Всесвітній день боротьби з гепатитами

28 липня світова громадскість відзначає Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, який у 2017 р. проходить під гаслом « Ліквідувати гепатит»

Хронічні вірусні гепатити становлять серйозну медичну та соціальну проблему у зв’язку з широкою розповсюдженістю, а також можливим розвитком цирозу та раку печінки.

Згідно даним ВООЗ більше ніж 2 млрд. людей у світі протягом свого життя інфіковані вірусним гепатитом В та біля 450 млн. є хронічними носіями цього вірусу.

Щорічно від гепатиту В та його наслідків в світі помирають більше 2 млн. людей. 3% населення планети інфіковані вірусом гепатиту С, більше, ніж 170 млн. є його хронічними носіями.

Україна належить до регіонів з середньою розповсюдженістю гепатиту В (2,2% населення) та гепатиту С (від 3% до 5% від кількості населення).

В Тернопільській області рівень захворюваності гострим вірусним гепатитом В коливається в межах 4,6-2,З на 100 тисяч населення, по місту Тернопіль - 6,8-4,1 на 100 тисяч населення. Ці показники є нижчими, ніж в цілому по Україні (14,6-6,31 на 100 тисяч населення).

Головна особливість вірусу гепатиту С – його генетична мінливість і здатність до мутації. На сьогодні спеціалістам відомо 6 основних генотипів вірусу гепатиту С.

На відміну від гепатиту В, вакцинопрофілактика при вірусному гепатиті С є неможливою, а єдиний спосіб контролю епідеміологічної ситуації полягає в лікуванні хворих на хронічний вірусний гепатит С.

Одним з найважливіших завдань є проведення вакцинопрофілактики гепатиту В дітям і дорослим у вогнищах цієї інфекції, медичним працівникам групи ризику, студентам середніх і вищих медичних навчальних закладів, працівникам служб спеціального призначення, хворим гастроентерологічного профілю, перед плановими оперативними втручаннями; для проведення першого етапу рекомендованих щеплень необхідно не менш ніж 9 тисяч доз вакцини на рік.

Шляхи передачі гепатитів B, C:- під час пологів;

- статевим шляхом;

- через засоби особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці, маикюрне приладдя тощо);

- через використання нестерильних шприців або медичних приладів;

- через пірсинг, татуювання, переливання крові або хірургічним шляхом.

Шанс підхопити гепатит С при проведенні медичних маніпуляцій (при уколах, переливанні крові) мінімальний – 4%, за винятком тих випадків, коли грубо порушуються санітарні норми. Встановити точне джерело інфікування при гепатиті С, як правило, дуже складно.

Більшість людей не знають про те, що вони інфіковані: у 80% випадків хвороба розвивається безсимптомно, непомітно для людини та переходить у хронічну стадію, яка закінчується цирозом і раком печінки.ДіагностикаДля діагностики гепатиту С необхідно виконати ряд аналізів крові і, перш за все, біохімічний аналіз крові.Не завадить також зробити ультразвукове обстеження (УЗО) органів черевної порожнини. Може бути призначена пункційна біопсія печінки.Профілактика

- ніколи не користуватися чужими станками для гоління, зубними щітками і будь-якими предметами, на яких може виявитися кров;

- якщо ви прийшли до медичного закладу, слідкуйте за тим, щоби всі потенційно небезпечні маніпуляції виконувались тільки одноразовими інструментами;

- не носіть чужих сережок, прикрас;

- пірсінг і татуюваня можна робити тільки в спеціалізованих салонах;

- при випадковому статевому контакті з новим партнером не забувайте про презерватив.

Важливо

Діючої вакцини від гепатиту С поки ще немає.Вчені довгий час не можуть віднайти стабільний вірусний білок, специфічний для всіх генотипів і підвидів вірусу гепатиту С, на який би вироблялися нейтралізуючі антитіла.

Вивчаються можливості генно-інженерних технологій для створення такої вакцини. На сьогодні декілька команд дослідників ведуть пошуки технологій створення вакцин проти вірусу гепатиту С. За даними ВООЗ, клінічні дослідження в Європі проходить вакцина для лікування гепатиту С.

Довідково

У світі 180 млн. людей інфіковані гепатитом С, з них щонайменше 1,2 млн. хворих проживають в Україні. Більшість з них не знає про своє захворювання, оскільки у 80% випадків гострий період проходить без симптомів.

У 2013 році завдяки спільним зусиллям міжнародних організацій, громадськості, активістів, експертів, лікарів в рамках Всеукраїнської кампанії «Вимагаємо лікування», ініційованої МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» за підтримки Фонду «Відродження», лікування гепатиту С стало доступнішим: знижено ціну на стандартний курс лікування з 14 000 до 5 000 доларів США; за кошти держави та місцевих бюджетів закуплені перші курси для лікування хворих; прийнята Державна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року.

Темпи поширення гепатиту С в Україні залишаються найшвидшими серед країн Європи, фінансування державної програми залишається незадовільним, а ціна стандартного курсу лікування все ще зависока для пересічних громадян.

За прогнозами експертів, до 2020 р. кількість інфікованих у світі подвоїться.