Dubultstandartu ēnā. Guntis Valneris par maču par pasaules čempiona titulu

07.01.2021

Autors Ivans Trofimovs

Atgādināsim galvenos notikumus.

Decembra beigās, pašreizējais pasaules čempions Aleksandrs Georgijevs atteicās no spēles ar Rulu Bomstru ( Roel Boomstra) … Saskaņā ar FMJD noteikumiem  (par to pamatotību atsevišķa saruna) tiesības spelēt maču pārgāja pie ķīniešu spēlētāja Pan Imina ( Pan Yiming ), 2019.gada vicečempiona. Janvārī arī Pans Imins atteicās – un tiesības cīnīties ar Bomstru bija jāpāriet Pasaules kausa 2019.gada bronzas medaļniekam, kas bija Guntis Valneris (Latvija).

Tomēr 4. februārī FMJD oficiālajā vietnē tika publicēts dokuments , kurā teikts apmēram šādi:

“Ņemot vērā prognozēto situācijas pasliktināšanos ar COVID-19 Nīderlandē, maču nav iespējams sarīkot pirms 2021. gada pasaules čempionāta (Tallina, 28.06-15.07). Pandēmija ir izņēmuma gadījums, šādi gadījumi saskaņā ar 17. pielikuma 17. lpp. 121 jāizskata valdei. Izpildpadome nolēma A. Georgijevs – R. Bomstra spēli sarīkot rudenī, pēc 2021. gada pasaules kausa ”.

Georgijevs un Bomstra sniedza iepriekšēju piekrišanu, ka gatavi spēlēt gada beigās. Bet kā ar Gunti Valneri? Patiešām, saskaņā ar 17. pielikuma lpp. 120 (šobrīd šis punkts jau ir labots pēc fakta, sākumā bija ), tas bija viņš, kurš būtu spēlējis spēli. Guntis ir laipni piekritis atbildēt uz mūsu jautājumiem.

– Sveiks, Gunti! Ko jūs varat teikt par FMJD lēmumu attiecībā uz maču? Vai jums piedāvāja tajā spēlēt pēc tam, kad Pans Imins atteicās?

– Sveiks, Ivan!

Ko es varu teikt ?! Tas ir tikai kartelis darbībā. Par to civilizētā valstī, ja runa būtu par uzņēmumiem, jūs varētu nokļūt cietumā. Es domāju visus FMJD darbības un lēmumus pēc FMJD turnīru direktora Jaceka Pawlicki atkāpšanās , kurš tur bija vienīgais reāli strādājošais un prātīgākais.

Labi, es jums pastāstīšu, kā tas bija manā redzējumā.

Pirmkārt, jaunais pasaules čempionāts (turnīrs) notiks no 27. jūnija līdz 15. jūlijam Tallinā. Spēlei bija jānotiek pirms šī turnīra (lai gan joprojām ir dīvaini, ka spēle tiek organizēta nevis tajā pašā gadā, kā vajadzētu, bet  jaunā Pasaules kausa izcīņas gadā – 2021. gadā). Maču bija jāspēlē valdošajam pasaules čempionam Georgijevam ar  Bomstru, kurš  studiju dēļ 2 gadus nebija spēlējis oficiālajās FMJD sacensībās. Abi ir ļoti spēcīgi un cienījami spēlētāji, taču mūsdienās viņi nav galvas tiesu priekšā pārējiem.

Pēc oficiālajiem datiem, Georgijevs no spēles atteicās pašās 2020. gada beigās , lai gan mačs bija plānots  28. janvārī Nīderlandes pilsētā Eindhovenā. Viss bija gatavs spēlei. Pēc tam bija loģiski (ievērojot FMJD noteikumu 11. punktu ) uzaicināt Ķīnas jauno talantu Panu Iminu, kurš 2019. gada pasaules čempionātā ieguva 2. vietu, uzrunājot Ķīnas federāciju. Saskaņā ar manu informāciju Ķīnas federācija atteicās no tiesībām uz maču 2021. gada 6. janvārī un par to paziņoja FMJD.

Bet tad notika brīnums !! FMJD bija klusums veselu mēnesi. FMJD noteikumu 11. punkts par pretendentu secību ir pazudis, ja iepriekšējais atsakās, un visi termiņi, kad vajadzēja pieņemt galīgo lēmumu, tika atlikti.

