Pasaules kauss ātrspēlē 100 lauciņu dambretē 3.daļa

Autors: Jaceks Pavlickis

12.06.2022


2009. gads – Kopakabana un Berlīne


 

Pirmo reizi Pasaules kauss sievietēm un vīriešiem norisinājās vienā laikā un vietā. Tas bija ļoti karsts periods FMJD. Ne pirmais un ne pēdējais. Tradicionālās 64 problēmas, kas patiesībā rodas no iekšējām varas cīņām un (…). plus žagas ap Brazīliju. Tajā pašā gadā Riodežaneiro vienlaikus bija paredzēts pasaules čempionāts vīriešiem un sievietēm. Turnīra norises vieta rosināja iztēli: “ Aquario Acustico Climatizado, Avenida Atlantica – 3114 Copacabana Beach Riodežaneiro. “Stikla zālēs ar gaisa kondicionētāju pie slavenās pludmales sacensībās bija jāpiedalās 48 vīriešiem (4 grupas pa 12 un pēc tam TOP-12 fināls) un 20-22 dāmām (Šveices sistēma). Turnīra datumi tika vairākkārt pārcelti, bet pasākumam bija jāsākas 17. septembrī (vīriešiem) un 1. novembrī dāmām.

Kad lielākajai daļai dalībnieku biļetes bija kabatā, 27. septembrī kurvīti iedeva vietējās federācijas vadītājs un galvenais turnīra organizators – Lelio Markoss. Vēstule neatstāja nekādas ilūzijas – Brazīlijā pasaules čempionāta nebūs.

Jāpiebilst arī, ka FMJD kongresam bija jānotiek Brazīlijā.

Visa šī neskaidrība ir atsevišķa raksta vērta kaut kad nākotnē.  Taču ir vērts atzīmēt apstākļus, kas pamudināja FMJD izvēlēties Berlīni. Kongress bija jārīko. Toreizējais prezidents (W. Pticyn) dambretes kopienai praktiski pazuda, un problēmas turpināja pieaugt. FMJD noteikums ir rīkot kongresus Pasaules kausa laikā.

Un tā mēs nonācām Eiropā.

Harijs Ottens pasākumā iztērēja lielu naudu (ja pareizi atceros, spēlētāji savā starpā sadalīja 10 000 eiro), un mūsu tautietim (polim) un reizē arī Vācijas federācijas vadītājam operatīvajam darbiniekam Janam Ciolkovskim  bija jānodrošina pārējais. Un tas strādāja. Manuprāt, turnīrs bija ļoti labi organizēts.

 

Sadovska līdere pēc pirmās dienas


 

Turnīrs norisinājās divās dienās. Pirmo reizi mums bija savs spēlētājs šajā čempionātā. Protams, tas nebija Natālijas spēles veids, ko mēs tagad pazīstam un apbrīnojam. Viņas rezultāts (+1) bija diezgan pieklājīgs. Taču turnīrs Natālijai pēc izlozes izvērtās tik interesants, ka bīstamākie ( un fināla tabulā augstāk klasificētie ) viņu sagaidīja tikai turnīra otrajā dienā. Pietiek pateikt, ka no 23 punktiem, ko viņa guva 22 spēlēs, 19 viņa uzvarēja turnīra sākumā. + 9 = 1-0! Tā bija Natālijas bilance pēc 10 kārtām. Šobrīd viņa bija neatkarīgā turnīra līdere ar 2 punktu pārsvaru. Pēc 13. kārtas viņa bija līdere ar 21 punktu kopā ar Ņ.Hūkmenu.

Turnīrs Zojai Golubevai beidzās ar otro zeltu Pasaules kausa izcīņā ātrspēlē.


Šveices sistēmas rekords un trešais Švarcmana zelts


 

Man neizdevās pārliecināt toreizējo turnīra direktoru Anrī Mako mainīt šī turnīra ideju. Man patika galvenā ideja fināls 16 formā, ka spēlē izslēgšanas sistēmu. Tomēr kā lai mēs atlasām 16 no 55 pretendentiem? Anrī palika traks … lika spēlēt 20 raundu (!) Šveices sistēmu. Ir kam patīk, man tādi risinājumi nepatīk.

Turnīra komanda bija ļoti spēcīga un pēc divdesmit kārtām bija daudz vīlušies. Manuprāt, galvenie favorīti tomēr ir tikuši tālāk.

Virnija rezultāts ir liels pārsteigums  negatīvā nozīmē. Laukuma saimnieku pārstāvis tika iekļauts medaļu kandidātu pulkā, taču pēc divām neveiksmēm ar krietni zemāk esošajiem pretiniekiem turnīru noslēdza negaidīti ātri.

Tīsens bija vīlies, lai gan blicā ir ļoti nestabils. No šodienas perspektīvas Voutera Sipmas rezultāts ir ievērības cienīgs. Līdz pat šai dienai viņš šo turnīru uzskata par sliktāko savā mūžā.

Mums bija divi mūsu pārstāvji. Viņi sasniedza pienācīgu rezultātu. Bija grūti sagaidīt, ka viņi pievienosies cīņai par labāko 16. Smieklīgi, ka ar tik daudziem dalībniekiem viņi turnīru pabeidza plecu pie pleca.

Fināls sāka visu no nulles. Nav svarīgi, kurš iepriekšējās 20 kārtās ir ieguvis cik punktus. Izredzes bija tādas pašas. Tika aizvadītas divu pušu spēles (pusfinālā un finālā 4). Neizšķirta gadījumā spēles pēc kārtas līdz pirmajai uzvarai.


Tātad mums bija identisks fināls kā Izraēlā divus gadus iepriekš. Šoreiz augšgalā bija Švarcmans. Trešais tituls ceturtajā turnīrā Pasaules kausa izcīņā ātrspēlē. Daudz sliktāk nav arī Valnerim, kurš arī piedalījās visos no četriem līdzšinējiem Pasaules kausa turnīriem ātrspēlē. Divas zelta un divas sudraba medaļas.

Turnīrā mums bija arī citi jauki piesitumi. Galvenā tiesnese bija Rima Daņiļevičene un starp viņas palīgiem bija Lešeks Łysakowski un Mareks Mačkovičs.

Pirms aicinu jūs uz nākamo epizodi, es aicinu jūs uz mazo galeriju no šī turnīra.


Pēc pasaules čempionāta Berlīnē mums atkal bija pārtraukums. 2010. gadā pasaules čempionāts ātrspēlē netika izspēlēts.

Nākamais Pasaules kauss notika Baškīrijā 2011. gada vasarā. Par to nākamajā sērijā.