Глаукома

Глаукома - це група хронічних, неухильно прогресуючих очних хвороб, провідним фактором ризику яких є підвищений внутрішньоочний тиск. До підвищення внутрішньоочного тиску веде накопичення рідини усередині ока. Більше 70 мільйонів людей у ​​всьому світі страждають від цієї хвороби. Глаукому називають «тихий грабіжник зору» - тривалий час вона ніяк не проявляється, не завдаючи болю, ні яких-небудь незручностей. Нелікована глаукома веде до прогресуючої втрати зору, аж до сліпоти.

Рання діагностика і правильно підібране лікування можуть уповільнити або зупинити прогресування захворювання і подальше погіршення зору.

Які фактори ризику розвитку глаукоми?

· Вік старше 40 років - чим старша людина, тим вище ризик.

· Наявність глаукоми у найближчих родичів.

· Наявність супутніх захворювань серцево-судинної системи: артеріальна гіпер- та гіпотонія, вегето-судинна дистонія, мігрень і т.д.

· Короткозорість.

· Тривале застосування стероїдів.

Групи ризику за симптомами:

- Спадковість (якщо в роду були хворі глаукомою) або супутня судинна патологія (цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба);

- Вік старше 40 років;

- Поява райдужних кіл при погляді на джерело світла, що літають "мушки" перед очима;

- Зоровий дискомфорт при управлінні автомобілем;

- Болі в очах вранці, затуманення зору;

- Наявність вазоспазму (часто холодні стопи і кисті), прояв мігрені;

- Хронічні стреси;

- Тривала і неправильна робота на комп'ютері;

- Наявність шкідливих звичок (куріння, вживання алкогольних напоїв).

Чим загрожує підвищений внутрішньоочний тиск?

Щоб зрозуміти, як підвищений внутрішньоочний тиск стає причиною втрати зору, давайте уявимо, що наше око - це повітряна куля. Якщо накачати кулю занадто сильно, тиск у ній зросте і куля лопне. Але око досить міцний орган, і тому він не лопається, а замість цього він починає здавлювати навколишні тканини. Найбільш слабким місцем, що піддається такому впливу, є зоровий нерв.

Зоровий нерв - це частина центральної нервової системи, по ньому зорова інформація надходить в мозок. Цей нерв складається з більше мільйона нервових волоконець. При тривало підвищеному внутрішньоочному тиск ці волокна постійно знаходяться в «затиснутому» стані, порушується живлення зорового нерва, що призводить до непоправної загибелі нервових клітин. Таким чином, переривається сигнал від ока до мозку і виникає необоротна втрата зору.

Які прояви порушення зору при глаукомі?

Найважливішим симптомом глаукоми є виникнення дефектів полів зору. Поле зору - це простір, який ми бачимо навколо себе. Нормальне поле зору допомагає нам орієнтуватися в просторі, дозволяє бачити відразу багато предметів, оцінювати їх відносну величину, розташування і відстань між ними. У початковій стадії глаукоми найчастіше відзначаються малопомітні випадіння невеликих парацентральних ділянок поля зору. В подальшому, при прогресуванні глаукоми виявляється неухильне звуження периферичних меж поля зору. На пізніх стадіях зберігається трубчастий центральний зір або острівець зору розташовується ексцентрично в скроневій частині поля зору. В термінальній стадії глаукоми зір зникає повністю.

Як можна діагностувати глаукому?

Тонометрія - визначення внутрішньоочного тиску. В основі цього методу лежить вимір ступеня деформації очного яблука при тиску на нього ззовні. Перед обстеженням доктор капає краплі з анестезуючим засобом. Потім вимірюється внутрішньоочний тиск контактним методом - тонометром Маклакова і безконтактним - пневмотонометрія, стислий струмінь повітря.

Біомікроскопія - застосовується для обстеження внутрішніх структур ока під великим збільшенням, особливо для оцінки стану зорового нерва.

Гоніоскопія - біомікроскопічні обстеження кута передньої камери ока, трабекул. За допомогою цього обстеження визначається тип глаукоми - відкритокутова, закритокутова або ж змішана.

Периметрія - тест для визначення меж полів зору і для визначення ділянок випадіння в поле зору, а також для виявлення локальних змін, знижень світлочутливості.

HRT II - комп'ютерна ретинотомографія диска зорового нерва. Це високоточне та високотехнологічне дослідження, що дозволяє оцінити стану зорового нерва і спостерігати за ним в динаміці. При необхідності дане дослідження буде призначено лікарем.

Як лікують глаукому?

На жаль, глаукому в даний час вилікувати неможливо. Однак при ранній діагностиці захворювання і правильному лікуванні можна призупинити прогресування хвороби і подальше погіршення зору. Про це можна судити за рівнем внутрішньоочного тиску, воно повинно залишатися в межах норми, і відсутності наростання дефектів поля зору.

Існують три основні методи терапії глаукоми:

- медикаментозний,

- лазерний,

- хірургічний.

Тільки лікар, на підставі багатьох чинників, може вибрати оптимальний метод лікування і лікарський препарат в кожному конкретному випадку. Для досягнення найкращих результатів лікування слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря. Самолікування тут неприпустимо. Необхідно відзначити, що ніякі немедикаментозні методи лікування - дієти, харчові добавки чи вправи - не замінять терапії, яка призначається лікарем-офтальмологом.

При неефективності медикаментозного лікування, рекомендовано лазерне лікування. Це амбулаторна і практично безболісна процедура, що займає кілька хвилин. У більш складних випадках, коли медикаментозна та лазерна терапія не ефективні, необхідно вдатися до оперативного втручання.

Як довго потрібно лікувати глаукому?

Так як глаукома хронічне захворювання, вона потребує постійного застосування лікарських засобів протягом усього життя. Очні краплі допомагають зберегти зір і їх необхідно закопувати регулярно, без перерв в лікуванні.

Дуже важливо регулярно відвідувати офтальмолога, навіть якщо перебіг захворювання досить стабільний і пацієнт не відчуває погіршення, так як регулярне моніторування стану очей необхідно для оцінки ефективності проведеного лікування та своєчасної його корекції.

Медики рекомендують людям, що входять в так звані «групі підвищеного ризику», перевіряти зір, щонайменше, двічі на рік. Це особливо актуально для пацієнтів з історією сімейних захворювань глаукомою, тих, хто страждає сильною короткозорістю або далекозорості, а також людей старше 60 років.

Профілактика ускладнень глаукоми

На жаль, на сьогоднішній день немає заходів, які здатні попередити виникнення глаукоми. Однак вчасно звернувшись до лікаря, можна зберегти зір і попередити розвиток ускладнень цього захворювання.

Слід регулярно проходити обстеження у офтальмолога, з метою контролю внутрішньоочного тиску. Якщо у вас діагностовано підвищений внутрішньоочний тиск, ставтеся уважно до змін зору і самопочуття. Намагайтеся не приймати положення, при якому голова буде перебувати нижче лінії тіла. Уникайте вживання міцної кави і чаю, великої кількості рідини, ліків без призначення лікаря.

«Світильник для тіла є око» - йдеться в Біблії. Бережіть свій зір, систематично відвідуйте окуліста. Пам'ятайте - найважливішим фактором для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради

“Центр здоров’я”