- Меланома

МЕЛАНОМА

Лікар-дерматолог

Семенина

Руслан Омелянович

Меланома - злоякісний новоутвір на шкірі, що складається із меланоцитів і невусних клітин.

В 70-ті роки ознаками злоякісного переродження пігментних утворів вважали їх кровоточивість та виразкування, тому меланому виявляли на пізніх стадіях. Тепер зусилля лікарів спрямовані на виявлення ранніх стадій меланоми, адже своєчасне діагностування захворювання в 95% випадків гарантує повне одужання.

В більшості випадків меланоми товщиною до 0.75мм можна розпізнати за кольором, формою та розміром.

Для виявлення меланоми і її попередників ( а це вроджений невоклітинний невус, диспластичний невус Кларка та злоякісне лентиго, з яких можлива трансформація) важливо проводити повний огляд шкірних покривів тіла двічі на місяць. Особливу увагу слід приділяти шкірі спини вище талії та гомілкам (у жінок), ділянкам, відкритим для сонячного опромінення (обличчя, зона декольте, волосиста частина голови), а у представників темної раси і мулатів – пальцям, долоням і підошвам.

Меланома може розвиватись на незміненій шкірі (видимо здоровій) - до 70%, а також на місцях пігментної родимки або інших невусів (меланоз Дюбрейля) - до 30%.

Ознаками переродження меланоцитарного невуса у меланому є і свербіж висипного елемента, нерівномірність та нечіткість краю, зміна розміру, запалення і збільшення або зменшення пігментації (кольору), утворення на поверхні виразкування, кровоточивості, нашарувань, «відсіви» навколо та асиметричність шкірного утвору.

Інформативним і доступним методом діагностики на первинному етапі є дерматоскопія.

Діагноз меланома підтверджується патогістологічним дослідженням. Наявність темної родимки на тілі не може слугувати підставою для заключного діагнозу меланоми і в той же час не дає права на заспокоєння.

Ризик переродження існує, тому підтвердити чи розвіяти його можна лише звернувшись по допомогу до фахівців: дерматолога, онколога.

Профілактика переродження чи утворення меланоми полягає у попередженні травматизації пігментних невусів (родимок), захисті шкіри від надмірної агресивної інсоляції ультрафіолетового опромінення. Шкодить не лише сонячне опромінення (УФАспектр), має значення також накопичувальна канцерогенна дія.