102. Електрохімічний ряд напруг

Метали розрізняються хімічною активністю. Метали в ряді напруг розташовані в порядку зменшення активності:

Li, К, Ca, Na, Mg, Al, Mn, Zn, Fe, Co, Ni, Sn, Pb, H2, Cu, Hg, Ag, Au

Активні метали (від літію до свинцю) відновлюють водень з кислот, неактивні (від міді до золота) – не відновлюють. Спробуємо чотири метали: магній Mg, алюміній Al, залізо Fe і мідь Cu. Приготуємо пробірки з розчином хлоридної кислоти HCl і зануримо в них метали. Мідь не реагує з розчином хлоридної кислоти. Залізо повільно відновлює водень з розчину кислоти. Алюміній більш активно реагує з розчином хлоридної кислоти, відновлюючи водень.

Найбільш енергійно відновлює водень з хлоридної кислоти магній. Ми побачили, що метали, що стоять в електрохімічному ряді напруг до водню (залізо, алюміній і магній), відновлюють його з розчинів кислот.

Метали, що стоять в ряду після водню (в нашому досліді – мідь), не відновлюють його з кислот. Найбільш активним металом в нашому досліді виявився магній, найменш активним – мідь.

2HCl + Mg = MgCl2 + H2

2HCl + Fe = FeCl2 + H2

6HCl + 2Al = 2AlCl3 + 3H2

Обладнання: пробірки, штатив для пробірок, лійка, пінцет.

Техніка безпеки. Слід дотримуватися правил роботи з розчинами кислот. Не допускати попадання кислот на шкіру і слизові оболонки. В результаті реакції утворюється горючий газ – водень: поруч не повинно бути відкритого полум'я.

Постановка досліду – Олена Махіненко, текст – к.п.н. Павло Беспалов.