Метеочутливість

МЕТЕОЧУТЛИВІСТЬ - МЕТЕОПАТІЯ - МЕТЕОНЕВРОЗ

Експерти в області медичної метеорології, що вивчають зв’язок між погодою і людським організмом, переконані, що багато хто з нас успадкував від далеких предків захисний рефлекс, завдяки якому люди в давнину дізнавалися про майбутні різкі зміни погоди.

Метеозалежність знайома 63% жителів великих міст, старшим за 28 років.

Зміну погоди особливо відчувають холерики, меланхоліки та творчі люди.

Погодні фактори діють на нас різними шляхами. Через шкіру впливають температура, вологість, вітер, сонячні промені, атмосферна електрика, радіоактивність. Через легені ми сприймаємо температуру, вологість, вітер, чистоту повітря, його іонізацію. На зір, слух, нюх, смак діють шум, запах, температура, хімічний склад повітря.

Оптимальні для людини погодні умови: 16-18 градусів тепла, 50 відсотків вологості, тиск – 750 мм рт.ст.

Вчені розрізняють п’ять типів погодних умов, які по-різному впливають на людей.

1. Індиферентний – ви не помічаєте впливу погоди на ваш організм.

2. Тонізуючий – зміна погоди добре на вас впливає. Зазвичай за таких умов тонізується самопочуття хворих на хронічну кисневу недостатність, артеріальну гіпотонію, ішемічну хворобу серця, на бронхіт.

3. Спастичний – появляється при різкому похолоданні, коли атмосферний тиск зростає і вміст кисню у повітрі збільшується. У людей з підвищеним артеріальним тиском у такий момент головний і сердечний біль, викликаний спазмом гладкої мускулатури судин.

4. Гіпотензивний – проявляється при зниженні кількості кисню у повітрі, тоді знижується тонус судин. У гіпертоніків за таких умов – добре самопочуття, у них падає тиск.

5. Гіпоксичний – погода змінюється у сторону потепління і зниження вмісту кисню у повітрі. У ці дні страждають хворі на кисневу недостатність та на ревматизм.

Тим, хто страждає на ревматизм, про близький дощ сигналізують хворі кістки. Люди з нестабільною нервовою системою стають нервовими, збудженими при вітряній погоді. Тоді ж погіршується стан хворих на астму і бронхіт. Та найгірше тим, у кого проблеми з кров’яним тиском. При зміні температурного режиму вони потерпають від запаморочення, нудоти, безсоння тощо...

Можна виокремити 3 типи реакцій на зміну погоди.

Власне метеочутливість

Метеочутливість – це властивість організму людини давати відповідну реакцію на різноманітні впливи навколишнього середовища. Є біологічна метеочутливість, зумовлена генетичними факторами, і фізіологічна – це реакція здорового організму.

Сприяють підвищеній метеочутливості надлишкова вага й ендокринні порушення в період статевого дозрівання, вагітності й клімакс.

Підвищена метеочутливість може раптово виникнути після травми голови, грипу, ангіни, запалення легенів.

Симптоми. Слабкість, головний біль, сонливість, озноб, зниження працездатності, концентрації уваги та настрою.

Що робити? Намагатися перейти до типу метеостабільних людей.

- При різкій зміні погоди варто зменшити фізичну активність, потрібно уникати напруженої розумової роботи, здатної викликати перевтому.

- У ці дні не слід перевантажувати себе їжею, зловживати м'ясною, жирною й смаженою їжею, треба виключити гострі приправи й алкогольні напої. Перевагу краще віддати молочно-рослинній дієті.

- У дні різкої зміни погоди при безсонні й при підвищеному збудженні можна прийняти заспокійливі засоби, наприклад, валеріанові краплі.

Метеопатія (метеозалежність)

Симптоми. Стрибки артеріального тиску, прискорення пульсу, підвищення температури тіла, безсоння, головокружіння, біль у суглобах, судоми, зниження працездатності.

Метеопатія буває наслідком хронічних захворювань або послабленого імунного захисту через грип, ГРЗ, тютюнопаління або кавоманію, серйозну травму або стрес.

Що робити? Утримувати хронічні проблеми у стадії ремісії, заздалегідь підготуватися до кризового сезону. Уповільнити темп життя, знизити рівень стресу, уникати нераціональних розумових та фізичних навантажень.

Метеопатам усіх типів допомагає контрастний душ, фізичні вправи, біг та гімнастика для дихання.

Метеоневроз

Симптоми. Ті ж самі, що й при метеозалежності, але людина не має жодного з перелічених захворювань, просто вміє себе «накрутити», «запрограмувати». Тобто поза істерикою її пульс та артеріальний тиск завжди у нормі.

Що робити? Звернутися до лікаря — невролога, психіатра. Часто ці проблеми вирішуються просто і доволі швидко.

За матеріалами ЗМІ