Поліомієліт

Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Джованна Барберіс наголосила на необхідності розповсюдження інформації про поліомієліт і його наслідки:

«В Україні лише 27% матерів розуміють, що поліомієліт може закінчитися паралічем. Тому дуже важливо донести до них цю інформацію, переконати в необхідності убезпечити дитину від таких наслідків. Батьки мають з розумінням поставитися до масової вакцинації проти поліомієліту».

Поліомієлі́т — гостре інфекційне захворювання, зумовлене поліовірусом та здатне перебігати з ураженням ЦНС, з виникненням парезів і паралічів, закінчуючись смертю.https://sites.google.com/site/likarnya3/informacia-pacientamВірус поліомієліту стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 діб, у випорожненнях — до 6 міс), добре переносить замороження, висушення. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Культивується на клітковинних культурах, характерна цитопатогенна дія. Гине при кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфекуючих засобів.

Джерела інфекції — людина (хвора або носій, що переносить зараження безсимптомно); збудник виділяється через рот (декілька діб), а потім із випорожненнями (декілька тижнів, а іноді й місяців).

https://sites.google.com/site/likarnya3/informacia-pacientam

Зараження може відбутися повітряно-крапельним шляхом, але частіше — при потраплянні до рота активного вірусу (через забруднені руки, їжу). Механічним переносчиком вірусу можуть бути мухи.

Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п'яти років.

Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцина від поліомієліту вводиться декілька разів і захищає дитину на все життя.

ВООЗ відносить поліомієліт, який спричинює дикий вірус, до тих інфекційних захворювань, які виявили здатність чинити серйозний вплив на здоров'я населення і можуть швидко поширюватися в міжнародних масштабах та увійшли до переліку подій, які можуть становити надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я.

Станом на 1 вересня 2015 року в Україні зафіксовано два випадки поліомієліту.

Захворіли двоє дітей віком 4 роки та 10 місяців. Початок паралічів в них сталися 30 червня та 7 липня 2015 року відповідно. Обидва випадки трапилися у Закарпатській області. Обидві дитини не були до того вакциновані від поліомієліту.

Україна на сьогодні сертифікована як звільнена від циркуляції дикого поліовірусу але входить до тих територій, де циркуляція дикого поліовірусу може бути поновлена.

Слід зазначити, що в Україні є низьке охоплення вакцинацією — у 2014 році тільки 50% дітей були повністю вакциновані від поліомієліту. На сьогодні продовжується обговорення з національними органами охорони здоров'я, щоб спланувати і здійснити термінову відповідь на цей спалах.

Спалах відповідає міжнародно-визнаним стандартам, прийнятими Всесвітньою асамблеєю охорони здоров'я в травні 2015 року, і вимагає у осередку мінімум трьох великомасштабних додаткових заходів з імунізації з застосуванням пероральної вакцини проти поліомієліту, що треба розпочати протягом двох тижнів після підтвердження спалаху і має за мету охоплення вакцинацією 2 млн дітей у віці до п'яти років.