- Микола Амосов. До 100-річчя з дня народження

Дата публикации: Dec 05, 2013 5:5:6 PM

Микола Михайлович Амосов – академік, видатний кардіохірург, дослідник, вчений, філософ, письменник, громадський діяч, засновник української кардіохірургії і біокібернетики, автор новаторських методик наукового пізнання фундаментальних основ розвитку суспільства, біологічних систем, особистості людини, медицини і здорового способу життя, кардіоторакальної хірургії, знаний філософ, політик, прозаїк.Видатний кардіохірург Микола Амосов критично ставився до її догм, головна з яких – всі хворі, навіть якщо цього поки що не знають. Амосов вчив, що здоров'я потрібно добувати самому за допомогою обмежень і навантажень.

Майбутнє медицини вчений пов'язував з досягненнями суміжних наук – біології, фізики, хімії, кібернетики. Мріяв про створення штучного розуму.

У 1955 році він вперше в Україні почав займатися лікуванням вад серця. Разом зі своїми співробітниками він створив надійний, придатний для широкого використання апарат штучного кровообігу, був обраний членом-кореспондентом АМН СРСР.

Першим у Радянському Союзі здійснив протезування мітрального клапану серця, а у 1965 році створив і вперше в світі впровадив у практику антитромботичні протези серцевих клапанів.

Заснував і очолив відділ біологічної кібернетики в Інституті кібернетики Академії наук УРСР, проводив фундаментальні дослідження систем саморегулювання серця, побудову фізіологічної моделі "внутрішнього середовища організму" людини, моделювання на ЕОМ основних психічних функцій і деяких соціально-психологічних механізмів поведінки людини.

Головне завдання медицини майбутнього Амосов бачив у знаходженні шляхів штучного регулювання організму.

Хірург і вчений М.М.Амосов розкрився, свого часу, як талановитий письменник („Думки і серце", „Записки з майбутнього", „ППГ-2266", „Книга про щастя і нещастя" та інші).

Світла пам'ять про академіка М.М.Амосова живе в серцях його учнів, співробітників, багатьох тисяч врятованих ним хворих, а його ідеї надихають послідовників на нові здобутки в ім'я людства.