Sākotnēji šī bija FMJD sēde 12. janvārī , kad lēmums netika pieņemts. Tad FMJD savā vietnē publicēja, ka lēmums tiks pieņemts ne vēlāk kā 1. februārī . Bet acīmredzot viņiem pašiem nerūpēja savi lēmumi. Bija svarīgi atlikt laiku, lai paziņotu, ka mačs nevar notikt, un “mēs izdarījām visu, kas bija iespējams”. Galu galā nākamais sarakstā biju es (3. vieta 2019. gada pasaules čempionātā), un spēlēt ar mani kaut kā nav ļoti izdevīgi: no mazas valsts, kas Holandē nav prestiži reklāmai, spēcīgs spēlētājs, kurš var pretoties, vai pat uzvarēt mačā, un noteikti no tā neattieksies. Un ja nu Bomstra zaudē “kādai trešajai vietai pasaulē”?! To nevarēs izskaidrot sabiedrībai un presei …


Ekrānuzņēmums no FMJD oficiālās vietnes (ziņa no 19.01.2021.)

 

– Cik man zināms, pēc Pana Imina atteikuma no mača Spēlētāju komitejai (SK) tika lūgts izteikt savu viedokli par spēli. SK vienbalsīgi nolēma, ka FMJD ir jāievēro noteikumi un jāpiedāvā jums piedalīties spēlē. Tomēr SK ieteikumi tradicionāli ir tikuši ignorēti. Tagad mēs zinām, ka FMJD visu mēnesi nepieņēma lēmumu un rezultātā pārkāpa savus noteikumus.

Es gribētu izdarīt nelielu atkāpi par pašiem noteikumiem un atsaukt atmiņā maču par pasaules čempiona titulu starp  Janu Grunendeiku  un Rulu Bomstru –  2016. gadā , kurā neviens no spēlētājiem nebija pasaules čempions . Manuprāt, pasaules čempionam jāpiedalās mačā par pasaules titulu; ja viņš nepiedalās, tad šis jau ir mačs par 2. vai 3. vietu. Tomēr ir noteikumi, un tie ir jāievēro. Vai jūs tam piekrītat?

– ES piekrītu. Bet jūs nevarat mainīt starptautiskās globālās organizācijas noteikumus, kas ir izdevīgi tikai holandiešiem?! Kad viņiem tas ir vajadzīgs, parādās šāds noteikums, un, kad tas nav vajadzīgs, tas tiek “klusi noņemts” bez paziņojuma un konkrētiem lēmumiem. Es domāju nevis talantīgos jaunos holandiešus, kas ir labi puiši un ļoti spēcīgi spēlētāji, bet gan Hariju Otenu , kurš ar netīriem zābakiem veicina sev nepieciešamās intereses …

Jā, jums ir taisnība arī attiecībā uz Spēlētāju padomi. Žans Marks Ndjofangs , kurš ir Spēlētāju padomē, mani informēja, ka viņu lēmums bija vienbalsīgs, ka man vajadzētu spēlēt par titulu.

 

– ES piekrītu. Noteikumus var un pat jāmaina, bet ne ar atpakaļejošu spēku. Pārsteidz arī tas, ka FMJD vispirms tos ievēro –  piedāvā Panam Iminam piedalīties mačā, bet pēc tam nē – jums nepiedāvā. Pans Imins ir no varenās Ķīnas, un mačs pret viņu ir kā cīņa pret 1/5 pasaules iedzīvotāju, un jūs esat no mazās Latvijas.

– Tieši tā. Tas visu izskaidro. Ja viņi sākotnēji būtu izlēmuši: jā, šādā situācijā mačs nevar būt, un Georgijevs saglabā titulu, un visi pretendenti tiks atlasīti no pasaules čempionāta Tallinā 2021. gada jūlijā, tad par ko runāt, kurš var iebilst ?! Un tad otrais un trešais – tāda atšķirība!

 

– Pēc tam, kad uzzinājāt par Pana Imina atteikumu, vai sazinājāties ar FMJD par jautājumu par tiesībām spēlēt mačā? Vai arī gaidījāt un sekojāt oficiālajiem lēmumiem?

– Oficiāli kā federācija mēs nepieteicāmies līdz šī gada 2. februārim. Bet mans ķīniešu students ir Pana Imina sparingpartneris un draugs  no Ķīnas Hubei provinces (no kurienes nāk pats Pans Imins), un viņš viennozīmīgi atbildēja, ka Pans Imins nespēlēs maču.

