Poslušně hlásím (1957)

"Na nádraží se kradlo dycky a bude se krást dál."

Lukáš: "Některý člověk, kdyby žil tisíc let, nenadělal by tolik pitomostí, jako vy, Švejku, za těch několik neděl, co jste u mne. Doufám, že jste to taky pozoroval."

Švejk: "Poslušně hlásím, že jsem to pozoroval. Já mám, jak se říká, vyvinutej pozorovací talent, když už je pozdě a něco se stane nepříjemnýho."

"Napoleon se u Waterloo opozdil o pět minut - a byl v hajzlu s celou slávou."

"Poslušně hlásím, že na mě svalili, že jsem zastavil vlak."

Obecní blb Pepek Vyskoč alias placený informátor Josef Vyskočil

-- Voni se zase vyznamenali! Řvali před tou naší bábou: "Ať žije Rusko!"

-- Vy jste si taky nebral servítek, pane vachmajstr. Říkal jste, že náš císařpán co nejdřív natáhne brka a císař Vilém že je zvíře.

Ovčák: "Jestli ta vojna potrvá, tak budou lidi zase jíst šťovík a pučálku. Beztak už nevěděli roupama co dělat. Už jim ani to skopový nešlo pod fousy! Byli by žrali jenom samý vepřový, drůbež a všechno maštěný sádlem a máslem."

Švejkova budějovická anabáze

„Já myslím, že i z Klatov se člověk dostane do Budějovic.“[1]

„A přece jdu do Budějovic!“[2]

"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."

"Život lidskej je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu úplnej hadr."

Červený šátečku, kolem se toč, kolem se toč, kolem se toč,

my jdeme na Rusa, nevíme proč, nevíme proč, nevíme proč.

"Poslouchejte, Švejku, jak dlouho myslíte, že ta vojna bude ještě trvat?"

"Patnáct let."

"???"

"No, to je jednoduchý. Jednou už byla třicetiletá válka, a teď jsou lidi o polovinu chytřejší, to máme třicet děleno dvěma je - patnáct."

Švejk (při bombardování): "Co blázníte, vždyť jsou tady lidi!"

Závěrečný záběr


Komentář:

Monumentální dílo

Na realizaci filmu (vlastně dvojfilmu) byly vrženy všechny nejlepší lidské i materiálové zdroje tehdejší doby - a je to vskutku znát. Musíme si např. připomenout, že barevný čs. film byl ještě dlouho poté výjimkou. Barva filmu, ten barevný odstín, ostatně díky tehdejší dostupné kvalitě materiálu skvěle vytváří spojitost s prvoválečnými ručně kolorovanými pohlednicemi, čímž skutečně navozuje atmosféru doby. Všímám si i jiných nepatrných drobností: např. v pohledu na putimskou strážnici, z níž se ozývá ožralé pění písně "Hej, Slované", ožívá vzpomínka na Ladovy idylické obrázky vsí (obrázek dole vlevo). Pozoruhodná je scéna na nádraží, plného vojska, kde je názorně vidět keťasení typických pejzatých židů v kaftanech, kteří si mnou spokojeně ruce nad uzavřenou dohodou s vojáky, kteří jim prodávali kradený vojenský materiál. Něco podobného natočit by si dnes už také nikdo netroufl (obrázek dole vpravo).

Odkaz na autora předlohy:

Misantropova knihovna - Jaroslav Hašek

Související odkazy:

Dobrý voják Švejk (1956)

https://sites.google.com/site/novamisantropovacitarna/hasek-svejk
https://sites.google.com/site/novamisantropovacitarna/lada-muaj-pritel-svejk

Poznámky:

[1] „Já myslím, že i z Klatov se člověk dostane do Budějovic.“ – Srov.: Všechny cesty vedou do Říma. MILLE VIAE DUCUNT HOMINEM PER SAECULA ROMAM – Tisíce cest už po staletí přivádí lidi do Říma (Latinský lexikon)

[2] „A přece jdu do Budějovic!“ – Srov. Galileovo okřídlené: „A přece se (Země) točí!“