FMJD prezidenta amata kandidātu debates

21.jūnijā Warcaby Youtube kanālā noslēdzās FMJD prezidenta amata kandidātu debates. Debates vadīja bijušā Latvijas iedzīvotāja, tagad Nīderlandes, Vitālija Dumeša, kura uzdeva jautājumus. Īsumā atskats uz debatēm.

1.Ko dod dambrete?

Anatlijs Jacenko: Dambrete dod dažādi dažādos vecuma posmos. Jaunatnei tā dod attīstību, trenē smadzenes, bet vēlāk tā ir jau kā māksla. Es esmu izmācījies par kibernētiķi un vēl daudz ko esmu mācījies, bet dambrete manu redzesloku ir paplašinājusi visvairāk.

Janeks Megijs: Dambrete ļauj gūt sasniegumus dažādās sfērās. Kā dambretes spēlētāju varu minēt kaut vai Napoleonu.

Jaceks Pavlickis: Arī es esmu  kibernētiķis pēc profesijas, programmnodrošinajuma firmas īpašnieks. Dambrete arī manu redzesloku ir paplašinājusi visplašāk, tā ir arī māksla. Arī tā iemāca zaudēt. Tāpat kā dzīvē, nākas bieži zaudēt, bet nekad nepadodies. Zoja Golubeva, Aleksejs Čižovs, Aleksandrs Georgijevs – visi ir daudz zaudējuši, bet viņi nepadevās un kļuva par čempioniem.

2.Kādēļ tevi būtu jāievēl FMJD prezidenta amatā?

Janeks Megijs: FMJD ir maza organizācija, kurā darbojs tikai 6 cilvēki. Bet kopā ar citām dambretes federācijam veido plašu organizāciju. Es esmu ilgstoši bijis esmu saistīts ar dambreti, arī man ir plaši kontakti un Igaunijas valdība ir gatava turpmāk atbalstīt finansiāli dambreti un šo mazo organizāciju.

Jaceks Pavlickis: Es esmu ar FMJD sasitīts jau kopš 1996 gada – 25 gadus. Stāvējis daudziem procesiem līdzi. Man ir bijušas daudz ideju, ko esmu iesniedzis papīra veidā, bet lielākā daļa ir palikusi papīra veidā, nav īstenojušās dzīvē. Neesmu labākais kandidāts, bet vēlos kaut ko mainīt, padarīt FMJD darbu profesionālāku, caurspīdīgāku.

Anatolijs Jacenko: Arī es esmu saistīts ar FMJD ļoti sen, jau no 1992.gada, tas ir gandrīz 30 gadus. Pirmkārt jau vēlos apvienot 100 lauciņu un 64 lauciņu dambreti, t.i. FMJD ar IDF. Ukraina ir kā  paraugs, kur labi tiek attīstīti visi trīs populārie dambretes veidi, 100 lauciņu, krievu un brazīļu dambrete. Arī vēlos FMJD dalībvalstīs ieviest dambretes mācīšanu jau no bērnudārza. Pašlaik Ukrainā jau kā 6 gadus tiek ieviesta dambretes mācīšana jau kopš bērnudārza un tā sekmīgi darbojās. Vēlos dalīties ar savu pieredzi.

3.Ar kuriem cilvēkiem vēlies sadarboties jaunajā FMJD valdē?

Anatolijs Jacenko: Man nav konkrēti cilvēki, ar ko vēlētos sadarbotos. Ar tiem, ko ievēlēs, ar tiem sadarbošos. Vēlētos ukrainieti Mihailu Zaharčenko starptautisko attiecību amatā redzēt, jo viņam ir plašas valodas zināšanas un organizatora spējas.

Janeks Megijs: Nav tāda konkrēta cilvēka, ar ko vēlētos sadarboties, visi ir labi cilvēki, kas pretendē. Būtu labi, ja iebalsotu arī jaunas vēsmas, jaunus kandidātus, kas pretendē. Šie četri gadi bija grūti dēļ pandēmijas, bet Āre Haraks, Jurijs Čertoks un Harijs Ottens, arī visi pārējie pierādīja, ka spējīgi darboties arī šādos apstākļos.

Jaceks Pavlickis: Kā esmu norādījis labprāt darbotos kopā ar Robertu Misānu. Viņam piemīt augstas prasības, lai būtu sakārtota vide, lielas zināšnas privātbiznesā. Ričardam Przewoznjakam ir ļoti plašas valodu zināšanas un organizatora spējas. Kliftons Agate ir pierādījis kā augstas kvalitātes turnīru organizētājs ar plašiem sakariem. Aleksejs Domčevs nav tikai starptautiskais lielmeistars, bet arī bērnu treneris, kas braukā pa pasauli līdzi saviem audzēkņiem. Ar šiem labprāt sadarbotos, bet esmu gatavs sadarboties ar ikvienu, ko ievēlēs.

