10 jautājumi

Autors: Aleksandrs Baljakins

2003.gads

Kad es izveidoju savu interneta vietni, es sev biju izvirzījis dažus mērķus. Viens no viņiem bija par top dambretes spēlētājiem, par viņu interesēm, cenšoties prognozēt viņu rezultātus. Es palūdzu Guntim Valnerim, Aleksejam Čižovam un Aleksandram Georgijevam atbildēt uz 10 jautājumiem pirms Pasaules kausa izcīņas spēļu turnīra.


Guntis Valneris 

1. Ko jūs domājat par pretiniekiem nākamajā pasaules kausa izcīņas turnīrā? Kuram  ir vairāk izredžu?

Valneris: Abi mani pretinieki ir ļoti spēcīgi. Aleksejs ir spēcīgs savas pieredzes un pozicionālās spēles dēļ. Aleksandrs ir spēcīgs savā stingrībā un taktikā, viņš ir spēcīgs arī beigu spēlē. Kā parādīja pagājušais pasaules čempionāts, abi ir ļoti rūdīti. Aleksejs turnīra finišā uzvarēja divos galvenajos mačos – pret Ba un Gantvargu. Tas deva viņam iespēju cīnīties par pasaules čempiona titulu. Es nevaru pateikt, pret kuru man ir vairāk iespēju, līmenis ir ļoti augsts.

2. Kas ir tavs elks dambretē?

Valneris: Ja jūs spēlējāt pret kādu, tad viņš pēc tam jums bieži nekļūst par super autoritāti. Grūti salīdzināt spēlētājus no dažādiem laikiem. Tad, kad vēl neesmu spēlējis dambreti ar kādu, tad ir citas domas. Latvijā vienmēr bija tikai viens elks – Andris Andreiko, kuru es diemžēl neredzēju. Viņu noslepkavoja 1976. gada sākumā, es savu pirmo oficiālo turnīru spēlēju tikai 1976. gada septembrī. Tāpēc mana atbilde – Andris Andreiko, bet, ja es nospēlētu dažus mačus pret viņu, mans viedoklis, iespējams, varētu mainīties.

3. Vai jums ir iecienīts ēdiens un (alkoholiskais) dzēriens?

Valneris: Man nav iecienīta ēdiena. Es dodu priekšroku tipiskam latviešu ēdienam: siļķei ar vārītiem kartupeļiem un nedaudz salātiem, un vēlāk kefīram (jogurta veidā). Man patīk arī upes foreles, kuras pats noķēru. Es nedzeru stipros dzērienus. Kā dzērienu es gribētu iedzert nedaudz sarkanvīna (franču vai ungāru). Es laiku pa laikam dzeru alu (tumšu), bet ne vairāk kā puslitru un tikai mājīgā krodziņā.

4. Ko jūs darīsit pensijā?

Valneris: Ar tādu pašu demogrāfisko situāciju Eiropā kā tagad, iekāpšana, iespējams, sāksies tikai pēc 75 gadiem. Tāpēc šī vecuma sasniegšana man ir svarīgāka nekā domāšana par to, ko darīšu pensijā.

5. Kādu grāmatu jūs tagad lasāt? Kura grāmata, jūsuprāt, ir labākā?

Valneris: Es pēdējos piecus gadus lasīju grāmatas tikai angļu valodā. Es pat nelasu grāmatas latviešu valodā, lai gan pēdējā laikā šajā valodā parādās daudzas grāmatas. Tagad es vēlos izlasīt Salmana Rušdi grāmatu “Pusnakts bērni”. Par visu laiku iemīļoto grāmatu ir ļoti grūti pateikt. Pašlaik viss šķiet izplūdis, un uztvere ar katru gadu ir mainījusies. Bet es varu teikt par pēdējiem diviem gadiem. Tas ir Čārlza Dikensa “Deivids Koperfīlds” (šo grāmatu es lasīju pusaudža gados latviešu valodā. Tagad to lasīju angliski. Man tā šķiet laba literatūra). Un arī Džona Fousa “Francijas leitnanta sievietes”.

