Правила безпечної поведінки під час грози

Яскраві спалахи блискавок і гуркіт грому для багатьох - моторошне явище, але є сміливці, що нехтують грізними силами стихії, хоча в них зосереджена величезна руйнівна енергія.

Основні правила безпечної поведінки під час грози

Блискавка - це іскровий розряд електростатичного заряду купчастої хмари, що супроводжується яскравим спалахом та різким звуком (громом).

Розряд блискавки характеризується великою силою струму, а його температура сягає 300 000° С. Дерево при ударі блискавки розколюється і може загорітися. Розкол дерева відбувається внаслідок внутрішнього вибуху через миттєве випаровування внутрішньої вологи деревини.

Розряд статичної електрики, зазвичай, проходить шляхом найменшого електричного опору. Чим менша відстань між предметом та купчастою хмарою, менший і електричний опір. Блискавка уразить, в першу чергу, найвищий предмет.

Для зменшення ймовірності ураження блискавкою споруд, об’єктів господарської діяльності встановлюють спеціальний захист – заземлені щогли з натягнутими високо над спорудами дротами - блискавковідводи.

Як діяти під час грози?

Блискавка небезпечна тоді, коли слідом за спалахом чути грім. У цьому випадку потрібно терміново вжити запобіжних заходів.

Якщо ви у приміщенні:

- зачиніть вікна, двері, димарі та вентиляційні отвори;

- не розпалюйте піч, тому що високотемпературні гази, що виходять з димаря, мають низький опір;

- не слід користуватися водогоном - умиватися над раковиною, ванною, в жодному разі не можна приймати ванну;

- не користуйтесь телефоном, стаціонарним теж - блискавка іноді влучає у натягнутий між стовпами провід;

- не стійте біля вікна, вимкніть телевізор, радіо, інші електроприлади.

Щоб убезпечити себе та своїх близьких, перед виїздом на природу потрібно уточнити прогноз погоди. Якщо прогнозують грозу, краще перенести поїздку.

Перед початком грози зазвичай спостерігається або відсутність вітру, або вітер змінює напрям.

Якщо ви не у приміщенні

Помічено, що вітер не дасть вам уявлення про те, куди рухається гроза, грози, всупереч усякій логіці, часто йдуть проти вітру.

Відстань від грози до місця вашої дислокації можна визначити за часу між спалахом блискавки і гуркотом грому (1 секунда - відстань 300-400 метрів, 2 секунди - 600-800 метрів, 3 секунди - 1000 м).

Визначивши, що гроза рухається у напрямку до вас, подивіться, наскільки ваше положення «безпечно»:

- мокрий одяг і тіло підвищують небезпеку ураження блискавкою ;

- на височині більше шансів стати об'єктом ураження;

- шукайте укриття в лісі серед невисоких дерев, в горах - в 3-15 метрах від високого об'єкту, на відкритій місцевості - в сухий ямці, канаві;

- піщаний і кам'янистий грунт безпечніше глинистого;

- ознаки підвищеної небезпеки: ворушіння волосся, дзижчання металевих предметів, розряди на гострих кінцях спорядження.

Заборонено:

- ховатися біля самотніх дерев;

- притулятися до скель і стрімких стінах;

- зупинятися на узліссі;

- зупинятися біля водойм;

- ховатися під скельним навісом;

- бігати і метушитися;

- пересуватися щільною групою;

- перебувати в мокрому одязі;

- перебувати біля багаття;

- зберігати металеві предмети в наметі;

Якщо гроза застала вас в автомобілі - не виходьте з нього. Обов'язково зачиніть двері, підніміть вікна, щоб не було протягів, опустіть антену радіоприймача.

Не розкривайте парасолю - в парасольці є металеві прути, які притягують розряди.

Не підходьте близько до електропроводки, водостоків з дахів, до антен, не торкайтесь металевих конструкцій, металевих електроопор, опор мостів, дротяних огорож.

