Всесвітній день боротьби проти сказу

Всесвітній день боротьби зі сказом відзначається щорічно 28 вересня за ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC)

та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC), Атланта, у Сполучених Штатах Америки за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через це щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин. Прямі збитки від сказу складають біля 4 млрд. євро в рік.

Щорічно в світі 15 мільйонів людей одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) найбільший ризик зараження людини на сказ відмічається в Євразії, Африці, Латинській Америці. Епізоотична ситуація зі сказу тварин в Європі залишається напруженою, оскільки сказ відноситься до захворювань, які не мають кордонів. Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою.

Найбільший відсоток хворих тварин займають лисиці -36 %, коти – 26%, собаки – 23 %, с/г тварини – 11, інші дикі – 4%.

Домашні тварини складають 59 %. Характерним є більша кількість випадків захворювання серед котів, ніж серед собак. Перш за все завдяки тому, що в Україні обов’язковою є вакцинація собак проти сказу.

Сказ в Україні реєструється у всі пори року. Чітко простежується динаміка на збільшення сказу в осінній період, з піком захворюваності в листопаді та подальшому поступовому зменшенні випадків захворюваності. Найменша кількість захворюваності припадає на літні місяці, що чітко підкреслює сезонність даного захворювання.

Щорічно в Україні реєструється близько 120-140 тисяч осіб, які звернулися за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, з яких 60% постраждалих одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих чи домашніх/безпритульних тварин. У рідкісних випадках сказом можна заразитися при вдиханні аерозолів, що містять вірус, або при трансплантації інфікованого органу. Вживання в їжу сирого м'яса або інших тканин тварин, інфікованих сказом, не є джерелом інфекції для людей.

Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може варіюватися від менш як 1 тижня до більш одного року. Початковими симптомами сказу є висока температура і в багатьох випадках біль або незвичайні, незрозумілі відчуття: поколювання, пощипування або печіння (парестезія) у місці рани.

У міру поширення вірусу по центральній нервовій системі розвивається прогресивне, смертельне запалення головного і спинного мозку.

Можливий подальший розвиток двох форм хвороби. У людей з буйним сказом з'являються ознаки гіперактивності, порушення поведінки, гідрофобія та іноді аерофобія. Через кілька днів настає смерть в результаті кардіореспіраторної зупинки.

На паралітичний сказ припадає близько 30% всіх випадків захворювання людей. Ця форма сказу протікає менш драматично і зазвичай довше, ніж буйна форма. М'язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу або подряпини. Повільно розвивається кома і, в кінцевому результаті, настає смерть. При паралітичній формі сказу часто ставиться невірний діагноз, що сприяє заниженню даних про хворобу.

Всесвітній день боротьби зі сказом покликаний підвищувати інформованість про наслідки сказу у людини і тварин, наскільки легко його попереджати і як викоренити це захворювання серед людей, ведучи боротьбу з його збудником в резервуарах серед тварин.

У Всесвітній день боротьби проти сказу проводяться інформуання про наслідки цієї хвороби у людей і тварин та профілактику сказу,необхідність щеплень для тварин.

За даними спонсорів, Альянсу з боротьби проти сказу і Центрів Сполучених Штатів Америки щодо боротьби з хворобами і профілактиці хвороб, щорічно 55 000 осіб вмирає від сказу - в середньому, одна людина кожні 10 хвилин.Є безпечні та ефективні вакцини, доступні для людей, о контактували з заражении тваринаи, але через високу вартість вони мало застосовуються в країнах, що розвиваються.Ліквідація сказу навіть на значних територіях нашої держави цілком реальна справа за умови проведення комплексних заходів та наполегливої праці фахівців ветеринарної медицини, лісового та мисливського господарств, місцевого самоврядування і житлово-комунальних служб та громадських організацій.

Про те слід пам’ятати, що всі заходи з профілактики сказу будуть марні, якщо кожен власник тварин не буде розуміти, що він несе відповідальність не тільки за своє здоров'я чи свого улюбленця, але і за здоров'я оточуючих.

Див. також Увага, сказ!