Frans Walkate (zie 23 dec. 1943)
2 dec. 1943
''gemengd'' gehuwde Joden moeten zich gereed houden voor tewerkstelling. In Kpn woonden nog de Wolf van der Hoeden in de Okmastraat en Grietje Wallaga in de Morrensteeg.
De Duitsers bombarderen Bari: 17 geallieerde schepen tot zinken gebracht, direct ca. 1000 doden en 800 gewonden. Het Amerikaanse schip John Arvey had munitie met mosterdgas aan boord wordt getroffen.
4 dec. 1943
Dr. Max Euwe, de bekende schaakkampioen, speelde alhier een simultaan-wedstrijd: 31 tegenstanders wist hij te verslaan, 1 partij verloor hij.
In bevrijd Joegoslavië wordt een voorlopige regering onder leiding van Tito gevormd.
5 dec. 1943
Begin van Operatie Crossbow: geallieerde bombardementen op de lanceerlokaties van de Duitse V-wapens (V-1 en V-2 raketten) in Noord-Frankrijk, wat cruciaal was om de dreiging voor Groot-Brittannië te verminderen.
6 dec. 1942
Op verzoek van NSB-burgemeester Sandberg vindt een demonstratie plaats van de Arbeidsdienst, "voor een beter begrip".
9 dec. 1943
In Kampen wordt H. F. J. Kok gearresteerd.
Maarschalk Pietro Badoglio, de nieuwe Italiaanse premier, maakt bekend dat het Italiaanse leger zich bij de geallieerden heeft aangesloten.
De Canadezen slagen erin een brug over de Moro aan te leggen, zodat tanks gebruikt kunnen worden in de strijd aldaar.
12 dec. 1943
De Verenigde Staten roepen Hongarije, Bulgarije en Roemenië op om zich tegen Duitsland te keren.
13 dec. 1943
Zware luchtaanvallen schakelen Schiphol voor de rest van de oorlog uit als basis voor de Duitse luchtmacht.
Bloedbad van Kalavryta: in represaille voor steun aan de partizanen wordt het Griekse stadje Kalavryta verwoest en uitgemoord.
15 dec 1943
Jan Jansen (Wolter van der Kamp), betaalde als plaatselijke penningmeester (van het verzet?) 300 gulden voor de aanschaf van een nieuwe stencilmachine voor het groeiende Vrij Nederland.
Wilhelm Langheld, Hans Ritz, Reinhard Retzlaff en Mikhail Bulanov, gevangen genomen bij de bevrijding van Kharkiv, worden door een Sovjet militair tribunaal ter dood veroordeeld voor hun rol in de genocide van Joden en andere burgers in Oekraïne.
16 dec. 1943
De RAF bombardeert Berlijn: 720 personen komen om en de rail-infrastructuur rond Berlijn wordt zwaar beschadigd. Zware mist bij terugkomst in Groot-Brittannië leidt tot verlies van diverse vliegtuigen met bemanning.
20 dec.1943
Melding dat op 16 dec. 1943 aan de rand van de gemeente Kampen enkele bommen zijn neergekomen en een vliegtuig brandend is neergestort, waardoor in Kampen veel glasschade is ontstaan. Exacte locaties van het vallen van de bommen en het neerstorten van het vliegtuig zijn onbekend.
23 dec. 1943
G. C. F. (Frans) Walkate, in leven directeur van de Nutsspaarbank, overlijdt na een kort ziekbed. Hij werd bijna 78 jaar. Onder zijn leiding groeide de Kamper Nutsspaarbank uit tot een van de grootste van ons land. Frans Walkate was ook correspondent le klasse van de Nederlandsche Bank en bestuurder in verschillende verenigingen. Ook was hi] grondlegger van het historische archief van de Nutsspaarbank, na zijn overlijden, Frans Walkate-archief genoemd.
Teunis van 't Veen, 20 jr, overleden aan de gevolgen van tbc en honger in Hamburg Bergedorf. Teunis was de zoon van kleermaker Jan van Veen en Tonis Nissink. Teunis was zelf ook kleermaker van beroep. De fam. Van 't Veen woonde in de Groenestraat. Teunis werd later herbegraven op het ereveld Hamburg Ohlsdorf.
Teunis was via het Gewestelijk Arbeidsbureau op 27/10/1942 gedwongen tewerkgesteld in Duitsland. Daar werkte hij in Geesthacht, in de dynamietfabriek van Alfred Nobel. De fabriek werd regelmatig gebombardeerd, maar pas in 1945 lukte het de fabriek buiten werking te stellen.Hij overleed door inademing van giftige stoffen in een Duits werkkamp. Hij woonde Groenestraat 33 – boven.
26 dec 1943
Overleden in Japansche gevangenschap: Hendrik Dekker, 25 jr, Nong Pladuk. Een van de vele doden langs de Birma-spoorlijn.
Ter hoogte van de Noordkaap wordt het Duitse slagschip Scharnhorst door eenheden van de Britse marine tot zinken gebracht.
28 dec. 1943
Begin van de deportatie van alle Kalmukken naar Siberië.
© cultuurZIEN 2026