168. Отримання кисню

Кисень O2 в лабораторії отримують розкладанням калій перманганату KMnO4 (марганцівки). Для досліду знадобиться пробірка з газовідвідною трубкою. В пробірку насипаємо кристалічний калій перманганат. Для збору кисню приготуємо колбу. При нагріванні калій перманганат починає розкладатися, кисень, що виділяється, надходить по газовідвідної трубці в колбу. Кисень важчий за повітря, тому не залишає колбу і поступово заповнює її. Тліюча скіпка спалахує в колбі: значить нам вдалося зібрати кисень.

2 KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2

Чистий кисень вперше отримали незалежно один від одного шведський хімік Шеєле (при прожарюванні селітри) і англійський вчений Прістлі (при розкладанні оксидів меркурію і плюмбуму). До їх відкриття вчені вважали, що повітря – однорідна субстанція. Після відкриття Шеєле і Прістлі Лавуазьє створив теорію горіння і назвав новий елемент Oxygenium (лат.) – той, що породжує кислоту, кисень. Кисень – необхідний для підтримки життя. Людина може прожити без кисню всього кілька хвилин.

2Na2O2 + 2CO2 = 2Na2CO3 + O2

4KO2 + 2CO2 = 2K2CO3 + 3O2

Обладнання: пробірка з газовідвідною трубкою, колба, штатив, спиртівка, шпатель, скіпа.

Техніка безпеки. Слід дотримуватися правил поводження з нагрівальними приладами. Неприпустимо попадання органічних речовин в перманганат калій. Уникати прямого контакту шкіри та слизових оболонок з кристалами перманганату калій.

Постановка досліду – Олена Махіненко, текст – к.п.н. Павло Беспалов.