Увага: сказ!

Сказ - гостра інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи. Зараження людини відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Здебільшого - це дикі хижі (вовки, лисиці) чи домашні тварини (коти, собаки), а також сільськогосподарські тварини. За умови ненадання медичної допомоги, яка полягає в обробці рани і введення вакцини проти сказу, через 1-2 доби після зараження з'являється головна ознака захворювання: на тлі підвищеного м'язового тонусу виникають спастичні судоми ковтальних м'язів. Судоми з'являються при згадці про воду, її питті. Пізніше причиною судом можуть бути рух повітря, яскраве світло. З часом виникають судоми інших груп м'язів. Підвищується температура тіла, з'являється почащене серцебиття. Притомність потьмарена, можуть з'являтися слухові і зорові галюцинації. Через 2-3 доби збудження змінюється паралітичною стадією: хворий слабне, судоми зменшуються, після чого настає смерть. Триває захворювання 4-10 діб.

При своєчасному зверненні постраждалого до лікувального закладу проводиться щеплення антирабічною вакциною, що попереджує захворювання і рятує життя.

Кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби, необхідно:

- не контактувати з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпечність таких контактів;

- якщо покусала або ослинила підозріла тварина, потрібно промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду. Слід особливо уважно оглянути дитину після прогулянки чи контакту з підозрілою твариною;

- якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного щеплення та серотерапії, що проводяться за затвердженою схемою; ефект вакцинопрофілактики буде залежати від того, наскільки швидко ви звернулися за допомогою до лікаря;

- своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам, боротися з безпритульними тваринами, проводити планові заходи щодо зниження чисельності лисиць, незалежно від термінів полювання, профілактичні щеплення собак проти сказу.

Див. також Всесвітній день боротьби проти сказу