6. Vai jums ir iecienīta pilsēta?

Valneris: Es, protams, dodu priekšroku savas valsts pilsētām savu emocionālo prioritāšu dēļ. No citu valstu pilsētām, kurās esmu bijis, es dodu priekšroku Tallinai (Igaunija) un Prāgai (Čehija).

7. Kā jūs fiziski sportojat?

Valneris: Es devos uz fitnesa klubu Jūrmalā (pilsētā, kur šobrīd dzīvoju) mēnesi pirms pasaules kausa. Pēc ierašanās no Polijas no Konfederācijas kausa es atsāku atkal turp doties. Man, tāpat kā praktiski katram latvietim, patīk spēlēt basketbolu, bet pēdējā laikā spēlēju mazāk nekā iepriekš. Es laiku pa laikam peldos baseinā.

8. Kas jums ir svarīgāks: nauda vai slava?

Valneris: Vai naudas un slavas vārdi ir antonīmi, vai tad tas nav tas pats? Cilvēks nevar dzīvot bez naudas, bet, ja es pats sasniedzu slavu, kāpēc jums tā jāpārdod? ES negribu!

9. Vai jūs sūdzaties, ka sākāt spēlēt dambreti, bet ne spēlēt šahu?

Valneris: Es nesūdzos. Citos sporta veidos, ieskaitot šahu, visticamāk, būs nepieciešamas citas rakstura iezīmes. Un man, iespējams, nav šo īpašību. Kad es sāku dambreti, man patika dambrete, bet ne šahs. Es joprojām mīlu dambreti. Es neesmu greizsirdīgs, ka sportisti pelna vairāk naudas (un bieži vien par daudz) citos sporta veidos, nevis dambretē. Bet laiku pa laikam esmu aizvainots, ka dažus sporta veidus “neatmet” pirmās sporta lapas, pateicoties olimpiskajam statusam vai bagātajiem sponsoriem. Lai arī konkurence šajos sporta veidos bieži ir daudz mazāka nekā spēcīgos dambretes turnīros. Mūsu nacionālajā presē daudz informācijas par dambreti neatradīsit.

10. Kādu automašīnu jūs gribētu?

Valneris: Es domāju, ka dzeltens Lambogini ir skaista automašīna. Bet es nevēlos piederēt šai automašīnai, ja man pat ir pietiekami daudz naudas. Es gribētu, lai man būtu jauns Mitsubishi vai Toyota. Viņiem ir jauks dizains, un to lietošana nav tik dārga kā, piemēram, BMW.

Zemāk ir sniegtas atbildes uz desmit jautājumiem, kurus 2001. gada rudenī nosūtīju Aleksejam Cžižovam un Johanam Krajenbrinkam (šos divus spēcīgos dambretes spēlētājus salīdzinu grāmatā par  2001.gada pasaules čempionātu, taču tā vēl nav labota).


Aleksejs Čižovs 

Es nosūtīju Aleksejam un Johanam 10 jautājumus un saņēmu šādas, man bieži negaidītas, atbildes. 1. Ko Krajenbrinks domā par Čižovu  un otrādi? 

Johans Krajenbrinks. 1984.gads 

Krajenbrink: a. Stiprās puses: priekšrocību noturēšana un atgūšana, labāko iespēju izmantošana, labs laika sadalījums, pilnīgs spēlētājs (ieskaitot cīņas sparu un augstu pašapziņu) b. Vājās puses: zināma paredzamība, iespēju pārvērtēšana.

Čižovs: Johans spēlē labi, bet pārāk tieši. Lai labi darbotos turnīrā, viņam nepieciešami spēcīgi dalībnieki. Jo viņš labāk spēlē pret spēcīgiem pretiniekiem. Johans spēlē ierobežotus pozīciju veidus. Tajā viņš jūtas pārliecinoši. a. Stiprās puses: viņš labi spēlē caur centru un pozīcijām ar priekšposteni un podkovas plānu. Viņš var sagatavot negaidītu taktisko pavērsienu. Viņš apbur, izmantojot psiholoģiju. Viņa pieeja turnīram ir ļoti nopietna. b. Vājās puses: Iniciatīvas zaudēšana spēles laikā. Pēc iniciatīvas zaudēšanas viņš slikti aizstāvas. Reizēm pamana pretinieka kustības, jo viņa prioritāte ir stratēģija.

