Atskats uz 2020.gadu.

2020.gads ir devis arī iespēju  noteikt labākos 2020.gada dambretes spēlētājus. Gads iesākās ka parasti. Bet tad pasaulē parādījās nāvējošs vīruss Covid-19, kas skāra arī Latviju. Un LDF bija spiesta rīkot tiešsaistes turnīrus. Vasarā vīruss nedaudz atkāpās, kas ļāva uzrīkot klātienes sacensības, lai atkal atgrieztos rudenī.

1oo lauciņu klasikā uzvarētājs nebija zināms gandrīz līdz pašai beidzamajai kārtai, tomēr pieredze un meistarība palīdzēja Guntim Valnerim, apsteidzot Raimondu Vīpuli, kļūt par Latvijas čempionu, iegūstot  13. titulu. Tādejādi apsteidzot Valdi Zvirbuli, kura kontā ir 12 Latvijas čempionu tituli. Sievietēm par pārsteigumu visai pārliecinoši uzvarēja Anna Krapivina, tikpat pārsteidzoši otrajā vietā atstājot U13 grupas pārstāvi Valdi Vasarieti. Pieredzējusī Antra Valnere palika vien 5. vietā.

64 klasikā savukārt Guntis Valneris citiem neatstāja pilnīgi nekādu cerību. Vienīgais, kas izrādīja pretestību bija Latvijas čempionātu  tituliem bagātākais Guntis Purviņš, kurš spēja panākt neizšķirtu. Sievietēm arī diezgan pārliecinoši uzvarēja Regīna Piroņena, kuru centās panākt Antra Valnere, bet tā arī nepanāca.

100l rapidā vīriešiem pilnībā dominēja Roberts Misāns, kurš ieguva gan Rīgas čempiona, gan Latvijas čempiona nosakumu jau otro gadu pēc kārtas.   Sievietēm jāatzīmē Marija Magdalēna Nereda,

64 rapidā sievietēm sīvā cīņā uzvarēja Marija Magdalēna Nereda, aiz sevis atstājo Regīnu Piroņenu. Savukārt 64 l rapidā  pilnībā dominēja Roberts Misāns, kurš citiem neatstāja pilnīgi nekādu cerību. Veterāniem  savukārt uzvarēja Zigmārs Rumbenieks, liedzot Guntim Purviņam šajā gadā izcīnīt vismaz vienu pirmo vietu. Par Mārcienas čempionu kļuva Edijs Novickis, savukārt par Degumnieku – Guntars Līcis, par F.Seņkāna piemiņas turnīra uzvarētāju kļuva Kristers Lapiņš, bet par A.Voceisčuka piemiņas turnīra uzvarētāju – Zigmārs Rumbenieks.

100 l ātrspēle. Par pirmo Latvijas tiešsaistes čempionu 100 l kļuva Raimonds Vīpulis, otrajā vietā atstājot Andri Keiselu, kuram tā arī mūžīgi nācās samierināties ar otro vietu.  Savukārt par ātrspēles čempionu kļuva Raimonds Vīpulis, nespēlējot Robertam Misānam.  Roberts nespēlēja arī tiešsaistes čempionātā. Lāčplēša kausu un Netakarības kausu savā īpašumā ieguva Roberts Misāns vīriešiem un Marija Magdalēna Nereda sievietēm. Savukārt Rudens kausu savā īpašuma ieguva Kristers Lapiņš un Marija Magdalēna Nereda, bet Ziemas kausu – Roberts Misāns un Antra Valnere.

64 l ātrspēle. Par pirmo Latvijas tiešsaistes čempionu 64 l kļuva Gunārs Gribuška, aiz sevis atstājot Raimondu Milleru, kurš pēc ilgāka laika nespēlēšanas ir aktīvi atgriezies spēlē un pamazām cenšas uzlabot savus rezultātus.  Bet Latvijas čempionātā vīriešiem fantastisku  100% rezultātu uzrādīja Roberts Misāns 30 punkti no 30 punktiem 15 spēlēs. Sievietēm ātrspēlē pirmo vietu visai pārliecinoši ieguva Marija Magdalēna Nereda, kura kļuva arī  par tiešsaistes Latvijas čempioni. Rudens kausu ātrspēlē ieguva Kristers Lapiņš, savukārt sievietēm Marija Magdalēna Nereda.

