Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

- Miláčku, nevadí ti, že nemůžeme mít děti? - Nevadí, drahý.

Prof. Pech: Tak vám gratuluju, ten váš stroj času funguje báječně.

Prof. Moore: To by se teď daly dělat věci! Například usmrtit takového Adolfa Hitlera... Tuším, že je teď malířem pokojů.

Prof. Pech: To bych si snad připadal jako světec.

Strážník: Půjdete s sebou! Jste podezřelí z nekalých úmyslů proti jistému Adolfu Hitlerovi, malíři pokojů.

Dr. Williamsová: Housle byly jeho koníčkem. Hraje Mozartovu Sonátu e moll. Studuje ji už od 17. června. Nikdy ji ovšem nedokázal zahrát pořádně.

Albert Einstein (Petr Čepek) hrající na housle

Dr. Williamsová (plačíc): Zastřelil člověka, jako by to byla nějaká koroptev... (a opačně by se tedy také dalo říci, že někdo zabil koroptev, jako by to byl nějaký člověk. - poznámka Misantropova)

Prof. Moore: Zabil jsem Einsteina, pánové. Ale ptejte se proč! Aby bezvousé matky mohly rodit svoje neviňátka; aby se štěstí rozprostřelo nad touto zemí jako duha; proto jsem obětoval člověka, který již dávno zemřel, ještě když mi bylo třináct let - vlastně čtrnáct - ne, třináct... Zničil jsem bomby, zachránil jsem vám vnoučátka, radujte se...!

Tak nám zabili Einsteina... - a kvůli "vnoučátkům"!

Dr. Williamsová (v převlečení za služku): Měl byste být houslistou.

Einstein: Každý máme své. Vaším osudem je nádobí, mým osudem je fyzika.

Dr. Williamsová: Máte být průměrným fyzikem, nebo geniálním houslistou?

Einstein: "Průměrným fyzikem"? (smích) Omlouvá vás jedině to, že se v těch věcech nevyznáte.

Dr. Williamsová: No a můžete mi říct, co jste vykonal nadprůměrného?

Einstein (pobaveně): Nemohli bychom se raději bavit o koprové omáčce?

Dr. Williamsová: (uraženě): Pokud tomu rozumíte... Prosím, vy jste autorem teorie relativity - no, to je toho! Víte, že ten, kdo vymyslel koprovou omáčku, posloužil lidstvu víc?

Komentář: U všech těchto sci-fi filmů se vždy přímo názorně ukáže faktická nemožnost byť i jen teoretické možnosti cestovat časem (možnost, kterou přesto někteří vědci připouštějí - ovšemže nesprávně). Ani Einstein nic takového nerozváděl, ačkoli se právě na jeho teorie v tomto bodě mnozí odvolávají. Ale Einstein hovořil (a správně!) pouze o dilataci času, nikoli o cestách do minulosti či budoucnosti (a zpět)! Problém (i logický, nebo hlavně logický) totiž nastává, změníte-li něco během své cesty do minulosti (či budoucnosti). Pak se totiž musí zákonitě změnit i to, co se už událo, a to jaksi nejde, jak věděli už naši dávní předkové (kteří byli tím pádem zřejmě chytřejší než současní vědci), jak dosvědčuje lidová moudrost, která dí, že co se stalo, nejde odestát. Nicméně nám tyto skutečnosti nijak nemohou překážet v tom, abychom se výborně bavili u této vynikající a hravě nápadité české komedie.


Chyby:

1) Přilepené boty k sedadlu židle musí prof. Grant odřezat nožem, přičemž rukou v rukavici se při tom opírá o totéž polepené sedadlo, ale ruka se mu nepřilepí.

2) Plyn, který způsobuje u žen růst vousů a neplodnost a u mužů, že "přestali být muži", se tu nesprávně nazývá "fertilizační" (česky "oplodňovací"); správně by se tedy plyn s takovými účinky měl jmenovat naopak "sterilizační".

"Tajné pokusy s fertilizačním plynem způsobily, že muži přestali být muži!"