Блискавка ніколи не потрапляє в чагарник, краще сховайтеся під ним.

Якщо грозовий фронт захопив вас під час занять спортом чи роботою - негайно припиніть ці заняття.

Прямувати до сховища слід нешвидко, пригнувшись (розряди контактують із вищими точками, якою й може стати голова).

Металеві предмети (мотоцикл, велосипед, інструмент) покладіть на землю, відійдіть від них на 20-30 м.

Якщо гроза застала вас із довгими предметами в руках (вудочка, граблі, вила, лопата) - негайно покладіть їх на землю та відійдіть.

Якщо ви у лісі - сховайтесь серед низькорослих дерев чи кущів. Не ховайтесь під високими деревами, особливо соснами, дубами, тополями - вони мають високу електропровідність. Верба, клен та кущі мають низьку електропровідність.

Якщо ви у воді - пливіть до берега повільно, спокійно, не вимахуючи руками. Допливши, негайно вийдіть на сушу, відійдіть від берега, спустіться у низину.

Якщо гроза застала вас у човні - намагайтесь сидіти нерухомо, витягши весла з води. Не забудьте пригнути голову до колін.

У степу, полі при відсутності укриття (будівлі) не лягайте на землю, підставляючи електричному струму все своє тіло, а присядьте навпочіпки у виямці чи низині, обхопивши ноги руками та пригнувши голову. Земля у заглибленні має бути сухою, волога земля сильніший провідник. Не можна ховатися у одиноких спорудах, хатинах, наметах, тим паче серед острівців дерев.

Якщо вас двоє, троє чи більше - не скупчуйтесь в укритті разом, а ховайтесь поодинці - можливе ураження блискавкою не загрожуватиме зразу всім.

Небезпечні передвісники

Якщо ви відчули, що предмети, які знаходяться навколо вас, наче дзижчать чи якось відлунюють, негайно поміняйте схованку, бо тут небезпечно!

Якщо волосся на голові мовби ворушиться чи здиблюється (принаймні вам так здається), перейдіть в інше місце, бо тут "накопичується" електрика, яка може "притягти" блискавку.

Кульова блискавка

Загадкова кульова блискавка може мати вигляд блакитної, зеленої, жовтої чи червоної кулі сантиметрів двадцяти в діаметрі. Поширює навколо себе потужне випромінювання невідомої нам природи, а також іонізує повітря та може змінювати фізико-хімічні властивості предметів, з якими вона вступає у безпосередній контакт.

Температура її може досягати десяти-п'ятнадцяти тисяч градусів!

При зіткненні з землею вона пробиває ями півметра завглибшки та півтора метра діаметром!

Ті, кому пощастило вижити після зустрічі з кульовою блискавкою, можуть потім тяжко і довго хворіти. Симптоми хвороби такі ж, як при сильному радіоактивному опроміненні та ураженні центральної нервової системи.

Тому, щоб убезпечити себе та свою оселю, при перших ознаках грози зачиніть кватирки, вікна, двері.

Якщо блискавка "прилипне" до нього, обережно покладіть предмет на землю. Потім спробуйте повільно вийти з приміщення, не викликаючи коливань повітря. Блискавка зникне сама собою - іноді безшумно, іноді з вибухом. Вона може залишити після себе отвір у дверях, а може - лише запах озону.

Після таких візитів бувають пожежі. Тому не втрачайте пильності.

Запам'ятайте: всі електричні прилади, зокрема мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому, задля власної безпеки, не користуйтеся ними під час грози.

Добре було б встигнути взяти в руки будь-який предмет (не металевий!) та виставити його перед собою.

Якщо у приміщення потрапила кульова блискавка, не варто робити різких рухів, тому що траєкторію польоту блискавки передбачити неможливо - вона поводиться непередбачувано.

Ваші рухи можуть викликати повітряний потік, по якому згусток енергії полетить цілеспрямовано за вами. Краще затамувати подих.