Let us assume we have the following distribution list:
Example 1. Exact Distribution
Let us assume we have the following distribution run:
Example 3 - Over Distribution
Let us assume we have the following distribution run:
Example 5: Total Quantity less than Minimum Quantity:
Let us assume we have the following distribution run YY:
Sequence 1:
1. No Minimum Quantity is defined in the Distribution List or in the Distribution Run.
2. Add up the ratios: 50+10+20 = 80
3. Calculate each line: Line Ratio/Total Ratio * Total Quantity:
50/80 * 1500 = 937,5 - rounded up to 938
10/80 * 1500 = 187,5 - rounded up to 188
20/80 *1121 = 375,25 - rounded down to 375
4. Total Distributed Quantity 938+188+375 = 1501
5. Total Quantity - Total Distributed Quantity 1500 - 1501 = -1
6. The difference of -1 will be applied to the biggest ratio where the calculated value is bigger than the Minimum Quantity.
7. The final Distribution is:
BP A - 939
BP B - 188
BP C - 375
Example 4: Over Distribution with Minimum Quantity in the Distribution Run:
Let us assume we have the following distribution run:
Sequence 1:
1. A Minimum Quantity is not defined in the distribution list. The Min Quantity defined in the Distribution Line x number of lines in the distribution list needs to be less than or equal to the Total Quantity.
120 * 3 = 360, which is less than 1121.
2. Add up the ratios: 50+10+20 =80
3. Calculate each line: Line Ratio/Total Ratio * Total Quantity:
50/80 * 1121 = 700,625 - rounded up to 701
10/80 * 1121 = 140,125 - rounded down to 140
20/80 * 1121 = 280,25 - rounded down to 280
4. Total Distributed Quantity: 701+140+280 = 1121
5. Total Quantity - Total Distributed Quantity: 1121 - 1121 = 0
Sequence 2:
1. No Minimum Quantity is defined in the Distribution List or in the Distribution Run
2. Add up the ratios: 50+10+20 = 80
3. Calculate each line: Line Ratio/Total Ratio * Total Quantity:
50/80 * 160 = 100
10/80 * 160 = 20
20/80 * 160 = 40
4. Total Distributed Quantity: 100+20+40 = 160
5. Total Quantity - Total Distributed Quantity: 160-160 = 0
Created Orders:
BP A
701 Trees
100 Bushes
BP B
140 Trees
20 Bushes
BP C
240 Trees
40 Bushes
Example 2: Under Distribution
Let us assume we have the following distribution run:
Let us assume we have the following distribution run:
Sequence 1:
1. The Minimum Quantity is defined in both the Distribution List and Distribution Run.
Line 10: Minimum Distributed Quantity 140 > Minimum Distribution Run Quantity 100, so we use 140
Line 20: Minimum Distributed Quantity 0, so we use Minimum Distribution Run Quantity 100
Rând 30: Minimum Distributed Quantity 80 < Minimum Distribution Run Quantity 100, so we use 100
2. Total Minimum Quantity: 140+100+100 = 340
3. Total Quantity 310 < 340:Total Minimum Quantity
4. An error message will be displayed and the run will not be processed.
Sequence 1:
1. No Minimum Quantity is defined in the Distribution List. The Min Quantity defined in the Distribution Line x number of lines in the distribution list needs to be less than or equal to the Total Quantity.
200 * 3 = 600, which is smaller than the Total Quantity of 1500.
2. Add up the ratios: 50+10+20 = 80
3. Calculate each line: Line Ratio/Total Ratio * Total Quantity:
50/80 * 1500 = 937,5 - rounded up to 938. 938 > 200, so we use 938.
10/80 *1500 = 187,5 - rounded up to 188. 188 < 200, so we use 200.
20/80 * 1121 = 375. 375 > 200, so we use 375
4. Total Distributed Quantity 938+200+375 = 1513
5. Total Quantity - Total Distributed Quantity 1500 - 1513 = -13 (Over Distributed Quantity)
6. Since the difference is >1, the ratios are re-applied.
Erase all the calculation details where Minimum Quantity> Calculated Quantity (in this case, line 20).
Add up the remaining ratios. (lines 10 and 30): 50+20 = 70
7. Calculate each detail left: Line Ratio/Total Ratio * Over Distributed Quantity:
50/70 * (-13) = -9,286 - rounded up to -9
20/70 * (-13) = -3,714 - rounded down to -4
8. Total over quantity - Total over Quantity Distributed -13 (-9-4) = 0
9. The final Distribution is:
BP A (938 - 9) = 929
BP B (200 - 0) = 200
BP C (375 - 4) = 371
Total Distributed Quantity = 1500
Sequence 1:
1. No Minimum Quantity is defined in the Distribution List or in the Distribution Run
2. Add up the ratios: 50+10+20 = 80
3. Calculate each line: Line Ratio/Total Ratio * Total Quantity:
50/80 * 1122 = 701,25 - rounded down to 701
10/80 * 1122 = 140.25 - rounded down to 140
20/80 * 1122 = 280,50 - rounded down to 280
4. Total Distributed Quantity 701+140+280 = 1121
5. Total Quantity - Total Distributed Quantity 1122-1121 = 1
6. The difference of 1 will be applied to the biggest ratio:
7. The final Distribution is:
BP A - 702
BP B - 140
BP C - 280