4.Pirmie darbi FMJD prezidenta amatā?

Jaceks Pavlickis: pilnīga sadarbība starp dambretes federācijām, spēlētāju komiteju, kurā esmu arī es, lai risinātu jautājumus un veidotu turpmāko vīziju par dambretes nākotni. Arī padarīt FMJD darbību caurspīdīgu.

Janeks Megijs: Ar federācijām ir kā ir. Daudzas pat nemaksā biedru naudu, tikai dažas no federācijām ir aktīvas un cenšas kaut kā palīdzēt. Pat dažas lielās dambretes federācijas grib tikai saņemt un neko nedod pretī. Bet darbi virzās uz priekšu un uzskatu, ka daudz kas ir paveikts pa šiem četriem gadiem, kad ieņēmu šo amatu. Kaut vai Ķīnas Dambretes federācija. Ja pirms četriem gadiem Ķīnā tikpat kā neviens nespēlēja dambreti, tad tagad tas notiek aktīvi un pat ķīnietis ieņēma otro vietu pagājušā pasaules čempionātā.

Anatolijs Jacenko: Pirmā uzmanība jāpievērš bērniem un jauniešiem. Lai visās FMJD dalībvalstīs dambreti spēlētu jau sākot ar bērnudārzu.

5.Vai FMJD ir komandas darbs?

Janeks Megijs: Protams, viens neko nevar izdarīt. Esmu pateicīgs visiem līdzšinējiem FMJD locekļiem, jo bez viņiem nekas netiktu paveikts.

Jaceks Pavlickis: Tas ir vienīgi komandas darbs kā risināt jautājumus un kaut ko paveikt.

Anatolijs Jacenko: Protams, ka tas ir komandas darbs, kur visi iesaistītie ir vienā līmenī, lai kaut ko paveiktu.

6.64 lauciņu dambretei pašlaik tiek pievērsta mazāka uzmanība, ko Jūs darītu, lai apvienotos ar IDF?

Janeks Megijs: FMJD un IDF darbības principi ir pilnīgi atšķirīgi, mēs sadarbojamies ar starptautisko olimpisko komiteju, antidopinga aģentūru. Ir bijuši mēģinājumi tuvoties, bet līdz šim neveiksmīgi. Mēs tagad paši organizējam FMJD dažādus turnīrus 64 lauciņu dambretē, bet atsaucība nav liela. Daudzi nepiedalās. Arī nejūtam atbalstu no dambretes federācijām, kurās ir ļoti attīstīta 64 lauciņu dambrete.

Jaceks Pavlickis: No sākuma FMJD bija tikai 100 lauciņu organizācija. Jau radās problēmas, kad pievienojās PSRS, kad vilka uz strīdiem. Pēc tam, kad pievienojās 64 lauciņu dambreti, tad FMJD un Ģenerālās asamblejas pārvērtās vienos strīdos, jo 64 lauciņu dambretes pārstāvji, sevišķi krievu dambretes, ir ļoti kašķīgi un nesaticīgi. Bet tas nenozīmē, ka mums nebūtu jārunā ar IDF par apvienošanos (šeit Janeks Megijs piebilst, ka Jaceks Pavlickis esot bijis pirmais, kurš teicis, ka ar IDF runāt nevajag. Uz ko Jaceks atbild, ka ir bijis pārprasts.). Tas nenozīmē, ka 64 lauciņu es neatbalstu. Tieši otrādāk. Tagad Polijā mēs bērnudārzos attīstam tieši 64 lauciņu dambreti kā pirmo posmu attīstības posmu, tikai vēlāk bērni pāriet uz 100 lauciņu dambreti.

Anatolijs Jacenko: IDF strādā nepieņemami, ar nepareizām metodēm. Ja es būtu FMJD prezidents, tad šo jautājumu atrisinātu mēneša laikā. Bija agrāk tāda organizācija pirms 8 gadiem Staptautiskā Krievu Dambretes federācija (MARSH), ko vadīja Kļimovičs. Toreiz es biju FMJD viceprezidents. Viņi strādāja ar nepieņemamām metodēm. Es viņiem aizrādīju, bet viņi neņēma vērā norādījumus un es šo organizāciju mēneša laikā likvidēju. Arī tagad, ja viņi nepiekristu darboties kā FMJD struktūra pēc FMJD noteikumiem, es šo organizāciju mēneša laikā likvidētu. Ir pieejami līdzekļi un metodes ar ko to vienkārši varētu realizēt. Viņu darbības metodes nav pieņemamas. 64 lauciņu dambrete ir jāattīsta un nevar būt vairākas organizācijas, kas šķeļ sportistus.

