- Рахуємо стреси

Стрес — неспецифічна понаднормова реакція організму у відповідь на дуже сильний подразник, а також відповідна реакція нервової системи.

Почасти люди нарікають на стреси вважаючи їх шкідливими для здоров'я. Насправді небезпечними є постійні стреси на роботі, в побуті, в особистому житті. Проте поодинокі швидкоминучі стреси можуть бути загартуванням для організму людини, допомагають зберігати здоров'я і з меншими втратами виходити з важких життєвих ситуацій.

Встановлено зв'язок між короткостроковим стресом і зменшенням ризику розвитку різних захворювань, включаючи серцево-судинні та онкологічні захворювання.

Вчені провели досліди, в ході яких піддослідних мишей піддавали короткострокового стресу. Виявилося, що миші, які зазнавали короткострокових стресів, були набагато менше схильні до інфікування вірусом грипу.Рекомендації експертів щодо стресостійкості

1. Оцінюйте стресовість свого життя щодня за 10-бальною шкалою. Якщо два дні поспіль стрес набирає 5 і більше балів - час для розслабитися, зайнятися улюбленими справами, відпочити.2. Враховуйте позитивний стрес. Новий вид діяльності або бурхливі приємні події (нове знайомство, подорож, новий колектив, певні досягнення) - також стрес. Зробіть так, щоб він позитивно познався на фізичному стані.3. Список зробленого. Зазвичай складають перелік того, що потрібно зробити, і необхідність "виконання плану" може бути джерелом стресу. А список досягнень нагадуватиме про вже зроблене і підвищуватиме настрій.

ЕКСПРЕС-СТРЕС-ТЕСТ

Доктор Томас X. Холмс з медичного коледжу при Вашингтонському університеті розробив метод, що дозволив об'єктивно виміряти величину стресу та інших емоційних моментів в житті людини.

Загальна кількість балів всіх стресових ситуацій в житті людини визначає загальну величину стресу, якому він піддавався за певний період часу. Якщо за півроку ваші показники наближаються до 300 балів - ймовірність захворіти стає дуже високою.

Порівняльна шкала реакції на окремі події

Смерть дружини або чоловіка - 100Розлучення - 73Розрив стосугків з партнером - 65Тюремне ув'язнення - 63Смерть близького родича - 63Власна хвороба або нещасний випадок - 53Укладення шлюбу - 50Звільнення з роботи - 47Примирення з чоловіком/дружиною - 45Вихід на пенсію - 45

Погіршення здоров'я члена сім'ї - 44

Якщо людина долає неприємності, прагне змін, відповідає на стрес конкретними діями, краще фізичними, то стрес не завдає великої шкоди. Проте, коли психологічна реакція на стрес не отримує розрядки, то в організмі починають накопичуватися негативні наслідки стресу. Це так званий хронічний стрес, стрес, на який організм відповідним чином своєчасно не відреагував. Такий хронічний стрес відіграє дуже важливу роль у виникненні багатьох хвороб.

Вагітність - 40Сексуальні труднощі - 39Збільшення родини - 39Зміни по роботі - 39Зміни фінансового становища - 38Смерть близького друга - 37Зміна сфери робочої діяльності - 36Збільшення домашніх сварок - 36Позика або борг на значну суму - 31Зміна обов'язків по роботі - 29

Початок самостійного життя сина чи доньки - 29

Конфлікт з родичами чоловіка/дружини - 29

Видатні особисті досягнення - 28

Влаштування на роботу або звільнення з роботи - 26

Початок чи закінчення навчання - 26

Зміна житлових умов - 25

Перегляд особистих звичок - 24

Неприємності з начальством - 23

Зміна умов або часу роботи - 20

Зміна місця проживання - 20

Зміна навчального закладу - 20

Зміна звичок проводити вільний час - 19

Зміна активності, пов'язаної з церквою - 19

Зміни у громадській роботі - 18

Позика чи борг на не дуже значну суму - 17

Зміни режиму сну - 16

Зміна частоти роджинних зустрічей - 15

Зміни в режимі харчування - 15

Відпустка - 13

Різдво - 12

Дрібні порушення закону - 11

Заздалегідь стверджувати, як саме людина буде реагувати на подібні ситуації неможливо. Стрес провокує хворобу, але головним залишається те, як людина його переносить.