоб він врахував ваші індивідуальні особливості. Але є ряд препаратів та засобів, які обов’язково повинні бути у вашій оселі, адже це може врятувати життя.

 Склад медичної аптечки:

Для перев’язок: бинт стерильний; бинт еластичний (необхідний для фіксації при розтягненнях, також використовують при накладанні компресів);  марля;  вата;  джгут (для зупинки сильних кровотеч);  набір пластирів, бажано різних за розмірами, формою та призначенням. Бактерицидні пластирі застосовують при порізах та мозолях, а медичні для фіксації.

Для обробки ран, опіків, зупинки кровотеч:  Пантенол – використовується на місце ураження при опіках. Також він загоює рани. Важливо знати, що пантенол можна використовувати тільки після того, як обпечене місце потримати під холодною водою протягом 15 хвилин. Крем «Рятівник». Перекис водню 3% (при невеликих кровотечах, обробці та промиванні ран).  Йод, зеленка – для дезінфекції ран.  Варто пам’ятати, що якщо рана велика чи глибока, обробляти йодом можна тільки її краї, щоб до рани не потрапили мікроби, та не було додаткового подразнення чи опіку. При застуді та грипі: Парацетамол, Ібупрофен, Німесулід або Нурофен – для знеболення та зниження високої температури. Гарячі напої Фервекс, Терафлю, Хелпекс, Вікс Актив та інші. Їх радять застосовувати при виявленні перших симптомів застуди.  Спреї при болі в горлі: Гексаспрей, Орасепт, Тантум Верде, Інгаліпт, Стрепсілс та інші. 

Таблетки для розсмоктування при болях в горлі: Доктор Мом, Лізак, Деквадол, Фарингосепт, Стрепсілс, Септолете та ні. Відхаркувальні засоби: Мукалтин , Лазолван, Пектолван Плющ, Бронхостоп та інші.  Краплі та спреї в ніс.  При нежитю: Евказолін, Риназолін, Вікс Актив, Делуфен, Мультигрип. Для промивання носової порожнини: Морська вода Хьюмер, як для дорослих, так і для дітей.

 Противірусні препарати: Новірин, Мефінамін, Аміксин ІС та ін.

 

При проблемах з животом:  Мезим чи Панкреатин – допомагає з травленням.  При отруєнні та діареї: Активоване вугілля, Смекта, Ентеросгель.

 Засоби від закрепів: Піколакс, Дуфалак,  Препарати від нудоти: Драміна, Апсорбін. При алергіях від укусу комах, прийому ліків, їжі: Цетиризин, Лоратадин, Едем, Феністил гель, Псило-бальзам.

При проблемах з серцем: Валідол, Корвалол, Корвалмент — при серцевих болях, стенокардії тощо. Спазмолітики: Но-шпа, Спазмалгон, при менструальних болях – Таміпул.

Крім того, домашня аптечка повинна містити: термометр;  ножиці;  пінцет;  грілку;  піпетку;  пару гумових рукавиць;  медичну маску;  нашатирний спирт (при втраті людиною свідомості).

2.Практична частина. Накладання повязок.


28.04.23р.

Т. Засоби зв’язку.

1.Теоретична частина.

Засоби зв'язку́ — технічне обладнання, що використовується для організації зв'язку.

До засобів зв'язку відносяться:

Телефон

Домофон

Телеграф

Факс

Телекс

Модем

Гучномовець

Прожектор на морі

Відкриття радіо. Олександр Попов та Гульємо Марконі.

Перший телевізор – 1936 рік.

3 квітня 1973 року Мартін Купер вийшов на вулицю і зробив свій перший дзвінок.

Супутниковий зв'язок здійснюється між земними станціями, які можуть бути як стаціонарними так і мобільними.

2.Практична частина. Виготовлення телефону або іншого засобу зв’язку (на вибір).

25.04.23р.

Т. Придбання дрібних товарів.

