Лабораторна робота 15. Хімічні властивості металів

Мета роботи: дослідити хімічні властивості металів. З’ясувати як хімічна активність металів залежить від їх положення в ряді напруг.

Хід роботи

Дослід 1. Окиснення металів при нагріванні

Мідну дротину внесіть у полум’я спиртівки. Опишіть ознаки реакції, поясніть спостереження.

Спостерігайте реакцію горіння магнію. Опишіть ознаки реакції, поясніть спостереження.

Порівняйте швидкість перебігу реакцій горіння магнію та окиснення міді, поясніть причини відмінності. Напишіть відповідні рівняння реакцій.

Дослід 2. Реакція натрію з водою

У кристалізатор з водою додайте кілька краплин розчину фенолфталеїну та помістіть невеликий шматочок натрію.

Опишіть ознаки реакції, поясніть спостереження. Напишіть відповідне рівняння реакції. Чому не реагують з водою за звичайних умов інші метали, наприклад, залізо або мідь?

Дослід 3. Реакція металів з кислотами

У три пробірки помістіть невеликі шматочки цинку, заліза та міді. У кожну пробірку додайте по 1 мл розбавленого розчину сульфатної кислоти. Опишіть спостереження. Порівняйте швидкість перебігу реакцій, поясніть причини відмінності. Напишіть відповідні рівняння реакцій.

Дослід 4. Реакція металів з розчинами солей.

У три пробірки помістіть невеликі шматочки алюмінію, цинку та заліза й додайте у кожну пробірку по 1 мл розчину купрум(ІІ) сульфату.

Опишіть спостереження. Яка реакція відбувається швидше? Чому? Напишіть відповідні рівняння реакцій.

Дослід 5. Забарвлення полум'я солями металів

Мідну спіраль очистіть промиванням у хлоридній кислоті з наступним прожарювання у полум'ї спиртівки (для кожної солі окремо) і опустіть послідовно у концентровані розчини солей літію, калію, натрію, кальцію, стронцію, купруму, а потім внесіть у полум'я.

Хлорид літію дасть яскраво-червоне забарвлення полум'я. Хлорид натрію – жовте, калію – фіолетове, кальцію – червоно-помаранчеве, стронцію – малинове, купруму – зелене забарвлення.

Віртуальна лабораторна робота

Віртуальна лабораторна робота

Цікаві досліди з металами