Тримаємо руку на пульсі!

Пульс — це періодичне, синхронне з діяльністю серця коливання стінок артерій, яке спричинює скорочення серця, вигнання крові в артеріальну систему і зміну в ній тиску впродовж періоду систоли та діастоли. Пульс – це удари, які серце робить в хвилину.

Характер пульсу залежить від діяльності серця і стану артерій. Він змінюється також при психічному збудженні, фізичній роботі, коливаннях навколишньої температури, при дії уведених лікарських препаратів, алкоголю.Перевіряти, як б’ється серце, потрібно і при хворобах, і на тренуваннях, кажуть експерти.

Як виміряти пульс

Подивитися безпосередньо на серце ми не можемо, якщо тільки не проводимо операцію. Тому при вимірюванні пульсу опираємося на скороченням стінок артерій: вони теж коливаються, коли серце виштовхує в них кров.

Найлегше досліджувати пульс на променевій артерії, яка розміщена поверхнево і легко пальпується між шилоподібним відростком променевої кістки і сухожиллям внутрішнього променевого м'яза. Досліджуючи пульс на променевій артерії, долоню розміщують вище від променевозап'ясткового суглоба таким чином, щоб великий палець знаходився на тильній поверхні передпліччя, а решта пальців — на променевій артерії біля основи першого пальця хворого.

Щоб перевірити частоту пульсу, покладіть подушечки пальців на місце, де проходить артерія, і притисніть їх, щоб відчувати поштовхи. Рахуйте удари протягом однієї хвилини. Це і буде пульс.

В більшості випадків відчути пульс найзручніше на зап’ясті і на шиї: там відчути биття можуть практично всі, а не тільки медики, які звикли пальпувати пацієнтів.

З шиєю потрібно бути обережніше. Якщо занадто сильно притиснути артерію, голова може піти обертом, тому міряти пульс на шиї краще сидячи або лежачи і не перестаратися.Фахівці виділяють також різні види пульсу

_ Артеріальний:

- центральний (на аорті, сонних артеріях),

- периферичний

(на променевій артерії, артерії тильного боку стопи)

- венозний

- капілярний.

З діагностичною метою пульс досліджують на сонній, скроневій, підключичній, променевій, підколінній, задній великогомілковій артеріях.

Медики беруть до уваги такі критерії пульсу:

- Однаковість на обох руках

- Ритмічність

- Частота

- Напруження

- Наповнення

- Висота

- Швидкість

- Рівномірність

- Наявність дикротії (відчуття двох коливань стінок судин)

- Парадоксальність

- Дефіцит

- Лабільність

Частота пульсу — це кількість пульсових хвиль за 1 хвилину. У здорової людини кількість пульсових хвиль відповідає кількості серцевих скорочень і дорівнює 60-90 за 1 хвилину. Частоту серцевих скорочень понад 90 називають тахікардією, а частоту серцевих скорочень менше ніж 60 ударів за 1 хвилину — брадикардією. Поява тахікардії, брадикардії і аритмії вимагає уважного спостереження за хворим, особливо якщо ці ознаки з'являються у хворого вперше.

У фізіологічних умовах частота пульсу залежить від багатьох факторів:

  • від віку (найчастіший пульс у перші роки життя);

  • фізичної роботи, під час якої пульс прискорюється;

  • від статі (у жінок пульс на 5-10 ударів за хвилину частіший, ніж у чоловіків);

  • від впливу емоцій (при страху, гніві пульс частішає);

  • від тренованості (у тренованому серці пульс буває нечастим)

Причиною прискореного пульсу може бути підвищення температури тіла. Згідно правила Лібермейстера підвищення температури тіла на 1°С спричинює почастішання пульсу на 8-10 ударів за 1 хвилину.

Ритм пульсу оцінюють за регулярністю появи пульсових хвиль. Якщо вони з'являються через однакові проміжки часу, то ритм вважають правильним (ритмічний пульс). При різних інтервалах між пульсовими хвилями ритм пульсу називають неправильним (аритмія).

Деякі скорочення є настільки слабкими, що пульсова хвиля не досягає периферичних артерій і не визначається при пальпації.

Дефіцит пульсу — коли кількість пульсових хвиль стає меншою, ніж частота серцевих скорочень. Тому недостатньо порахувати пульс на променевій артерії, а обов'язково треба порахувати кількість серцевих скорочень. Різниця цих двох показників і визначає дефіцит пульсу.

Переміжний пульс — чергування слабких та сильних пульсових хвиль, ознака важкого ушкодження серцево-судинної системи.

Напруженням пульсу називають ступінь опору артерії натиску пальця. Його визначає сила, з якою потрібно притиснути стінку артерії, щоб припинити пульсацію. Ступінь напруження пульсу залежить від рівня артеріального тиску: при його підвищенні пульс стає твердим або напруженим (судину важко стиснути), при зниженні — м'яким (при зниженні артеріального тиску достатньо легко натиснути на артерію, як пульс зникає).

