Підсумкове заняття. Значення хімії
План
- Значення хімії
1. Значення хімії
За всіх часів хімія слугує людині в її практичній діяльності. Ще в давнину виникли ремесла, в основі яких були хімічні процеси: добування металів, скла, кераміки, барвників.
Велику роль відіграє хімія в сучасній промисловості. Хімічна і нафтохімічна промисловість є найважливішими галузями, без яких неможливе функціонування економіки. Серед важливих продуктів слід назвати кислоти, луги, солі, мінеральні добрива, розчинники, мастила, пластмаси, каучуки і гуми, синтетичні волокна і багато іншого. Сьогодні хімічна промисловість випускає кілька десятків тисяч найменувань продукції.
Винятково важливе значення мають хімічні продукти і процеси в енергетиці, в якій використовується енергія хімічних реакцій. З енергетичною метою використовують багато продуктів переробки нафти (бензин, гас, мазут), кам’яне і буре вугілля, сланці, торф. У зв’язку зі зменшенням природних запасів нафти виробляють синтетичне паливо шляхом хімічної переробки різної природної сировини і відходів виробництва.
Розвиток багатьох галузей промисловості пов’язаний з хімією. Металургія, машинобудування, транспорт, промисловість будівельних матеріалів, електроніка, легка, харчова промисловість — ось неповний перелік галузей економіки, де широко використовуються хімічні продукти й процеси. У багатьох галузях застосовують хімічні методи, наприклад каталіз (прискорення процесів), хімічну обробку металів, захист металів від корозії. Значну роль відіграє хімія в розвитку фармацевтичної промисловості. Основну частину всіх лікарських препаратів одержують синтетичним шляхом.
Винятково велике значення має хімія в сільському господарстві, де використовують мінеральні добрива, засоби захисту рослин від шкідників, регулятори росту рослин, хімічні добавки і консерванти до кормів для тварин та інші продукти. Застосування хімічних методів у сільському господарстві привело до виникнення низки суміжних наук, наприклад агрохімії й біотехнології, досягнення яких за наших часів широко застосовуються у виробництві сільськогосподарської продукції.