Pasaules Nāciju kausa izcīņā Latvijas komanda 100 l dambretē ieņem godpilno 3. vietu: Raimonds Vīpulis, Vladislavs Vesperis, Gunārs Gribuška, Roberts Misāns, Andris Keisels, Guntis Valneris, Ričards Osītis, Gunārs Gribuška.

Savukārt jauniešu sasniegumus 2020.gadā paziņos LDF Sporta laureāta pasākumā.

Gads iezīmējās arī ar vārda brīvības internetā pārprašanu ar virkni dažādu apvainojumu un dažādu privātu vienpusēju lēmumu pieņemšanu, kas noveda dambretes attīstības  biedrības pie konfliktiem ar LDF par ētikas normu pārkāpšanu. Rezultātā dažas biedrības, arī galvenās iniciatores “Prāta laiks” un “Diagonāle”,  izstājās no LDF. Arī gads zīmīgs ar to, ka tika rīkotas pirmās Latvijas vēsturē privātās dambretes sacensības, kurās nevar piedalīties visi Latvijas iedzīvotāji. Vispirms tās rīkoja biedrība “Diagonāle” kā “Albatross” sacensības, bet uz Ziemssvētkiem jau piebiedrojās biedrība “Prāta Laiks”.  Pasaules čempionātu titulu mači savukārt izcēlās ar skandāliem, kur titulu pretendentiem bija parādījusies kāre uz naudu. Tas jau būtībā nav nekas jauns, tādēļ dambreti pārstāja spēlēt gan Pjērs Gestems, gan arī Tons Seibrands. Bet, tomēr, tas ir fakts, ka dambrete bija un būs tas sporta veids, kur neapgrozīsies lielas naudas summas. Šahā tāda nauda apgrozās, bet tur ir pavisam cita konkurence. No titulmača gada beigās atteicās Aleksandrs Georgijevs, bet sieviešu mačs tika pārcelts uz 2021.gada aprīli. Rezultātā neizturot spriedzi no FMJD turnīra direktora amata atteicās Jaceks Pavlickis. Savukārt tiešsaistes turnīru čempionātu rīkošana iezīmēja faktu, ka pirmajā trijniekā var iekļūt aktīvi tiešsaistes spēlētāji: Makendy Saint Juste – US, Thomy Lucien  Mbongo – CR, Cheick Sadibou Drame – US.  Neiztiek arī bez skandāliem un diskvalifikācijas  par dambretes programmu izmantošanu. FMJD mazāk pievērš uzmanību 64 lauciņu dambreti. Tas ir zināms fakts. Par to norādījusi arī IDF, bet tai atkal problēmas ar tiesiskumu – neievēro CAS (starptautiskā arbitrāžas tiesa) lēmumus. Tapēc kārtējais lūgums pievienot IDF pie FMJD, lai attīstītu 64 l dambreti, tika noraidīts. Tiktu uzņemta ar atvainošanos un sodu samaksu, bet to atsakās principiāli īstenot. Šajā, 2021.gadā, cerams, ka vīrusa ietekme mazināsies un atsāksies klātienes sacensības. Patīkami novērot, ka dambrete attīstās Āzijā: Ķīnā, Mongolijā. Ar labiem panākumiem 100 lauciņu turnīros startēja Sergejs Belošejevs, kurš pirms tam aktīvi spēlēja pārsvarā 64 lauciņu dambreti. Jaunais gads noteikti nesīs  jaunus pārsteigumus un atklāsmes.

Aktīvi par jaunākajiem notikumiem arī  šajā gadā centīsies  informēt http://dambreteszinas.lv/.