Zinot, ka FMJD prezidents Janeks Maggi ir absolūti nespējīgs būt neatkarīgs, jo viņš pats nav aktīvs dambretes spēlētājs un neinteresējas par iekšējām lietām, bet balso tāpat kā vairākums, zinot to, es nolēmu viņam uzrakstīt caur Facebook par iespējamā lēmuma nozīmīgumu FMJD sanāksmē 12. janvārī un iedevu  konfidenciālu informāciju, paskaidrojot notiekošo, lai viņš būtu “zinošs”. Uz to viņš izvairīgi atbildēja, ka nekas nav izlemts, ka neko nezina. Un viņš šo konfidenciālo informāciju nodeva FMJD valdei. Tad es sapratu, ka viņš nav spējīgs vadīt FMJD, ja nespēj aptvert pat informāciju …

FMJD oficiāli uzrunāt var tikai mūsu federācija, ko tā izdarīja prezidenta Vladislava Vespera personā 2. februārī. Galu galā 1. februāris bija termiņš, kad FMJD bija jāpieņem lēmums (saskaņā ar saviem noteikumiem oficiālajā vietnē).

Mēs varam teikt, ka viņi gaidīja tāpat kā 12. janvāra FMJD sanāksmē, tā pēc tam 1. februārī …

LDF korespondence – Harijs Ottens

 

– Mačs tiks aizvadīts pēc 2021. gada pasaules čempionāta – vēl nebijis notikums. Oficiālajā vēstulē ir atsauce uz to, ka pandēmijas dēļ nav iespējams sarīkot maču, taču, kad Aleksandrs Georgijevs šī paša iemesla dēļ atteicās, viņi šo spēli neatlika un piedāvāja spēlēt Panam Iminam. Dubultstandarti? Bomstras pretinieka izvēle – kurš der un kurš ne? Tas viss, protams, ir ļoti dīvaini. Vai epidemioloģiskā situācija Nīderlandē kopš tā laika ir pasliktinājusies?

– Tā visa absurds ir tas, ka viņi neinformēja Latvijas federāciju, nejautāja par tās iespējām uzņemt pašu maču, ja Holandē ir šāda problēma ar vīrusu (lai gan ziņojumi liecina tieši pretējo). Piemēram, Riga Open – 2019 organizators un galvenais sponsors (viņš ir arī Golubeva spēles Rīgā pret Sadovsku organizators ) Roberts Misāns sacīja, ka, ja “spēle” sasniegs Valneri, viņš uzņemsies spēles organizēšanu Rīgā pirms pasaules kausa Tallinā.

Bet FMJD veiksmīgi izstājās un nekavējoties atteicās, nedodot laiku.


Situācija ar COVID-19 Nīderlandē

 

– Patiešām. Galu galā, ja situācija ar pandēmiju neļauj rīkot maču Nīderlandē, to var rīkot arī Latvijā. Turklāt ir Roberts Misāns – organizators ar izcilu reputāciju. Pastāstiet, kāpēc FMJD to nedarīja?

– FMJD lēmums rīkot maču 2021. gada beigās (par 2020. gada titulu) pēc pasaules čempionāta Tallinā ir rupjš karteļa gadījums FMJD ietvaros.

Paskaidroju.

Tagad, pēc Pavļicka aiziešanas, negaidot jaunas vēlēšanas turnīra direktora amatā, aktīvi darbojas tikai Jurijs Čertoks (personīgi ieinteresēts Georgijevā, viņš maksā viņam algu caur Ufas klubu, apmaksā visus braucienus uz ārzemēm, organizē visas lietas viņam līdz pat dokumentiem) un Harijs Ottens , kura mīļākais  “klients” ir Ruls Bomstra. Vai jūs saprotat, ka maz ticams, ka Maggi vai igauņu kasieris Āri Haraku kāda cita interesēs ieies polemikā ar ļoti agresīvo Otenu, it īpaši sevis dēļ!!

Tāpēc viņi nolēma organizēt “ēnu maču”, kurā tiks izspēlēts ne tikai 2020. gada pasaules čempiona tituls, bet arī pretendents uz maču ar 2021. gada pasaules čempionu …

Un iedomājieties situāciju, ka Bomstra / Georgijevs (viens no viņiem) 2021. gadā Tallinā kļūst par pasaules čempioniem, un jau novembrī viņi spēlē maču par “vecā čempiona” titulu – 2020?! .. .. Vai viņi cīnīsies vai vienkārši izlems spēlēt vēl vienu maču  par pasaules čempiona titulu 2022. gadā?!

Un 2021. gada pasaules kausa sudraba medaļniekam nebūs tiesību piedalīties šajā cirkā …

“Ēnu spēle” – pēc tam, kad jūs zināt visus izkārtojumus un rezultātus; un viss ir viņu rokās.

 

– Jā, var redzēt to cilvēku interesi, kuri pieņēma lēmumu. Un pats fakts par 2020. gada čempiona titula maču  pēc 2021. gada čempionāta patiešām var novest pie dīvainām sekām. Un tad kāda interese var būt mačam par čempiona titulu 2020. gadā, kad jau ir zināms 2021. gada čempions?