1.Асоціативний кущ «Наші витрати».

2.Бесіда «Про кишенькові гроші».

Аргумент ЗА

Аргумент ПРОТИ

3.Цікавинка «Перші кишенькові гроші».

У Туречинні перші гроші діти отримують за поцілунки. На великі національні свята в Туречинні прийнято дарувати, навіть найменшим дітям (нашими грішми) від 12 до 27 грн. Старшим – 300-500 грн. Дарують святкові гроші старші родичі, а на знак подяки близькій людині дітям слід поцілувати руку та прикласти її до свого лоба.

Поки дитина не в змозі витратити свої подаровані гроші самостійно, вони залишаються у батьків, коли дитина підростає, то її ведуть до магазину і вона обирає, що хоче купити на них. Регулярні кишенькові гроші турецькі батькі починають видавати своїм дітям-першокласникам. Зазвичай ця сума коливається (нашими грішми) від 100 до 300 грн на тиждень. Дітям вистачає на обід та дрібну канцелярію чи іграшки.

Швеція. Дітям-шведам дає гроші держава до 16 років – 1050 крон (4000грн).

США. З 9-10 років дають батьки за прибирання будинку та вигул собаки.

Франція – великі любителі роками збирати. Так з 5-6 років отримують кишенькові гроші, але батьки і штрафують своїх чад (5євро).

4.Практична робота – виготовлення цінника.

5.Гра «Магазин».

18.04 та 21.04.23р.

Т. Ціна товарів.

1.Бесіда

Що таке ціна А що таке вартість?

На практиці існує тенденція визначати ціну як економічну суму, яку купець розраховує отримати за свій товар, як тільки він з'явиться на ринку. Тоді як, з іншого боку, вартість представляє суму, яку споживач готовий заплатити за певний товар чи послугу. Все це виходячи з очікуваного прибутку.

З чого складається ціна

Ціна = собівартість + постійні витрати + змінні витрати + витрати на рекламу + прибуток.

 Собівартість

Собівартість — це сума, яку ви витрачаєте на виробництво одного товару. Якщо ви виробляєте товар самостійно, то до собівартості входять матеріали та зарплата підрядникам. Якщо берете товар у постачальника, то це вартість одного товару.

Антон Довганін розповідає, що також закладає транспортні витрати у собівартість:
«Якщо це придбання по Україні, то потрібно враховувати послуги “Нової пошти”. Якщо ми самі забираємо товар зі складу, то додаємо витрати на паливо. У випадку, коли товар з Китаю, то це цілий ряд витрат — і транспорт Китаєм, і доставка, і митниця».

 Постійні витрати

Не залежать від обсягу вироблених та проданих товарів: оренда офісу та складу, комунальні послуги, податки, зарплата персоналу, оплата програмного забезпечення, мобільний зв’язок, хостинг та домен.

Змінні витрати

Залежать від обсягу вироблених та проданих товарів: пакування, договірна оплата праці.

Затрати на рекламу

Затрати на контекстну, таргетовану рекламу та комісія майданчиків, на яких розміщується реклама.

Усі витрати необхідно скласти та розділити на кількість товарів, які ви плануєте продати.

Який прибуток закласти в ціну

Розмір прибутку залежить від типу ціноутворення, якого ви дотримуєтесь.

Ціноутворення РРЦ — ціни регулюються постачальником

РРЦ — рекомендована роздрібна ціна — вартість окремого продукту, яку рекомендує встановити його виробник або правовласник торгової марки.

Вище РРЦ зазвичай немає сенсу продавати, тому що всі магазини встановлюють саме рекомендовані ціни.

Підняття цін вище РРЦ може знизити обсяги продажів, а продаж продукту за нижчою ціною може скоротити продажі в інших продавців. Це може призвести до недоброчесної конкуренції та демпінгу. А постачальник, який слідкує за цим, припинить поставки для вашого інтернет-магазину.