7.Jūsu attieksme pret online turnīriem?

Janeks Megijs: Pagaidām šie turnīri nav populāri, jo nevar izsekot vai spēlētāji nelieto programmas. Līdz šim ar to ir bijušas problēmas.

Jaceks Pavlickis: Pašlaik ir jau atstrādātas metodes, lai neizmantotu programmas. No sākuma bija doma pašiem veidot online spēļu platformu, tagad izmantojam lidraughts.org piedāvāto spēļu platformu.

Anatolijs Jacenko: Jau pašlaik ir visas iespējas, lai rīkotu online spēles, vai tās būtu atsevišķas istabas ar novērotājiem vai citi pieejamie līdzekļi. Tā kā  to visu var izdarīt. Ja es būtu prezidents, tad to ātri atrisinātu.

8.Kā Jūs skatāties uz to, ka šobrīd pasaules čempionātos ir mazs valstu skaits, kaut arī tas skaitās pasaules čempionāts? Piemēram, sieviešu pasaules čempionātā no Krievijas un Baltkrievijas piedalīsies 6 dalībnieces no 16, bet no Nīderlandes neviena.

Janeks Megijs: Jā, tā ir problēma, par ko daudz esmu domājis. Bet uz šo Ģenerālo Asambleju nav bijis nekādu priekšlikumu. Vai mums jāsūta spēcīgākie dambretisti vai arī jāpārstāv pēc iespējas vairāk valstis, piedaloties to nacionālajiem čempioniem, kas bieži vien ir švakāki par citu valstu pat 10. numuru. Šis ir diskutabls jautajums.

Jaceks Pavlickis: Arī Polijai šis jautājums bija aktuāls 2007.gadā, kad neviens dambretists no Polijas nevarēja kvalificēties pasaules čempionātam. Tagad ir savādāk. Es organizētu zonālos turnīrus ar vājākām dalībvalstīm, no kuriem atlasītu pasaules čempionāta dalībnieces.

Anatolijs Jacenko: Ir skaidrs, ka dalībnieču skaits 16 ir stipri par mazs. Vajag vismaz 24 dalībnieces, kas spēlē 3 vai četrās grupās priekšacīkstes. Pašlaik sieviešu turnīros ir diskriminācija, jo labu dambretistu skaits pasaulē ir audzis. vīriešu turnīrā, piemēram, piedalās, 40 dalībnieki.

9.Cik daudz laika Jūs veltāt savam darbam FMJD?

Janeks Megijs: Parasti tās ir vairākas stundas dienā. Šodien, piemēram, tās ir jau 4 stundas. Bieži jābrauc komandējumos, kas aizņem daudz laika.

Jaceks Pavlickis: Parasti tās ir pāris stundas dienā, bet es atbildu uz visiem e-mail ļoti ātri. Es esmu programmu izstrādātājfirmas īpašnieks un es nekad neprasu saviem darbiniekiem, cik daudz jūs strādājat. Galvenais ir rezultāts.

Anatolijs Jacenko: Es pašlaik esmu aizgājis no darba sporta pārvaldē, lai pilnībā koncentrētos FMJD darbam. Uzskatu, ka šim darbam jāvelta laiks pēc iespējas vairāk.

10.Pēdējais vārds. 

Janeks Megijs: Daudz kas ir paveikts un progresējis. Gribētu šo darbu turpināt. Katrā ziņā, ja arī mani neievēlēs, gribu arī turpmāk organizēt pasaules čempionātus Igaunijā. Pateicos arī visiem saviem koleģiem, ar ko līdz šīm bija sadarbība.

Jaceks Pavlickis: Gribu, lai viss sakārtojās, lai attīstās, kļūst dinamiskāks un caurspīdīgāks. Bet, ja mani arī neievēlēs, tad palīdzēt FMJD darbā.

Anatolijs Jacenko: Arī par attīstību, sakārtotību, katrā ziņā ar vai bez viņa, lai nebūtu regress.

Dambretes ziņas secinājumi: Janeks Megijs – reāls, kurš sevi ir jau pierādījis ar darbiem, Jaceks Pavlickis – mazliet populistisks, pagaidām vēl kaķis maisā, Anatolijs Jacenko – mazliet ekstrēms, bijis jau FMJD vadībā.

Debates pārceltas uz 21.jūniju.

19.jūnijā plkst 20:00 pēc Tallinas laika notiks FMJD prezidenta amata kandidātu debates Youtube kanālā Warcaby.


Varēs uzdot jautājumus tiešaistē.

Informācija angļu valodā:


Info: http://daminator.eu/