Наповненням пульсу називають ступінь наповнення артерії кров'ю під час систоли серця. Воно залежить від величини серцевого викиду, тобто від кількості крові, яку викидає серце в судини під час свого скорочення. При доброму наповненні під пальцями відчутно високу пульсову хвилю, а при поганому — малі пульсові хвилі.

Ниткоподібний пульс — частий, ледве відчутний пульс.

Аритмія найчастіше є проявом захворювання серцевого м'яза, провідної системи серця, порушення нервової регуляції.

Екстрасистолічна аритмія — між двома черговими скороченнями серця виникає додаткова систола (екстрасистола). Пауза, що виникає за екстрасистолою, називається компенсаторною паузою і є значно довшою від звичайної. Екстрасистоли можуть бути поодинокими або груповими. При деяких захворюваннях виникають напади екстрасистолічної тахікардії, що тривають від кількох секунд до кількох днів. Ці напади називаються пароксизмальною тахікардією.

Миготлива аритмія — характеризується відсутністю якоїсь закономірності ритму і наповнення пульсу. Дана аритмія є наслідком тяжкого пошкодження міокарда (вада серця, атеросклероз, гіпертиреоз). Дуже часто при миготливій аритмії розвивається так званий дефіцит пульсу, при якому не всі серцеві скорочення виштовхують в артерії достатню кількість крові.

Найпростішим методом дослідження пульсу є пальпація у ділянках, де артерії розміщені ближче до поверхні тіла. Звичайно місця дослідження пульсу є одночасно точками надавлювання артерій для зупинки артеріальної кровотечі внаслідок прилягання артеріальних судин до кісток у цих місцях.

Дослідження пульсу

Проводять на обох руках. Пульс на правій руці досліджують лівою і навпаки. Пальпацію пульсу проводять другим, третім і четвертим пальцями, якими помірно притискують артерію до внутрішнього боку променевої кістки. Для їх визначення підраховують кількість пульсових хвиль за ЗО секунд і отриману величину множать на 2. При неправильному ритмі підрахунок ведуть протягом 1 хвилини.

Порівнюють величину і синхронність появи пульсових хвиль на правій і лівій променевій артеріях. Різну величину пульсових хвиль на цих артеріях спостерігають при аномаліях розвитку, звуженні або здавлюванні ззовні однієї з артерій. За наявності різниці пульсу дослідження проводять на тій променевій артерії, де пульсові хвилі виявляють краще.

Крім променевої артерії, пульс досліджують і на інших судинах. На сонних артеріях досліджують пульс почергово з кожного боку без сильного тиску на артерію. При значному тиску на сонну артерію можливе різке сповільнення серцевої діяльності аж до зупинки серця і зниженняа ртеріального тиску. В обстежуваного може виникнути запаморочення, корчі.

Пульс на стегновій артерії досліджують в паховій ділянці при випрямленому і дещо повернутому назовні стегні. На підколінній артерії пульс досліджують в підколінній ямці у положенні хворого лежачи на животі. Пульс на артеріях тильного боку стопи пальпують на тильній поверхні стопи в проксимальній частині першого міжплюсневого простору.

Результати дослідження пульсу записують в історію хвороби чи амбулаторну картку, вказуючи ритм. Частоту пульсу щоденно відмічають червоним олівцем в індивідуальному температурному листку. З'єднання крапок, які відповідають відміченій частоті пульсу, називаютьпульсовою кривою, при аритмії її зображують переривною лінією.

Яким повинен бути нормальний пульс

В нормі у здорової людини серце повинне скорочуватися 60 – 100 разів на хвилину, відповідно таким повинен бути і пульс. Але ці рамки досить відносні. Пульс - не постійна величина. Діапазон значень широкий від мінімально до максимально допустимого.

Вік Кількість ударів в хвилину

Новонароджені (до місяця) 70-190

Діти від місяця до року 80-160

1-2 років 80-130

3-4 років 80-120

5-6 років 75-115

7 -9 років 70-110

10-12 років 60-100

12 -15 років 55-95

15 -50 років 60-80

50 до 60 років 64-84

60 до 80 років 69-89

Коли пульс за межами норми

На пульс впливає як стан організму, так і довкілля. Серце б’ється частіше в спеку, після фізичних навантажень, під час стресу або коли ви стоїте. На пульс впливають хвороби і деякі ліки: вони можуть як сповільнювати його, так і прискорювати.

Якщо ви періодично відчуваєте, що серце стало битися частіше або рідше без видимих ​​причин, якщо з’являється запаморочення або відчуття слабкості, потрібно звернутися до лікаря. Можливо, це симптоми захворювання. Зазвичай у таких випадках призначають додаткові обстеження - електрокардіографію, УЗД серця, моніторинг тощо.