Печія: попередити та полегшити!

Печія, яка турбує людину регулярно протягом значного періоду часу, є головним симптомом гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Цей стан є надзвичайно поширеним у сучасному світі і вражає до 20% дорослого населення. Печія досить часто турбує людей із надмірною вагою і може бути пов’язана із споживанням певних продуктів і страв. Вона не є безневинним симптомом і повинна бути оцінена лікарем відповідного фаху.

Нижче перераховані заходи дозволяють полегшити симптоми та запобігти їх прогресуванню, але вони не замінюють необхідного обстеження та лікування, індивідуально призначеного лікарем.

1. Споживайте помірну кількість їжі, але вживайте її частіше. Повний шлунок чинить тиск на нижній сфінктер стравоходу (НСС) – клапаноподібний м’яз, який запобігає потраплянню кислого шлункового соку у стравохід (рефлюксу).

2. Їжте повільно, намагайтесь розслабитись під час споживання страв. Поспішне проковтування їжі призводить до швидкого наповнення їжі із аналогічним впливом на НСС.

3. Лишайтесь у вертикальному положенні після їжі. Зворотній рух кислого вмісту з шлунку у стравохід більш ймовірний у горизонтальному положенні внаслідок розслаблення НСС.

4. Уникайте занадто пізніх вечерь. Вживання повноцінних страв або навіть снеків протягом останніх трьох годин перед сном може спровокувати рефлюкс і посилити печію. Необхідно дати шлунку достатньо часу для перетравлення і звільнення від спожитих харчів.

5. Не варто займатись фізичними вправами одразу після їди. Їжа перебуває у шлунку більше однієї години, тож півтори-дві години після її споживання слід утримуватись від інтенсивних фізичних навантажень.

6. Спіть з трохи підійнятим тулубом за допомогою підняття головного кінця ліжка. Дуже важливо забезпечити підйом всього тіла, тому що, наприклад, якщо взяти декілька подушок, то лише голова і плечі опиняться вище, а це може навіть посилити рефлюкс. Для досягнення позитивного результату слід підняти ніжки головного кінця ліжка або підкласти клиноподібний валик під матрац.

7. Обмежте споживання газованих напоїв. Вони провокують відрижку, остання, в свою чергу, викликає рефлюкс кислого шлункового вмісту.

Визначте продукти і страви, які провокують появу симптоми і уникайте них. Певні харчові продукти і напої у частини людей можуть стимулювати секрецію шлункової кислоти, сповільнювати спорожнення шлунку або зменшувати тонус НСС, тобто створювати умови для погіршення рефлюксу і печії. Частіше за все пацієнти спостерігають зв’язок між погіршенням самопочуття і споживанням жирних продуктів і страв, гострої їжі, томатів і часнику, молока, кави, чаю, коли, перцевої м’яти та шоколаду.

9. Жуйте гумку без цукру після їди. Жувальна гумка стимулює продукцію слини, яка нейтралізує шлункову кислоту, заспокоює подразнення у стравоході і змиває вміст шлунку із стравоходу. Слід обирати гумку без м’яти, так як остання навпаки здатна посилити рефлюкс.

10. Перевірте ліки, які Ви приймаєте. Запитайте Вашого лікаря або фармацевта, чи не можуть ліки, які Ви приймаєте посилити рефлюкс або спричинити запалення стравоходу? Наприклад, нітрати (зокрема, нітрогліцерин) викликають розслаблення НСС та можуть посилювати рефлюкс, а певні тетрациклінові антибіотики, наприклад, доксициклін можуть викликати запалення слизової оболонки стравоходу.

11. Зменшить вагу якщо у цьому є потреба. Надмірна вага спричинює додатковий тиск на шлунок і НСС.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПОЯВИ ПЕЧІЇ ТА ЇЇ ПОЛЕГШЕННЯ

поради Української гастроентерологчної асоціації