007. Розчинення скла в фторидній кислоті

Фторидна або плавикова кислота – це розчин фтороводню у воді. Назва «плавикова» походить від назви мінералу – плавикового шпату (СаF2), з якого отримують фтороводень. Властивості плавикової кислоти багато в чому відрізняються від властивостей інших кислот. Унікальною особливістю плавикової кислоти є здатність розчиняти скло. Тому плавикову кислоту зберігають не в скляному посуді, а в посуді з пластику або в скляному посуді, покритому шаром парафіну.

У пластиковий стакан наливаємо розчин плавикової кислоти. Поміщаємо в розчин тонку скляну трубочку. Трубочка така тонка, що знадобиться важок, щоб зафіксувати момент її розчинення. Через деякий час трубочка розчиняється, і важок падає на дно склянки. Здатність плавикової кислоти розчиняти скло пояснюється тим, що фтор оводень реагує з силіцій оксидом, що входять до складу скла. В реакції утворюється силіцій фторид

4 HF + SiO2 = SiF4 + 2 H2O

Плавикова кислота використовується для нанесення на скляні вироби малюнків, написів, позначок, а також для полірування скла.

Обладнання: стакан поліпропіленовий, штатив, скляний капіляр, свинцевий важок.

Техніка безпеки. Дотримуватися особливої ​​обережності при роботі з плавиковою кислотою. Дослід проводити тільки під тягою. Не допускати попадання плавикової кислоти на шкіру.

Постановка досліду і текст – к.п.н. Павло Беспалов.