Багато роздрібних компаній дотримуються рівня РРЦ у своєму ціноутворенні. Для цього потрібно регулярно моніторити цінову політику конкурентів та колег у ринковій ніші.

 Вільне ціноутворення

Цією моделлю користуються, якщо у постачальника немає РРЦ, або якщо ви виробляєте товари самостійно.

2.Гра «Магазин». 3.Практичні завдання «Розвиток дитини».

11.04.23р.

Т. Правила поведінки в магазинах

1.Переглянути:

https://vseosvita.ua/library/pravyla-povedinky-u-mahazyni-570843.html

2.Гра «Магазин»

14.04.23р.

Т. Послідовність придбання товарів.

1.Бесіда на тему «Придбання товарів через Інтернет».

2.Малюнки бажаних і необхідних покупок.


04.04 та 07.04.23р.

Т. Торгівля. Спеціалізовані промтоварні магазини, їх призначення, відділи.

ЗАГАДКИ

Ніг немає, а ходжу. Рота немає, а скажу. Коли спати, коли вставати, коли роботу починати. (годинник)

П'ять хлопчиків сховалися в п'ять комірчин. (рукавички).

З чого шиють одяг (тканина).

 В цьому шарі три склади, його отримують в свята. (подарунки).

Ось крокуємо ми удвох, схожі як брати. Ми за обідом під столом, а вночі під ліжком. (капці)

-          Які магазини ви знаєте?- Магазин промислових товарів, продовольчих товарів і універсами.

-          - Чому вони так називаються?- Тому, що в них продаються різні речі.

 Продовольчий магазин – це різновид магазину, в якому здійснюється продаж продовольчих товарів, а також можуть пропонуватись непродовольчі товари; при цьому обсяг продажу продовольчих товарів повинен бути не менше 35% обсягу роздрібного товарообороту магазину.

Магазини промислових товарів (промтоварні) призначені для постачання населення предметами, речами, необхідними для нормального життя і діяльності людини і тварин.

Де потрібно купувати коштовні речі, наприклад: телевізор, пилосос, шубу, взуття?- в спеціальних магазинах.Спеціалізовані промтоварні магазини продають товари одного асортименту, супутні їм товари.

Асортимент – підбір товарів одного виду з різних сортів, найменуваннями.

Завдання: наведіть приклади відділів в магазинах.

 

Одяг: (по сезонам, чоловічий, жіночий, дитячий, спеціалізований-військова форма, медичне вбрання…)  Взуття: Головне вбрання:Галантерея – дрібні приналежності особистого вжитку: ремінь, ...Парфумерія – ароматичні косметичні товари, гігієнічні освіжаючі засоби: духи, лосьйони,Канцелярія – товари для письма, малювання:Господарські товари: - посуд, предмети сан. гігієни, інструменти:Меблі: дивани, крісла, меблеві стінки…..Побутова техніка, теле-радіо апаратура: телефони, телевізори, магнітофони...

Права покупця. У кожного покупця є право:

1. На придбання якісного товару, тобто без браку, надійного.

2. На повну і правдиву інформацію про товар

3. На відшкодування збитку, викликаного купівлею неякісного товару.

4. На захист прав та інтересів у суді.

5. На визначення точної ваги і міри.

Якщо ви зберегли чек, і час гарантії не минув, ви маєте право:

1. Обміняти неякісний товар на якісний.

2. Знизити ціну і повернути різницю.

3. Дозволити продавцю усунути дефект або оплатити ремонт.

4. Повернути річ, взяти гроші.

Культура поведінки в магазині:Пропусти людей, ... з магазину.Пройди в потрібний ....Вибираючи ..., дивись на ціну.Не спирайся на ..., не торкайся до неї пальцями.Якщо є ..., запитай останнього.Стоячи в черзі, не штовхайся, ...не розмовляй.... звернися до продавця, чітко називай назва товару і його кількість.Розплатись за товар, перевір  ..., візьми чек.

Гра «Магазин»