– Ko tad es runāju! Es nezinu tādu sporta veidu, kur viņi spēlē par pagājušā vai aizpagājušā gada čempiona titulu, kad jau pastāv jauni, pavisam citi rezultāti …

 

– Tad jūs tagad varat spēlēt maču par vēl citu gadu. Galu galā ne visas spēles notika, un pretendentiem ir laba veselība.

– Ak, protams. Es domāju, ka kopš 1990. gadu beigām ir bijušas neveiksmes maču organizēšanā. Piemēram,  Švarcmans  pret Čižovu, ja man atmiņa neviļ? Varbūt tagad rīkot šo maču – “par veco gadu”? Viņiem vajadzētu būt tiesībām?!

 

– Kopumā mēs varam apkopot dažus rezultātus. Pēdējā laikā starptautiskajos projektos visaugstākajā līmenī notiek dīvainības. Problēmas ar 2019. gada Pasaules kausu Kotdivuārā , skandāls par sieviešu maču Tansikkužina – Sadovska un, protams, vīriešu maču. FMJD slikti kontrolē tik svarīgu notikumu norisi un dažreiz pieņem diezgan dīvainus lēmumus.

Tas viss liek domāt, ka jaunas asinis jāinjicē FMJD . Mūsu vietnē viņi ieteica valdei pievienot kādu no Ķīnas – es domāju, ka priekšlikums ir diezgan racionāls. Ķīnā viņi zina, kā strādāt un rīkot turnīrus augstā līmenī, un tam ir arī finansējums. Turklāt brīnišķīgs organizators no Latvijas Roberts Misāns izteica vēlmi izvirzīt sevi FMJD turnīru direktora amatam. Es domāju, ka Roberts ir viens no tiem, kurš patiešām var sakārtot lietas un paaugstināt turnīru un maču līmeni. Ko tu par to domā?

– Jā, jums ir taisnība, šāda līmeņa uzņēmējs, filantrops un vienlaikus spēcīgs dambretes spēlētājs man apliecināja vēlmi sevi nominēt turnīra direktora amatam FMJD asamblejā 2021. gada 3. jūlijā. Viņam ir vairāki uzņēmumi Latvijā un ārzemēs ar desmitiem darbinieku lielajā reklāmas nozarē. Viņš ir gatavs izmantot savus darbiniekus “dokumentu noformēšanai”, lai būtu laiks nopietnai FMJD sistēmas pārstrukturēšanai, kuru viņš dēvē par pilnīgi novecojušu un bezcerīgi stagnējošu.

Ļoti laba ideja par Ķīnas prezidentu! Galu galā Pekinas vadība ļoti atbalsta savus cilvēkus, kuri vada starptautiskas globālas organizācijas. Tas nozīmē, ka cilvēki ienāk Pekinas birojos, un viņi var rēķināties ar plašu finansiālu un organizatorisku palīdzību no centrālo iestāžu puses. Piemēram, dambrete tika iekļauta “iekšējās” Ķīnas Nacionālajās spēlēs (lasīt, “Ķīnas Olimpiskās spēles”) 2017. gadā, kurās reti tiek iekļauti neolimpiskie sporta veidi. Tagad 2021. gada jaunajās spēlēs nav vairs dambretes, bet ir bridžs, šahs, go un ķīniešu šahs. Iedomājieties, ja FMJD prezidents būtu ķīnietis, nevis bezpalīdzīgs Maggi, vai tas notiktu? Un šī ir ļoti svarīga konkurence par prestižu Ķīnā.

 

– Eduards Bužinskis gada sākumā mūsu vietnē publicēja rakstu “Vai dambretei ir gaiša nākotne? Būt vai nebūt, tas ir jautājums … “ . Izrādās, ka ir nākotne – mums vienkārši kaut kas jāmaina.

Atgriezīsimies situācijā ar maču. Visu FMJD peripētiju un lēmumu rezultātā, kas ir pretrunā ar sevi, jūs kļuvāt par galveno upuri. Vai jūs un Latvijas Dambretes federācija plānojat nosūtīt kaut kādu oficiālu protestu FMJD un meklēt izmaiņas lēmumā? Vai arī tas viss tagad ir bezjēdzīgi?

– Es domāju, ka šobrīd tas ir bezjēdzīgi, jo ieinteresētās personas FMJD iekšienē no FMJD noteikumiem izslēdz visu, kas ir vajadzīgs un kad vajadzīgs. Tajā pašā laikā viņi slēpjas aiz ekrāna: “Ārkārtas situācijās lēmuma pieņemšanas tiesības nonāk FMJD komitejā” (kuru praktiski veido vieni un tie paši cilvēki!).

