Ботулізм

Найчастіше причиною отруєння були харчові продукти, виготовлені в домашніх умовах. Зокрема, 33 потерпілих вживали продукти домашнього виробництва, а 7 — отруїлися стравами, прид­баними у місцях несанкціонованої торгівлі (стихійні ринки тощо). Щорічно реєструється близько 120–150 випадків захворювання на ботулізм, з яких майже 5% закінчуються летально. Більшість випадків ботулізму пов’язані з вживанням консервованих продуктів харчування, які виготовлялися з порушенням основних правил стерилізації та зберігання домашніх консервів.

Ботулі́зм (botulus — ковбаса) — це гостре токсико-інфекційне захворювання, зумовлене токсином Clostridium botulinum, що вражає вегетативну та центральну нервову систему.Збудники ботулізму широко поширені в природі. Спори, що мають здатність протягом тривалого часу зберігатися, за певних умов можуть перетворюватися у вегетативні форми і навіть накопичуватися в ґрунті, мулі, а особливо, в трупах тварин.В Україні домашнє консервування є вагомою складовою традиційної кухні. Найчастіше ботулізм викликається споживанням недостатньо стерилізованих домашніх консервів, як правило тих, що містять мало кислот. Це в'ялена або слабо просолена риба, ковбаса, шинка, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Якщо скляна банка була закатана металевою кришкою, то всередині такого продукту можливий анаеробізм, що призводить до утворення ботулотоксину в разі недотримання інших умов стерилізації. Останнім часом у домашніх умовах набувають популярності такі методи консервації, як копчення, в’ялення, соління риби. Така продукція теж становить небезпеку зараження ботулізмом, особливо невипотрошена риба.Консервовані продукти харчування промислового виробництва є цілком безпечними, оскільки в промислових умовах завжди дотримуються технології їх приготування.

Для попередження смертельно небезпечного захворювання головне — ретельне дотримання технології приготування копченостей, солінь, консервованих продуктів, як в домашніх умовах, так і на підприємствах громадського харчування.

Не слід купувати кров'яну і ліверну ковбасу, солену чи копчену рибу, буженину, шинку, консервовані гриби у випадкових осіб. рибу в місцях стихійної торгівлі.

Накопичення ботулотоксину в продуктах харчування, як правило, не змінює їх органолептичних властивостей. для виникнення ботулізму іноді досить, щоб навіть слідові кількості ботулотоксину потрапили у ротову порожнину. Небезпечно вживати здуті консерви, навіть якщо смак та інші якості продукту не змінилися.

Типові ознаки:

- вживання хворим харчових продуктів, при яких можливе зараження ботулізмом; відсутність аналогічних симптомів у інших осіб, що вживали той же продукт, у жодному разі не може бути підставою відмови від діагнозу «ботулізм», тому що до них ботулотоксин міг й не потрапити через його гніздове розташування в продукті;

- відсутність гарячки;

- прогресуюча м'язова слабкість, що явно не корелює з виразністю гастроінтестинального синдрому (нудоти, блювання), якщо такий відбувається;

- розвиток парезів, паралічів по низхідному типу;

- виражена сухість слизових при відсутності ознак зневоднення;

- здуття живота, затримка випорожнень (може бути і без попередньої діареї);

- наявність очних симптомів (нечіткість бачення, «сітка», «імла» перед очима, диплопія, анізокорія, мідріаз, птоз та ін.);

- ознаки гострої дихальної недостатності, які проявляються в початковому періоді лише відчуттям нестачі повітря, задишкою при фізичному навантаженні, ходьбі;

почуття дискомфорту в горлі, зміна тембру голосу;

-збереження свідомості, чутливості, слуху.

Якщо продукт викликає сумнів у його якості, слід його прокип'ятити: кип'ятіння протягом 10 хвилин руйнує ботулотоксин. М'ясо при цьому має бути нарізано шматками завтовшки не більше 2 см.

При груповому спалаху ботулізму забезпечується контроль протягом 2-х тижнів за всіма особами, хто вживав підозрілий продукт. Залишки продукту направляються на бактеріологічне та токсикологічне дослідження. У разі найменшого погіршення самопочуття особи з осередку хвороби госпіталізуються.

Усі хворі на ботулізм, незалежно від тяжкості, підлягають обов'язковій госпіталізації, оскільки перебіг захворювання, ймовірність ускладнень непередбачувані. Безпосередньої небезпеки для оточуючих хворі не представляють. Режим — суворий ліжковий через різку м'язову слабкість, можливість раптового падіння АТ.