Вітрянка в дорослих

Вітряна віспа (вітрянка) – гостра вірусна інфекція, що супроводжується інтоксикацією організму і ураженням епітелію слизових оболонок і шкіри у вигляді характерної висипки.

Збудником хвороби є вірус, що легко передається в повітрі. Вірус нестійкий поза організмом людини: швидко інактивується дезінфекційними засобами, при висиханні та температурі понад 60°С, але добре зберігається при низькій температурі. Поза організмом, на відкритому повітрі вірус гине приблизно за 10 хвилин під впливом сонячного світла, нагрівання, ультрафіолетового випромінювання. Людина може захворіти лише один раз, до хвороби швидко виробляється імунітет. Але вірус залишається в організмі назавжди. Через багато років він може стати причиною іншого захворювання — оперізуючого лишаю, якому часто піддаються літні люди.

Джерелом захворювання може бути тільки хвора людина, що представляє небезпеку перші 5-7 діб з моменту появи характерного висипання і протягом останніх 10 днів інкубаційного періоду.

Механізм передачі інфекції повітряно-крапельний.

При розмові та чханні хвора людина виділяє величезну кількість вірусів у навколишнє середовище. З потоком повітря збудник легко переноситься на великі відстані, поширюється по кімнаті, квартирі, але швидко гине завдяки своїй нестійкості в зовнішньому середовищі.

Симптоми вітрянки у дорослих

Вітрянка проявляється характерними симптомами – головним болем, нездужанням, зниженням апетиту, підвищеною збудливістю. У дорослих пацієнтів часто спостерігається підвищення температури тіла, що супроводжується нудотою і блювотою.

Інкубаційний період в дорослих може тривати від одного до трьох тижнів.

Прояви хвороби

Нездужання зазвичай починається з моменту появи висипання, але іноді прояви хвороби можуть розвинутися раптово.

Наростає інтоксикація і відзначається підвищення температури тіла. У дорослих хворих висипання може з’явитися набагато пізніше початку захворювання, симптоми інтоксикації більш виражені, внаслідок чого може зберігатися тривала лихоманка.

Характер висипу

Вітрянка активно передається, захистити себе і свою сім'ю від нього досить складно.

Дорослі, що не перехворіли свого часу вітрянкою в дитинстві, схильні до ризику захворіти у віці, коли перебіг цієї хвороби та її наслідки можуть бути дуже серйозними.

При недотриманні гігієни та/або подразненні, пошкрабинах висипу може бути занесена інфекція, що призведе до нагноєння, можуть утворюватися пустули. Це супруводжується загальним погіршенням стану хворого.

У центрі пустул часто утворюються характерні западання – віспини. Після відпадання кірок на їх місці залишаються невеликі рубці. Висип у дорослих поширюється більше і тримається триваліше, виразки підсихають і тримаються довше, почасти залишають аісля себе рубці.

Вітрянка в дорослих може проходити в стертій або спотвореній формінки, без клінічних проявів. Перебіх хвороби може бути важчим.

Бульозна форма – супутнє важке захворювання, розвивається тільки у дорослих пацієнтів. Для неї характерне утворення на шкірі великих в’ялих пухирів, що перетворюються у виразки, як важко заживають.

Геморагічна форма – виникає у хворих з геморагічним діатезом і характеризується поява везикул з кров’яним вмістом, розвитком гематурії, носових кровотеч, крововиливів на шкірі.

Гангренозна форма – розвивається в ослаблених хворих, коли везикули швидко збільшуються і трансформуються в геморагічну форму. Після підсихання виразок утворюються ччорні шкірки з запальним ободком.

Ускладнення

Вітряна віспа може призводити до тяжких ускладнень, пов’язаних з впливом вірусу і реакцією організму. Це вітрянковий ларингіт, трахеїти, енцефаліти, менінгіти.

Можливі глибокі ураження епідермісу шкіри з утворенням помітних рубців.

При поширенні вітрянкової флори можуть спостерігатися нефрит, гепатит, міокардит, артрит. При приєднанні інфекції можливі запалення, глибокі ураження епідермісу шкіри з утворенням помітних рубців.

Лікування вітрянки у дорослих

Лікування вітряної віспи зазвичай симптоматичне. При підвищеній температурі тіла призначають жарознижувальні на основі ібупрофену та парацетамолу. Для зменшення або зняття свербіння призначають антигістамінні препарати. У деяких випадках показано призначення противірусних препаратів та інтерферонів. При розвитку ускладнень вітряної віспи призначаються антибіотики. На весь період хвороби, поки триває лихоманка, рекомендований постільний і напівпостільний режим, достатнє пиття і повноцінне харчування.

Важлива регулярна гігієна шкіри і слизових оболонок з метою попередження розвитку вторинної гнійної інфекції. Висипання обробляються препаратами, що мають антимікробну і протисвербіжну дію. Лікування вітрянки у дорослих повинно проводитися тільки під наглядом лікаря, самолікування категорично заборонено, оскільки при різних формах хвороби можуть бути призначені різні препарати. Особливої уваги вимагаєють хворі на вітрянку вагітні (як на раніх так і на пізніх термінах вагітності вітрянка може загрожувати життю і зоров'ю дитини і матері)

Профілактика

Протиепідемічні заходи, спрямовані на нейтралізацію джерела збудника в осередку вітряної віспи, це виявлення та ізоляція хворих (вдома або за показаннями у стаціонарі); Ізоляція припиняється лише через 9 днів від початку захворювання (після відпадання кірок або через 5 діб з моменту появи останнього елементу висипу). З метою розриву механізму передачі здійснюють часте провітрювання і вологе прибирання приміщення, де перебувають хворі.

Найважливішим профілактичним заходом є недопущення контакту з хворими на вітряну віспу або оперізувальний герпес.

Щеплення від вітрянки дорослому

Перенесене в дитинстві захворювання зазвичай дає стійкий довічний імунітет.

Для осіб, що не перехворіли в дитинстві, і для осіб з груп ризику по розвитку важких форм хвороби,існує можливість вакцинопрофілактики.

На території України офіційно зареєстровані вакцини «Варілрікс» і «Окавакс». Вакцина від вітрянки формує в організмі людини стійкий і тривалий імунітет. Підходить, як для планової, так і для екстреної вакцинації. Якщо вакцина введена в перші 72 години після першого контакту з хворим, то захист від інфекції гарантований практично на 100%. Побічних ефектів або серйозних ускладнень при вакцинації не зареєстровано, тому ці препарати можуть застосовуватися у людей з ослабленим імунітетом або з тяжкими хронічними захворюваннями.

Цикл висипу поторюється: одночасно з підсихання виразок на шкірі спостерігаються свіжі елементи висипу на різних стадіях.

Висипання найчастіше виступає на обличчі, шиї, волосистої частини голови, на поверхні тулуба і кінцівок, виключаючи шкіру долонь і підошов. Висип може безладно поширюватися на будь-яких ділянках тіла.

Спочатку на шкірі утворюються дрібні червоні плямки, які через кілька годин перетворюються водянисті пухирі (папули), що переходять у везикули (вологі виразки). Висип сильно свербить, спостерігається лихоманка та/або озноб. Вологі виразки швидко підсихають, переторюючись на шкірочки.