Atskats uz 2022.gadu

31.12.2022

Gads iesākās ar steigā rīkoto Pasaules čempiona titulu maču Ruls Bomstra – Aleksandrs Švarcmans. Pirms šī mača bija notikušas daudzas intrigas, arī Aleksandrs Getmanskis kā 2021.gada Pasaules čempionāta 2.vietas ieguvējs bija iesniedzis savas prasības cīņā uz titulu. Reāli cīnījās 2018.gada Pasaules čempions pret 2021.gada Pasaules čempionu. Mačs kā jau nīderlandiešu stilā noritēja samērā vienkārši, kurā savu trešo titulu izcīnīja Ruls Bomstra. Vēlāk arī iesākās karš un Krievijas un Baltkrievijas dambretes federācijas tika izslēgtas no FMJD, tādejādi arī atrisinājās problēma ar Aleksandru Getmanski, kuram viasas tiesības automātiski tika anulētas. Ruls Bomstra bija gaidījis pietiekoši ilgi uz šo maču. Šo intrigu, kā arī citu iespaidā viņš vēlāk gada beigās paziņo par dambretes karjeras noslēgumu. Sieviešu Pasaules čempiones titulu maču tā arī nesagaidījām, jo abas titula pretendentes neatrodas FMJD ietilsptošo federāciju sarakstā, arī citus lēmumus ar citām dalībniecēm FMJD pieņemt neuzdrošinājās.

Ruls Bomstra veiksmīgi turpināja iesākto gadu ar Pasaules kausa posmu Riga Open 2022, Hijken Open 2022 uzvaru, rezultātā iegūstot īpašumā arī FMJD 2022.gada pasaules kausu. Arī kļuva par Eiropas čempionu ātrspēlē un ieguva trešo vietu klasikā. Tikpat veiksmīgi Pasaules kausa posmos veicās Natālijai Sadovskai.  Aleksandrs Švarcmans, neskatoties uz divām uzvarām Pasaules kausa posmos, kopvērtējumā palika tikai piektais. Cerīgi šogad spēlēja arī Guntis Valneris, jo nespēlējot krieviem un ukraiņiem, kā konkurenti bija palikuši tikai nīderlandieši un ukraiņi. Rezultātā Pasaules kausa kopvērtējumā tika sasniegta trešā vieta. Vēl kolekcijai tika pievienotas Eiropas čempionāta bronzas medaļas gan ātrspēlē, gan arī ātrajā dambretē.

Riga Open .

Šis gads ļoti veiksmīgs bija arī nīderlandietim Jitsem Slumpem, kurš ne tikai ieguva starptautiskā lielmeistara titulu, bet arī kļuva par Pasaules čempionu ātrajā dambretē. Pasaules kausa kopvērtējumā ieņēma otro vietu, bet Eiropas čempionātā 2.vietu.

Arī citiem nīderlandiešiem labi gāja: Jans Grunendeiks  kļuva par Eiropas čempionu, bet Pasaules čempionātā ātrajā dambretē ieņēma trešo vietu. Marteins van Eizendorns Pasaules čempionātā ātrspēlē un ātrajā dambretē ieņēma otro vietu. Vouters Sipma kļuva par Eiropas čempionu ātrajā dambretē.

Daudziem par pārsteigumu, droši vien viņam pašam arī, par Pasaules čempionu ātrspēlē kļuva Aleksejs Domčevs, kuram tas droši vien būs vienīgais tik nozīmīgais panākums.

Šeit pat Latvijas čempionātā 100 lauciņu dambretē laurus plūca Raimonds Vipulis, iegūstot jau astoto Latvijas čempiona titulu, otrais palika mūžīgi otrais Gunārs Gribuška, bet Guntis Valneris šoreiz tikai trešais. Raimonds Vipulis uzrādīja arī labāko individuālo rezultātu Latvijas komandu čempionātā un gada beigās vēl novinnēja turnīru ar Latvijas čempionātam cienīgu sastāvu Daugavas Kauss 2022.  Sievietēm savukārt otro gadu pēc kārtas par Latvijas čempioni kļuva Valda Vasariete.

