ДЕФОРМАЦІЯ СТОПИ

ДЕФОРМАЦІЯ СТОПИ

Деформація великого пальця стопи почасти призводить до нестерпного болю. Підібрати зручне взуття практично неможливо. Латиною це захворювання називається «галюс вальгус», це є наслідком поперечної плоскостопості. Через зміщення великого пальця стопи до середини відбувається деформація та виникає біль. Іноді зміщення настільки велике, що перший палець тисне на решту пальців і деформує їх.

старший ординатор,

ортопед-травматолог вищої категорії

відділення відновної, реконструктивної та малоінвазивної хірургії

СОТУЛА

Сергій

Володимирович

У Тернопільській міській лікарні №3 цю проблему успішно вирішують за допомогою оперативного втручання.

Зараз можна часто побачити людей із деформованим взуттям у ділянці першого пальця стопи. Причиною є генетична спадкова слабкість суглобового апарата стопи, яка здебільшого притаманна жінкам. Згідно зі статистикою, на одного чоловіка припадає сім жінок із такою патологією.

Сумно дивитися, коли йде красива жінка, а черевички в неї вже деформовані і втратили форму, або ж розмір взуття значно більший, ніж потрібно. Передається це захворювання переважно по жіночій лінії. Виникає воно і внаслідок носіння незручного взуття, а також плоскостопості, результатом якого часто є патологія «галюс вальгус». Хвороба не смертельна, але дуже некомфортна.

Головними методами профілактики є носіння зручного якісного взуття і вчасне лікування плоскостопості.

Раніше у людей було менше таких проблем саме через те, що вони ходили босими. Якщо подивитися на стопи представників тих народностей, які досі ходять босими, то вони плоскостопості не мають. Окрім того, більшість людей у нас ступає з п’ятки на носок, а треба з носка на п’ятку, як це робили наші предки. Також не мають, як правило, плоскостопості і ті, хто проживають біля моря і часто ходять босоніж по піску. Відповідно ця категорія людей і не знає, що таке деформація стопи.

До таких наслідків також призводять деформуючі артрози та ревматоїдний артрит. Деформація може виникнути і в тих людей, які постійно довго перебувають на ногах. Повторюю, що для життя ця хвороба не є небезпечною, але вона значно погіршує його якість. Людину постійно турбує біль, коли вона стоїть чи ходить. Заважає і суто естетичний ефект — деформоване взуття непривабливо виглядає, жінки із цією патологією не можуть одягти модельних черевичків або ж носять їх на 2 розміри більші. До речі, «Галюс вальгус» не є захворювання певної вікової категорії. До нас звертаються і молоді дівчата, і жінки старшого віку.

В нашій третій міській лікарні практикують операції із усунення деформації стопи майже 20 років. Є оригінальна відпрацьована методика, яка має високу ефективність. В основному, оперуються жінки. Прооперованих чоловіків можна порахувати на пальцях – не тому, що сильна половина не має цього захворювання. Чоловіки ставляться до наслідків простіше – купують взуття на 2-3 розміри більше і далі ходять, страждаючи від болю, адже їх не так турбує зовнішній вигляд.

Сам процес лікування не надто тривалий і залежить насамперед від стану пацієнта. Людина лягає в лікарню, проходить повне обстеження та рентгенографію стопи. Від результатів останньої залежить обсяг оперативного втручання. Як правило, оперують лише перший палець стопи. Але чим довше людина ходила з патологією, тим більший обсяг операції і довший період реабілітації. Після обстеження на 2-й день здійснюємо оперативне лікування, на 8-9-й день знімаємо шви, проводимо контрольну рентгенографію і дозволяємо людині спиратися на ступню. Далі людина лікується амбулаторно. А через півтора місяця знову проводиться рентгенографія і, якщо є зрощення, пацієнт може повноцінно ходити. Після 3-х місяців необхідно зробити контрольну рентгенографію. За наявності повного зрощення видаляється фіксатор, і можна спокійно купувати взуття до вподоби і не страждати від болю. Одночасно робити операцію на двох ногах недоцільно, ми спершу оперуємо одну ногу, і лише після того, як людина успішно пройшла реабілітаційний період, оперуємо іншу.

Після операції стопа деформуватися вже не буде, оскільки повністю змінюється її біомеханіка. Але за час нашої практики укладнень практично не було. Після операції через рік вже можна одягати взуття на підборах, але не вище 6-7 сантиметрів. Це, до речі, є найоптимальніша висота підбора і для здорових жінок. Взагалі, коли людина ходить на «правильних» підборах або ж із зручними супінаторами чи устілками, то в неї не розвиватиметься плоскостопість. Тому всім радимо передусім вибирати якісне і зручне взуття. На території нашого лікувального закладу також діє протезна майстерня, яка виготовляє індивідуальні устілки. Тому можна подбати про здоров’я ніг завчасно. Профілактика часом і недешева, але якщо є можливість запобігти захворюванню, то краще це зробити.

Якщо людина не має бажання оперуватися, то вона може лише обстежитися в нас і отримати консультацію з приводу того, як полегшити собі життя з деформованою стопою.