Як ви харчуєтеся?

Ви стежите за раціоном, в курсі останніх дієтологічних новинок, але незадоволені своїм тілом і відчуваєте занепад сил?

Можливо, у вас порушено харчову поведінку.

1. Ви не пам'ятаєте, коли останній раз відчували голод

Ви їсте, коли вам сумно чи весело, ви розсердилися на нетямущого колегу або стурбовані, чому дитина досі не повернувся зі школи, вас друзі покликали на обід або чоловік просить скласти компанію за вечерею. Приводів поїсти може бути маса, а ось коли у вас "смоктало під ложечкою" або бурчало в животі, згадати не виходить.

Про що це говорить?

Їжа для вас - спосіб справлятися з емоціями. До пори до часу допомагає, але надмірна вага практично гарантована. Тому що "емоційні їдці" (як називають їх психологи) постійно їдять більше, ніж потрібно їх організму.

2. Ви намагаєтеся харчуватися виключно правильно

Ви прочитали всі статті про здорове харчування, знаєте напам'ять глікемічний індекс більшості продуктів і абсолютно впевнені, що еклери по своїй шкідливості поступаються тільки ядерній зброї. Не так давно психологи придумали новий термін "орторексія" - це зацикленість на ідеї правильного харчування. Головною метою життя для орторектика стає пошук найбезпечніших продуктів, а інші сфери життя (будинок - сім'я - робота - хобі) поступово втрачають значимість.

Про що це говорить?

Їжа для вас - спосіб контролювати своє життя, яке здається вам дуже небезпечним. Орторектик часто не відчуває тієї колосальної тривоги, яка весь час його супроводжує (бо зайнятий підрахунком білково-вуглеводних пропорцій в новому суперздоровом продукті "емульговані водорості зі смаком морошки"), але вона неабияк підточує його здоров'я.

3. Ви - ходяча енциклопедія дієт

Всього ви спробували 279 дієт, а ще 348 чекають своєї години. Ви пили капустяний сік, їли кайенский перець, а стрічкового хробака у вас позавчора відібрав чоловік. Практично кожна дієта закінчується зривом, почуттям провини і пошуком нової чудодійної системи харчування. А ще ви потайки відкладаєте гроші на операцію зі зменшення шлунку.

Про що це говорить?

Є старий анекдот про людину, яка втратила в кущах гаманець, а шукає під ліхтарем, бо там світліше. Дієти не працюють по одній простій причині - шукати причину невдоволення власним життям потрібно не в цифрах на вагах, а в глибинах свого внутрішнього світу. Ідея "зараз схудну і життя налагодиться" дуже приваблива - і рівно настільки ж безперспективна.

4. Вам дуже соромно за себе

За своє тіло, яке зовсім не схоже на картинки в журналах (тому ви не можете піти в спортзал, тому що всі побачать, як ви виглядаєте). За цифри в розмірі вашого одягу (тому шопінг перетворюється на муку). За те, що ви взагалі їсте (тому ви вважаєте за краще робити це на самоті). Ви ненавидите своє відображення (а "жирна свиня" - це саме ласкаве, що ви можете собі сказати) і регулярно переїдаєте. За що ненавидите себе ще сильніше.

Про що це говорить?

Схоже, коли ви були маленькою, ви отримували вкрай образливий, неймовірно принизливий і руйнуючий досвід відкидання близькими людьми. За кожною історією людини, яка страждає компульсивним переїданням, стоять дитячі переживання власної непотрібності, нікчемності, неправильності і огидності. А за допомогою їжі ви звично намагаєтеся заткнути собі рот і заглушити емоційний біль.

5. Ви зриваєтесь

Ще в підлітковому віці ви почали робити запаси з солодощів і чіпсів. Зараз у вас бувають напади, коли ви можете з'їсти два торта, упаковку тістечок і чотири шоколадки за раз. І під час цього нападу ви не можете себе контролювати, а закінчується все почуттям нудоти, болем в шлунку, сильною вагою і відразою до себе. Описуючи ваш стан, можна сказати, що ви "їсте не в себе". Напади, як правило, відбуваються ввечері, а на наступний ранок ви не можете запхати в себе навіть ковток чаю.

Про що це говорить?

Фахівці з харчової поведінки називають таких людей бінджерами (від англійського binge - напад). Як правило, це жертви батьківських заборон. Мама (звичайно ж, з кращих спонукань) весь час розповідала дочці-підлітку про те, що їй не завадило б схуднути, тримати себе в руках, обмежити борошняне, бігати вранці і не ганьбити сім'ю. Дочка виростає, а протест проти заборон разом з невдоволенням собою зберігається і виявляється в нападах переїдання.

Що з усім цим робити?

На жаль, впоратися самотужки мало у кого виходить. Але починати в будь-якому випадку треба зі зміни ставлення до себе. Налагодити стосунки з їжею можна тільки через ніжну, щиру і безмежну любов до себе.

zdorovia.com.ua