64 lauciņu dambretē Latvijas čempionātu novinnēja Guntis Valneris, bet pie līdz šim nozīmīgākā panākuma tika Ričards Osītis, kurš ieņēma trešo vietu. Sievietēm jau septīto reizi par Latvijas čempioni kļuva Antra Valnere, bet Malvīne Misāne ieņēma trešo vietu un vien 11 gadu vecumā izpildīja nacionālās meistares titulu. Savukārt komandām Mārtiņš Junkurēns tika jau vismaz pie 15. Latvijas čempiona titula Bauskas komandas sastāvā.

Arī Pasaules čempionātā jauniešiem, nespēlējot Krievijas un Baltkrievijas dambretistiem, bija liels medaļu birums. Sevišķi veicās Pēterim Kripanam, kurš kļuva par trīskārtējo Pasaules čempionu, arī citiem negāja sliktāk. Arī Eiropas čempionātā tika ievākts pamatīgs medaļu krājums. Šeit trīs medaļas saņēma Maksims Novickis, citiem arī negāja sliktāk.

Nedaudz otrajā plānā nobīdījās 64 lauciņu dambrete, jo šos pasākumus rīkoja IDF, kas negribēja pilnībā pārraut saites ar Krievijas un Baltrievijas dambretistiem. Rezultātā neviens Latvijas dambretists Pasaules un Eiropas čempionātos nepiedalījās un medaļas izpalika.  Arī pagaidām izskatās, ka FMJD šo sacensību rīkošanu uzņemties nevēlas un cer uz brīnumiem, ka pēkšņi viss normalizēsies un atkal varēs piedalīties IDF rīkotajās sacensībās. Pagaidām var uzspēlēt Igaunijas un Lietuvas turnīros.

Starptautiskā tiesneša tituls tika piešķirts Raivim Paeglem. LDF ieviesa sportistu reģistru 64 un 100 lauciņu dambretē, atzīmējot spēlētājus, kuri ir ieguvuši nacionālā meistara un lielmeistara titulus, kā arī noorganizēja milzum daudz dažādus turnīrus, jo jauniešiem katrā disciplīnā jāorganizē turnīri U8,U10,U13,U16,U19 un U27 grupās.

Veiksmīgi arī tika noorganizēts Riga Open 2022 turnīrs, dodot vietējiem dambretistiem spēlēt ar Pasaules labākajiem dambretistiem tepat Rīgā, netērējot naudu uz viesnīcām un lidmašīnu biļetēm. Arī nākošgad norisināsies Riga Open 2023.

Arī šogad tika nosvinētas 100 gadu jubilejas Iseram Kupermanam un Pjēram Gestemam, bet  80 gadu jubileja Andrim Andreiko. Par Andri Andreiko prezentāciju bija sagatavojis viņa draugs un treneris Pēteris Freidenfelds, kurš salika daudzus punktus uz i.

Savukārt Latvijas Universitātes profesors Juris Porozovs seminārā par prātu norādīja, ka vīriešiem un sievietēm atšķiras domāšana dambretes sacensību laikā: vīrieši to izjūt kā spēli, domu risināšanu, izklaidi, bet sievietes – kā konkurenci, dažreiz nospiedošu, tāpēc daudzas sievietes nespēlē.

Vēl daudz ko varētu pieminēt gada griezumā. No jaunajiem dambretistiem vēl varētu pieminēt Reini Štālu un Klāvu Norenbergu, kuri  jau sastāda pieaugušajiem nopietnu konkurenci. Vēl var pieminēt RNA Dambretes klubu, kurš dod telpas turnīriem un dambretes klubs Hameleons, kurš rīko dažāda līmeņa sacensības. Visā visumā viss pēc Covid ir iegājis daudzmaz vecajās sliedēs. Protams, jaunus izaicinājums nesīs īres telpu sadārdzinājums. Un sacensību plāns 2023.gadā ir pilns ar krustiņiem.