2. Kāpēc jums (ne) patīk klasika (“nav” derīga tikai Krajenbrink)?

Krajenbrink: Man ļoti patīk klasika un esmu daudzējādā ziņā studējis klasisko spēli. Esmu arī izveidojis dokumentus par to, savām apmācības sesijām un arī Hoogland kartei. Skatījos, piemēram, Čižova un Dibmana klasisko spēli.

Čižovs: Man patīk visi pozīciju veidi. Mana pieeja ir universālistiska un meklēju pozīcijas, kurās pretinieks jūtas nepārliecinoši. Klasika uzspiež skaidru spēli, un dambretisti parasti pieļauj kļūdas.

3. Kurš ir tavs elks dambretē, ja tāds ir?

Krajenbrinks: Vairs nav elka.

Čižovs: Dambretē nav elka.

4. Kas tagad ir stiprāks Seibrands vai Virsma?

Krajenbrinks: Nav ne jausmas. Piemēram, abiem nacionālās līgas sacensībās klājas diezgan grūti. Tas ir pārsteidzoši.

Čižovs: Virsma ir spēcīgāks. Viņam ir labāks cīņas raksturs un viņš spēlē izmanto vairāk psiholoģisko faktoru. Viņš ir spēcīgāks arī  taktikā.

5. Vai kāds no jaunākās paaudzes (līdz 22 gadu vecumam ieskaitot) dažu gadu laikā var kļūt par pasaules čempionu?

Krajenbrinks: Nē, ne pēc dažiem gadiem.

Čižovs: Es nezinu.

6. Iecienītākais ēdiens un dzēriens.

Krajenbrinks: Man patīk daudz, man patīk ēst (dzert daudz mazāk). Ja man jādod priekšroka: vistas gaļa ar kariju un rīsi ķīnas gaumē. Dzert: kolu ar džinu.

Čižovs: Austrumu veģetārā virtuve. Dzēriens – tekila.

7. Kura ir labākā pilsēta pasaulē?

Krajenbrinks: Neviena. Man vispār nepatīk pilsētas.

Čižovs: Man vienalga, bet Nīderlandē tā ir Amsterdama.

8. Kādu sporta veidu jūs nodarbojaties bez dambretes?

Krajenbrinks: Diemžēl šobrīd es faktiski staigāju tikai daudz. Normāls labs vingrinājums. Agrāk es daudz spēlēju futbolu un galda tenisu.

Čižovs: Es badmintonu spēlēju divas vai trīs reizes nedēļā. Iepriekš spēlēju arī futbolu un galda tenisu.

9. Ko jūs vēlaties darīt  savā pensijā?

Krajenbrinks: Nav ideju, es nedomāju, ka tik tālu tikšu.

Čižovs: Grāmatu rakstīšana.

10. Kuru grāmatu jūs lasāt tagad?

Krajenbrinks: Ļoti slikti: neko. Es nevaru nokļūt tālāk par žurnāliem / avīzēm.

Čižovs: ‘Objektorientētu lietojumprogrammu veidošana Flash 5’.

Nākamajam jautājumam vispirms ir jāpieraksta vēsture. 2001. gada novembrī es strādāju ar Marino Barkelu, lai saskaņotu viņa dambretes stilu, un mēs runājām arī par astroloģiju. Viņš ir acīmredzams šī retā priekšmeta entuziasts tagadnē. Marino man teica, ka, lai izveidotu labu un pareizu horoskopu, ir jāzina precīzs dzimšanas laiks. Un Marino man teica, ka es nekad to nedabūšu no Čižova. Es jautāju abiem spēlētājiem un ko es saņēmu pretī:

Krajenbrinks: 1966. gada 23. marts, Emmena, laiku es nezinu.

Čižovs: Ja viņš (Marino) vēlas, viņš var publicēt manu horoskopu, viņš nav pirmais. Dzimšanas datums ir 1964. gada 15. oktobris. Skaidrāku informāciju viņš var pajautāt savam „velnam”, ja viņš ir īsts astrologs. Ir veidi, kā šo laiku pavadīt man nezinot.

Info: https://bamhobby.tripod.com/baliakin-dammer/id16.html