141. Розпізнавання мінеральних добрив

Відомо, що в непідписаних чашках знаходяться мінеральні добрива: амоній сульфат, суперфосфат, натрій нітрат і сильвініт. Нам потрібно буде підписати чашки.

1.Приготувати розчин першого невідомого мінерального добрива. Відберемо в пробірки проби цього розчину. В першу пробірку додаємо концентровану сульфатну кислоту H2SO4 і мідь Cu – реакція не йде. Значить, нітрат-іонів NO3в розчині немає. У другу пробірку додаємо розчин барій хлориду BaCl2 – випадає білий осад. Отже, у випробуваному розчині присутні сульфат-іони SO42– .

SO42– + BaCl2 = BaSO4 + 2Cl

У третю пробірку наливаємо розчин лугу і нагріваємо його. Вологий універсальний індикаторний папір стає синім біля отвору пробірки. Це означає, що виділяється амоніак NH3. У випробуваному розчині присутні іони амонію NH4 +.

NH4 + NaOH = NH3 + Na+ + H2O

У четверту пробірку додаємо розчин арґентум нітрату AgNO3 – змін не відбувається. Це означає, що хлорид-іонів Clі фосфат-іонів PO43– в розчині немає. Ми виявили в пробах сульфат-іони і іони амонію. Отже, добриво – амоній сульфат (NH4)2SO4.

2. Приступимо до аналізу другого невідомого добрива. Приготуємо розчин добрива і проби цього розчину. В першу пробірку додамо концентровану сульфатну кислоту і мідь – з'явився бурий газ.

2NO3+ 2H2SO4 + Cu = 2NO2↑ + CuSO4 + SO42– + 2H2O

Отже, в розчині присутні нітрат-іони NO3. У другу пробірку додамо розчин барій хлориду BaCl2 – змін не відбувається. Це означає, що сульфат-іонів SO42–в досліджуваному розчині немає. До третьої проби додамо розчин лугу і нагріємо пробірку. Вологий універсальний індикаторний папір не змінює свій колір. Це означає, що іонів амонію NH4+ в пробі немає. У четверту пробірку додаємо розчин арґентум нітрату AgNO3 – змін не відбувається. Хлорид-іонів Clі фосфат-іонів PO43– в розчині немає. Ми виявили тільки нітрат-іони. Отже, аналізоване добриво є натрій нітратом NаNO3 .

3. Приготуємо розчин третього невідомого добрива і відберемо проби. До першої пробі додаємо сульфатну кислоту H2SO4 і мідь Cu: змін не відбувається. Нітрат-іонів NO3в пробі немає. Розчин барій хлориду BaCl2 виявляє присутність сульфат-іонів SO42– : випадає білий осад барій сульфату.

SO42– + BaCl2 = BaSO4↓ + 2Cl

До третьої проби додаємо розчин лугу і нагріваємо. Вологий універсальний індикаторний папір біля отвору пробірки не змінює свій колір. Це означає, що іонів амонію NH4+ в пробі немає. У четвертій пробірці при додаванні розчину арґентум нітрату випадає жовтий осад. Це свідчить про присутність в пробі фосфат-іонів.

PO43– + 3AgNO3 = Ag3PO4 + 3NO3

Отже, аналізоване добриво є суперфосфатом.

4. Приготуємо розчин четвертого невідомого добрива і відберемо проби розчину. До розчину в першій пробірці додаємо концентровану сульфатну кислоту H2SO4 і мідь Cu: реакція не йде. Це означає, що нітрат-іонів NO3в пробі немає. У другу пробірку додаємо розчин барій хлориду BaCl2 – змін немає. Сульфат-іони SO42– в пробі не виявлені. Третю пробу аналізуємо на присутність іонів амонію NH4+. Додаємо луг і нагріваємо. Вологий універсальний індикаторний папір не змінює колір біля отвору пробірки. Значить, іонів амонію в пробі немає. У четверту пробірку додаємо розчин арґентум нітрату AgNO3 – випадає білий сирнистий осад. Отже, в розчині присутні хлорид-іони.

AgNO3 + Cl= AgCl ↓ + NO3

Ми виявили в пробах тільки хлорид-іони Cl. Отже, аналізоване добриво є калійною сіллю, або сильвінітом KCl.NaCl.

Обладнання: пробірки, штатив для пробірок, колби, чашки Петрі, пробіркотримач, спиртівка, лакмусовий папір.

Техніка безпеки. Дотримуватися правил роботи з кислотами, лугами, розчинами барій хлориду і арґентум нітрату. Особливо обережно поводитися з концентрованою сульфатною кислотою. Не вдихати оксиди нітрогену.

Постановка досліду – Олена Махіненко, текст – к.п.н. Павло Беспалов.