114. Порівняння температур займання фосфору

Червоний фосфор – це порошок. Білий фосфор – воскоподібна речовина. Білий і червоний фосфор – алотропні модифікації Фосфору. (Як алмаз і графіт – модифікації Карбону). Під дією світла білий фосфор перетворюється в червоний, тому для зберігання білого фосфору використовують ємкості з темного скла. Білий фосфор зберігають під водою, щоб уникнути окиснення. Покажемо, що білий фосфор активніший, ніж червоний. Спробуємо підпалити білий і червоний фосфор в однакових умовах. На металевій пластині в рівному віддаленні від пальника розмістимо білий і червоний фосфор.

Умови для цих речовин однакові. Температура займання білого фосфору – 36– 60 градусів (залежить від концентрації кисню). У той час як температура займання червоного фосфору – 240 градусів. Через короткий час білий фосфор спалахує.

P4 + 5O2 = 2 P2O5

З червоним фосфором нічого не відбувається. Ми побачили, що алотропні модифікації фосфору мають не тільки різні фізичні властивості, але і різну хімічну активність.

Увага! Білий фосфор – отруйна речовина. Білий фосфор настільки активний, що може спалахнути прямо на шкірі.

Обладнання: тигельні щипці, металева лінійка, шпатель, пінцет, скальпель, фільтрувальна папір, пальник.

Техніка безпеки. Дослід слід проводити під тягою. Білий фосфор отруйний. Дотримуватися правил поводження з білим фосфором. Не допускати попадання білого фосфору на шкіру.

Постановка досліду і текст – к.п.н. Павло Беспалов.