Un iesūdzēt FMJD ir bezjēdzīgi: jūs varat iesūdzēt viņus tikai Holandē, jo FMJD ir reģistrēts Holandē, un tā kā jūs jebkurā laikā varat noņemt jebko no FMJD hartas, kāds ir iemesls tiesāties? Bija 11. punkta nobeigums , bet tas pazuda, un neviens nekad nepierādīs, ka tas bija …

Šobrīd FMJD vadības sastāvā ietilpst divas ieinteresētas (laicīgas) personas un tie, kuri vai nu pilda statista lomu, vai vienkārši strādā savā šaurajā jomā (kasieris, jaunatnes turnīru direktors …).

Bet FMJD lēmums par “ēnu spēli” ir viskvēlākais interesētības un nesodāmības piemērs.

Tālāk nav kur …

Dambretei kā spēlei ar tās izplatību tagad ir labāk nekā 1990. gadā, jo “100” spēlē pat Pakistānā un Kipras ziemeļdaļā, taču tā ir maza un amatieriska. Mums ir nepieciešama nopietna programma, kas palīdzētu reklamēt spēli, mums ir jāizmanto vairāk tiešraides spēles, lai piesaistītu cilvēku uzmanību. Bet tas ir jaunā FMJD turnīru direktora lauks un jautājums par viņa atbalstu no FMJD valdes, es ceru, ka par absolūti jaunu sastāvu.

 

– Dokumentu maiņa ar atpakaļejošu spēku ir nopietns pārkāpums. Diemžēl tā nav pirmā reize, un tas notiek ne tikai FMJD. Nu, šis pamatojums noved pie tā, ka bez reformām nevar iztikt . FMJD ir nepieciešamas izmaiņas, mums ir nepieciešams aktīvs un efektīvs personāls, piemēram, Roberts Misāns, Ķīnas pārstāvji. Tikai šajā gadījumā ir cerība uz gaišu nākotni!

Gunti, liels paldies par interviju! Pateicoties šim materiālam, dambrete un vienkārši lasītāji paplašinās izpratni par to, kas šobrīd notiek dambretes pasaulē.

Info: http://64-100.com/


Jāņa Āriņa komentārs: 

Visa šī lieta ir tikai naudas jautājums. Nav šaubu, ka Holandē ir labākā dambretes organizācijas sistēma pasaulē, milzīgs skaits reģistrēto spēlētāju, augsts spēlētāju līmenis. Vadošie spēlētāji saņem valsts stipendijas lidzīgi tam, kā mūsu vadošie sportisti saņem stipendijas no Latvijas Olimpiskās vienības. Bet, neskatoties uz to, viņiem nebija neviena pasaules čempiona titula kopš 1984. gada. Ja paskatās pasaules čempionu sarakstā, tad, neskaitot pa diviem Gantvarga un Dibmana un vienu Gunta izcīnīto titulu, pasaules čempionātos dominē trīs Krievijas dambretisti – Švarcmans (4 tituli), Čižovs un Georgijevs (pa 10 tituliem). Protams, šāda dominance ir laba Krievijai, bet tomēr tā nevar negatīvi neietekmēt interesi par pasaules čempionātiem kopumā. Iespējams, pašreizējā situācija būtu citādāka, ja Gronendeiks 2015. gada pasaules čempionātā nebūtu izlaidis uzvaru pēdējās kārtas partijā ar Kordjē, kas viņam un Holandei dotu ilgi gaidīto titulu. Bet pēc šīs neveiksmes (iespējams, arī daudz agrāk) Holandes dambretes sponsoru pacietības mērs sāka izsīkt, un tā nu sākās visas šīs dīvainības ar pasaules čempionu atteikšanos no titula, lai mačā par pasaules čempiona nosaukumu cīnītos divi holandieši, brīnumaino holandiešu lielmeistara pēdējās kārtas zaudējumu nākošajā pasaules čempionātā, kura rezultātā nākošajā mačā holandietis, kurš uzvarēja iepriekšējā mačā un pasaules čempionāta turnīrā nepiedalījās, ieguva iespējami ērtāko pretinieku, un rakstā minētie pēdējie notikumi. Protams, 2 gadus nespēlējušā holandieša izredzes mačā pret Gunti, kuru visi pazīst kā cilvēku, ko nevar ietekmēt, ir visai apšaubāmas, tāpēc šis mačs holandiešiem ir nevēlams. Un šeit, visticamāk, sāk darboties princips “kurš maksā, tas pasūta mūziku”, jo ne jau nu Latvija ir galvenais FMJD sponsors.